"Európai szinten a bizottság a pénzügyi tevékenységekre kivetendő adó lehetőségének megfontolását javasolja" az uniós tagországoknak - derül ki a témáról kiadott közleményből. Másfelől a bizottság "támogatja a pénzügyi tranzakciókra kivetendő adó globális szintű bevezetésének ötletét", és "a G-20 csoporton belül folytatja az ennek elfogadtatására irányuló munkáját".
Algirdas Semeta adóügyi biztos a javaslatot bejelentve meggyőződését fejezte ki, hogy "a bizottság által ma előterjesztett elgondolások a megfelelőek ahhoz, hogy a pénzügyi szektor tisztességes módon hozzájáruljon a legsürgetőbb uniós és globális kihívások megoldásához".
Az uniós intézmények és tagországok hónapok óta tárgyalnak a két illetékfajtáról, de teljes megállapodásra még egyik esetében sem jutottak. Abban egyetértenek, hogy a bankadót uniós szinten is érdemes bevezetni, a tranzakciós adót viszont elsősorban akkor, ha az az EU-nál szélesebb körben, világszinten történik. A bankadónál azonban egyelőre nincs megállapodás a részletekben, a tranzakciós illetéknél pedig az unión kívüli felek nem bizonyultak egyetértő partnernek.
Mostani javaslatában a bizottság abból indul ki, hogy "a pénzügyi szektornak tisztességes módon hozzá kell járulnia az államháztartáshoz, és hogy a kormányoknak a jelenlegi gazdasági helyzetben sürgősen új bevételi forrásra van szükségük".
A bankadónál a bizottság azzal érvel, hogy "a pénzügyi szektor volt a pénzügyi válság egyik fő oka, és az elmúlt néhány évben jelentős kormányzati támogatásban részesült. Ezért megfelelő módon kell hozzájárulnia Európa gazdaságainak fellendítési költségeihez és az államháztartás megszilárdításához". Másfelől "a korrekciós banki adó kiegészíthetné a pénzügyi piacok hatékonyságának növelésére és volatilitásuk csökkentésére kialakított alapvető szabályozási intézkedéseket". A harmadik érv pedig az, hogy a pénzügyi szektor az EU-ban jelenleg mentesül az áfa-kötelezettség alól, és "egy ilyen adónem biztosítaná, hogy ez a szektor ne legyen aluladóztatott" más ágazatokhoz képest.
A brüsszeli bizottság számításai szerint uniós szinten akár évi 25 milliárd eurót is hozhat a tagországok kormányainak konyhájára a banki profitok és jövedelmek megadóztatása.
A bizottság javaslatai adózási ügyekben kevésbé meghatározóak, mint a legtöbb más témában, ugyanis ez a terület még mindig szigorúan tagállami hatáskörbe tartozik. Mivel azonban a tagállamok az előzőekben már elvi egyetértésre jutottak egy bankadó jellegű illeték bevezetéséről valamennyi tagországban, valószínűsíthető, hogy a közeljövőben pozitív döntés születik a témában.
A pénzügyi tranzakciókra kivetendő illetékkel kapcsolatban az unió azért óvatosabb, mert félő, hogy egy egyoldalú ilyen lépés elfordítaná a potenciális befektetőket az uniós tagállamoktól.