Alpolgármesternek Halkóné Rudolf Évát, a kormánypártok közgyűlési tagját, a Nyíregyházi Főiskola főtitkárát, külsősként pedig Kósa Tímeát, a megyei környezetvédelmi és területfejlesztési ügynökség igazgatóját választotta meg az önkormányzati testület.
Az első önkormányzati ciklusban, 1990 és 1994 között a Fidesz-KDNP az SZDSZ-szel közösen alkotta a nyíregyházi közgyűlés vezető koalícióját, s akkor Mádi Zoltán személyében Fideszes polgármestere volt a településnek, aki a helyi színház gazdasági igazgatói székéből került a tisztségbe.
A nyíregyházi közgyűlés alakuló ülésén Kovács Ferenc havi illetményét 579.500 forintban állapította meg, továbbá 144.875 forint költségátalányt kap. Az alpolgármesterek illetménye 560.000 forint, s kérték a költségátalány megállapítását is, így ezen a címen további 112.000 forintot vehetnek fel havonta.
Kovács Ferenc polgármester első beszédében a következő négy év legfontosabb feladatának egy modern város építését jelölte meg.
Kifejtette: stabil gazdálkodásra képes, sikeres települést szeretnének kialakítani, amely a beruházások mellett munkahelyeket teremt a helyieknek, helyzetbe hozza a nyíregyházi vállalkozásokat, fejleszti a sóstógyógyfürdői üdülőközpontot, valamint a külterületi városrészeket is.
A város önkormányzati közgyűlésébe 14 Fidesz-KDNP-s, 4 MSZP-s, 2 Jobbikos, valamint a Független Egyesület egy képviselője jutott be. Korábban 36 tagú volt a testület. A bizottságok száma tízről hatra csökkent.
A legutóbbi 16 évben MSZP-SZDSZ-Függetlenek koalíció, valamint Csabai Lászlóné személyében szocialista polgármester vezette Nyíregyháza önkormányzatát.
Csabai Lászlóné nem indult az október 3-i választáson, nyugállományba vonult, s nem vett részt a pénteki alakuló ülésen, mert - mint elmondta - nem hívták meg.