Egerszegi Zita az 52. keszthelyi Georgikon Napok Gazdaságosság és/vagy biodiverzitás című konferenciáján arról is beszélt, hogy az ENSZ 2010-et a biológiai sokféleség világévévé nyilvánította, ezért is hirdették meg a versenyt az unió LIFE programjának támogatásával. A nemzetközi projekt keretein belül zajlott magyar verseny lebonyolítója a Balatoni Integrációs es Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft., amely jövő év elején újra meg kívánja hirdetni a versenyt.
Az idei magyar megmérettetésre 43 település nevezett be, amelyhez hasonló volt a lakosságarányos érdeklődés a versenyben résztvevő másik három országban; Spanyolországban, Franciaországban és Szlovákiában is, a szintén résztvevő Németországban pedig még nem született eredmény.
A versenybe a legkisebb falvaktól a nagyvárosokig, bármilyen település bekapcsolódhatott. Az ország legkülönbözőbb pontjairól beérkezett nevezések közül a Magyarország Biodiverzitás Fővárosa címet a természeti értékekben gazdag és azokat régóta megőrző Tata nyerte el, míg a természetvédelem terén elért kiemelkedő tevékenységéért Dévaványa részesült különdíjban. A nyertes település azon túl, hogy reklámlehetőséghez jutott bizonyos összeg erejéig, képviseltetheti magát a Japánban, Nagoja városában az október 24-26 között megrendezésre kerülő települési biodiverzitás csúcstalálkozón.
A magyar versenyen lakosságszámtól függően öt kategóriában díjazták a résztvevőket. A győztes a 100 ezer lakos feletti települések kategóriában Miskolc, a 30-100 ezer lakos közötti települések kategóriájában Hódmezővásárhely, a 10-30 ezer lakos közötti települések kategóriájában Tata, a 2-10 ezer lakos közötti települések kategóriájában Dévaványa, míg a 2 ezer lakos alatti települések kategóriájában Kunsziget lett.