Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője szombati budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, Selmeczi Gabriella feladata, hogy összehangolja azokat a tevékenységeket, amelyekkel a magyar emberek nyugdíja biztonságba kerül, "és el tudjuk hárítani azokat a kockázatokat, veszélyeket, amelyek a nyugdíjakra és a nyugdíjasokra azért leselkednek, mert a magánnyugdíjpénztárak válságba kerültek".
Selmeczi Gabriella a tájékoztatón hangsúlyozta: mindenki szabadon dönthet majd arról, hogy visszalép-e az állami nyugdíjrendszerbe, vagy marad a magánnyugdíjpénztárban. Közölte, készül egy javaslat, amelyet Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter két héten belül terjeszt a kormány elé. Eszerint a magánból az állami nyugdíjkasszába való átlépés esetén az állam el fogja ismerni az érintett befizető veszteségeit. "Senkit nem érhet kár a jövőben" - jelentette ki.
A miniszterelnöki megbízott közölte, vizsgálatot indít, hogy kiderüljön, mekkora a veszteség, illetve mekkora kár érte a magánnyugdíjpénztárakba befizetőket. Emellett fontos feladatának tekinti, hogy folyamatosan konzultáljon a nemzetgazdasági tárca vezetőjével az állami nyugdíjrendszerbe való visszalépést megkönnyítő törvényről.
A politikus véleménye szerint a magánnyugdíjpénztárak kockáztatják a befizetők és a nyugdíjasok pénzét is. A kormánynak ezért nagyon gyorsan cselekednie kellett, nehogy egy "Lehman Brothers-helyzethez" hasonló állapot alakuljon ki Magyarországon - emelte ki, hangsúlyozva, hogy ha a kabinet nem cselekszik időben, azt kockáztatják, hogy eltűnnek a nyugdíjak.
Selmeczi Gabriella rámutatott, az állami nyugdíjrendszer biztonságot garantál a nyugdíjasoknak, a nyugdíj pedig indexált, azaz nem veszít az értékéből. Ezzel szemben a magánnyugdíjpénztárak működése - mint mondta - rendkívül kockázatos.
Kérdésre úgy fogalmazott, "senki ellen nem vagyunk, a magánnyugdíjpénztárak ellen sem, a befektetések ellen sem". Azonban - folytatta - a nemzeti együttműködés kormányának a legfontosabb feladata, hogy az állampolgárok érdekében cselekedjen, vagyis meg kell védenie a nyugdíjakat.
Orbán Viktor miniszterelnök szerdán jelentette be, hogy a kormány november elsejétől 2011. december 31-ig felfüggeszti a magánnyugdíjrendszerbe jelenleg havonta 30 milliárd forint értékben folyósított összeg átutalását.
Kármentő bizottság alakul
Kármentő bizottságot hozott létre a kormány; e testület tagjai döntenek arról, hogy a vörösiszap-katasztrófa okozta károk mentesítésére létrejött Magyar Kármentő Alapba befizetett adományokra hol van a legnagyobb szükség - mondta el Szijjártó Péter.
A bizottság elnöke Lasztovicza Jenő, a Veszprém megyei védelmi bizottság elnöke. Tagja a Veszprém megyei önkormányzat főjegyzője, a Belügyminisztérium delegáltja, valamint Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely polgármestere. Emellett a testület elnöke felkéri a részvételre a Veszprém megyei 1-es számú országgyűlési választókerület fideszes képviselőjét, Ékes Józsefet is - mondta a miniszterelnök szóvivője.
A kármentő bizottság dönt arról, hogy az újjáépítés és a térség revitalizációja érdekében mi a legjobb és a leghatékonyabb felhasználása a pénznek - tette hozzá.
Szijjártó Péter közölte: a kabinet pénteki ülésén hozott rendeletet a Magyar Kármentő Alapba beérkezett adományok felhasználásának mikéntjéről. Tájékoztatása szerint az alapba eddig befizetett adományok összege pénteken meghaladta a 300 millió forintot.
A szóvivő szólt arról is, a kormány arra kérte Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert, hogy az adótörvények beterjesztésénél két pontban "emlékezzen meg" a Magyar Kármentő Alapról. Ennek értelmében az alapba történő befizetések után a lehető legnagyobb adókedvezményt fogják megkapni a befizetők a jogszabály hatályba lépését követően, visszamenőlegesen. Továbbá a személyi jövedelemadó 1 százalékos felajánlásánál a "civil" 1 százalékot fel lehet majd ajánlani az alap számára is.
Cikk: | A kormány elkötelezett a nyugdíjak megvédése mellett |