A Gallup felmérése során a felnőtt lakosság közel egynegyede (24%) úgy vélekedett, hogy a mostani, a Medgyessy-kormány működésében több a korrupció, mint az előző, az Orbán-kormány működésében volt. Ennél jóval, 10 százalékponttal kisebb arányt (14%) képviselnek azok, akik szerint most kevesebb a korrupció. A lakosság közel fele (45%) szerint ugyanannyi a korrupció a Medgyessy-kormány működésében, mint volt az Orbán kormányéban.
A polgárok többsége úgy látja, Medgyessyék korruptak
Ezek a számok azt is jelentik, hogy 2003 szeptemberében a lakosságnak csupán az egy hetede (14%) van azon a véleményen, hogy javult a helyzet a kormányzati korrupciót illetően, szemben azzal a több mint kétharmaddal (69%), mely ettől eltérő véleményen van. A mostani vizsgálat adatait a márciusi kutatási eredményekkel összevetve az látszik, hogy ebből a szempontból egyértelműen romlott a kormányzat korrupcióellenes tevékenységének megítélése.
Márciushoz képest 20 százalékponttal csökkent azok aránya, akik szerint a Medgyessy-kormány működésében kevesebb a kormányzati korrupció, mint az Orbán-kormányéban volt, és 13 százalékponttal nőtt azoké, akik szerint most több a korrupció. Nőtt (tíz százalékponttal) azok aránya is, akik szerint ugyanannyi a korrupció a két kormány működésében, a bizonytalanok aránya pedig csökkent.
A fél évvel ezelőttihez képes az ellenkezőjére fordult a két kormányt korrupciós szempontból kedvezőbben megítélők aránya. Márciusban 23 százalékponttal azok képviseltek nagyobb arányt, akik szerint az Orbán-kormány működésében volt több a korrupció, most, szeptemberben fordítva, azok vannak 10 százalékponttal többen, akik szerint a Medgyessy-kormány idején több a kormányzati korrupció.
Pártpreferencia szerint vizsgálva a mostani, szeptemberi felmérés adatait, látható, hogy az MDF szavazóinak és a Fidesz szavazóinak körében az összlakosságénál lényegesen nagyobb arányban vannak olyanok, akik szerint a Medgyessy-kormány tevékenységében több a korrupció, mint az Orbán-kormányéban volt (MDF: 64%, Fidesz: 46%). Ez várható is volt, az érdekesség az, hogy az MDF-szavazók körében lényegesen nagyobb a Medgyessy-kormányt a korrupció szempontjából elmarasztalók aránya.
Azok aránya, akik szerint most kevesebb a korrupció, mint az Orbán-kormány működésében volt, az SZDSZ és az MSZP szavazói körében is alig haladják meg az egyharmadot (SZDSZ: 36%, MSZP: 35%).
Azok aránya pedig, akik úgy vélekednek, hogy ugyanannyi a mostani kormány működésében a korrupció, mint az előzőében volt, az SZDSZ szavazói és a bizonytalanok körében képviselik a legnagyobb arányt (54, illetve 51 százalékot). Érdekes azonban, hogy az MSZP és Fidesz szavazóinak körében is többen gondolkodnak így, mint 40%: az MSZP-szavazók körében 43, a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség szavazói körében 40 százalék.
Elégedetlenség a közpénzek felhasználásának ellenőrzésével
Figyelmeztető jel kell hogy legyen a kormányzat számára, hogy a szeptemberi mérés szerint a bizonytalanok (pártot nem választók, szavazni nem szándékozók) több, mint fele értékeli úgy, hogy a Medgyessy-kormány nem ellenőrzi sikeresebben a közpénzek felhasználását, mint ahogy azt az Orbán-kormány tette, és is hogy ugyanígy vélekedik az SZDSZ szavazóinak csaknem egyharmada (32%) és az MSZP-szavazók közel negyede is (22%).
A többség szerint Kellert pártpolitikai szempontok vezetik
A közpénzek felhasználásának ellenőrzésére a Medgyessy-kormány által létrehívott kormányzati szervezetről fél évvel ezelőtt a felnőtt lakosság közel fele (47%) vélekedett úgy, hogy tevékenységét pártpolitikai szempontok befolyásolják. A mostani közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy az így vélekedők számaránya 7 százalékponttal nőtt: szeptember elején a lakosságnak több, mint a fele, 54 százaléka így vélekedett.
Ugyanezen fél év alatt 9 százalékponttal csökkent azok aránya, akik szerint a Keller László vezette államtitkárság pártállásra való tekintet nélkül végzi a munkáját. Vagyis míg korábban a megkérdezettek közel negyede értékelte ebből a szempontból pozitívan a közpénzügyi államtitkárság munkáját, most már csak egy hetede vélekedik így. Ezzel az arányeltolódással egyidőben nőtt a bizonytalanok (válaszolni nem tudók vagy nem akarók) aránya is, és most már ez az érték csaknem eléri az egyharmadot (32%).
Nemcsak az ellenzéki pártok szavazói közt vannak azok nagy többségben, akik pártpolitikai elfogultságot tulajdonítanak a közpénzügyi államtitkárságnak, hanem az SZDSZ-szavazók körében is ez a többségi vélemény (57%), és az MSZP szavazóinak a 41 százaléka szerint is pártpolitikai szempontok befolyásolják az államtitkárság tevékenységét.
Forrás: www.gallup.hu
fidesz.hu