fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az uniót közelebb kell vinni az emberekhez.
2010. október 27., 08:56
Magyarországon kerül sor jövő tavasszal, az európai uniós tagországok EU-ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottságainak következő találkozójára (COSAC) - jelentette be kedden Brüsszelben az Országgyűlés illetékes bizottságát elnöklő Hörcsik Richárd (Fidesz).

A plenáris találkozót május végén rendezik, ezt megelőzően, február elején pedig az elnökségek egyeztetnek - tette hozzá. Mint az MTI-nek elmondta, a kedden zárult belgiumi COSAC-találkozón tájékoztatást adott a januárban kezdődő soros magyar EU-elnökség programjáról. Megerősítette, hogy a program az emberi tényezőre épül, középpontjában a lakosság mindennapjait érintő problémák állnak, és egyik célja, hogy az uniót közelebb vigye az emberekhez.

Hörcsik Richárd kiemelte a romaintegráció, a felzárkózás, a szegénység és a népesség alakulásának problémáját. A magyar elnökség célja, hogy rajta keresztül az unió olyan válaszokat adjon a polgárok aggodalmaira, amelyek nyomán az EU-t jobban elfogadják.

Az úgynevezett demokratikus deficitre utalva emlékeztetett arra, hogy az uniós csatlakozáskor még a magyar lakosság 66 százaléka támogatta az integrációt, jelenleg viszont már csak 37 százalékos azok aránya, akik teljes egészében egyetértenek az uniós tagsággal. Válság van Európában, és az emberek joggal várják a politikai megoldásokat nemcsak a nemzeti parlamentektől és a nemzeti kormányoktól, hanem az európai intézményektől is - hangoztatta.

A bizottsági elnök reményét fejezte ki, hogy a következő fél évben kevesebb felesleges vita zajlik majd, és az unió a konkrétumokra tud koncentrálni. Utalt arra is, hogy a magyar elnökség jelentős elődje, a most irányító Belgium prioritásait viszi tovább.

A nemzeti jellegű prioritások közül Hörcsik Richárd kiemelte a Duna-régió programját, amelyet az unió a magyar félévben fogad majd el. A Balti-tenger menti országokra vonatkozó program után ez a második nagyszabású régiós stratégia - szögezte le.

Kifejtette: ez egy regionális gazdaságfejlesztési program, amelyhez nem közvetlenül a Duna mentén fekvő országok is csatlakoznak. Olyan stratégiáról van szó, amely minden bizonnyal a Magyarországot követő elnökségi programokban is megjelenik majd - fűzte hozzá. Ehhez kapcsolódva kiemelte: már magyar elnökség alatt egyeztetnek a következő elnökségi trióval, Lengyelországgal, Dániával és Ciprussal is.

(MTI-fidesz.hu)