Ezt Barroso egyik szóvivője jelentette be hétfőn Brüsszelben. Hozzátette, hogy az iszapömlést illetően elsősorban a segélykoordinációról ejtenek majd szót, illetve arról, hogy az unió miként tudja támogatni az országot a jelenlegi helyzetben.
Régebben tervezett magyarországi útja keretében a brüsszeli bizottsági elnök egyebek között Európa egyik idei kulturális fővárosában, Pécsett tesz látogatást. Barroso előadást tart a pécsi egyetemen az EU bővítéséről rendezett tanácskozáson is.
A bizottság hétfői sajtótájékoztatóján a testület szóvivője emlékeztetett arra, hogy az uniós katasztrófavédelmi koordinációs mechanizmus keretében öttagú európai szakértői csoport utazott Magyarországra, hogy segítséget nyújtson a helyi hatóságoknak az iszapömlés nyomán keletkezett környezetkárosodás elleni küzdelemben.
A szakértők Franciaországból, Belgiumból, Svédországból, Ausztriából, illetve Németországból érkeztek. Magyarországon tartózkodik már az Európai Bizottság összekötője is.
A kormány olyan szakértőket kért az uniótól, akiknek nagy gyakorlati tapasztalatuk van abban, hogyan kell megakadályozni, illetve mérsékelni a lúgos iszap hatását a növény- és állatvilágra, illetve miként lehet mentesíteni az ilyen anyag által szennyezett mezőgazdasági területet.
A brüsszeli információs központ azonnal továbbította a tagállamoknak a magyar kérést, és rövid időn belül tíz állam negyvennél is több szakértőt ajánlott fel.
A szóvivő hétfőn megerősítette, hogy a szakértők a helyszínen közreműködnek majd abban, hogy felmérjék, milyen mértékben gyakorolt hatást a lúgos iszap a környezetre, tanácsokat adnak a megelőzés és a kárenyhítés módjaira, szakvéleményt fogalmaznak meg a lakóterületek, illetve a mezőgazdasági területek mentesítésének legjobb megoldásait illetően, valamint felmérik az érintett térségek rehabilitációjával kapcsolatos további igényeket, a várható kockázatokat.
A brüsszeli illetékesek azt is megerősítették, hogy a kormány egyelőre nem folyamodott uniós segítségért az úgynevezett szolidaritási alapból. Hozzátették: több feltétele is van annak, hogy ebből a forrásból katasztrófák esetén támogatást nyújtsanak a tagországoknak, és a jelenlegi ismeretek szerint ezek nem mindegyike teljesül, például a keletkezett kár nagysága sem éri el a meghatározott alsó küszöböt.
A szóvivő emlékeztetett arra is, hogy az Európai Bizottság néhány héten belül kezdeményezéseket jelent be arra, hogyan tudná javítani az unió a katasztrófa- vagy válsághelyzetekre adott reakcióját. Ez is régebben tervezett lépés már a bizottság részéről - fűzték hozzá. Egyelőre nincs azonban szó a veszélyes hulladékokkal kapcsolatos szabályozás felülvizsgálatáról.