FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Nincs nagy igény az unió alapszerződésének módosítására
|
|
Az Európai Unió soros elnökségét januártól átvevő Magyarország szerint a tagállamok körében nincs komoly igény az alapszerződés lényegi megváltoztatására. Erről Győri Enikő államtitkár beszélt kedden egy brüsszeli sajtótájékoztatón. |
|
Létrehozva: 2010. október 27., 09:24 | Utoljára frissítve: 2010. október 27., 10:22 |
A változtatásnak igen korlátozottnak kell lennie. Senki sem akarja kinyitni Pandora szelencéjét - mondta az Európa-ügyi államtitkár. A legtöbb tagállam vonakodik a változtatásoktól... Meg akarják érteni, hogy miért van szükség erre a döntésre... Angela Merkel német kancellárnak és Nicolas Sarkozy francia elnöknek nehéz dolga lesz, ha meg akarják győzni a többieket, hogy csatlakozzanak a kezdeményezésükhöz - tette hozzá a brit hírügynökség szerint.
A szerződésmódosítást elsősorban Franciaország és Németország erőlteti, a fő céljuk, hogy a reformok látványosabbak legyenek, és nagyobb szigorral tudjanak fellépni a pénzügyi szabályokat megszegő tagok ellen. Az EU-tagországok hétfői külügyminiszteri ülésén azonban több résztvevő határozottan ellenezte a nehézkes és kockázatos eljárást jelentő alapdokumentum-változtatást. A Lisszaboni Szerződés több mint nyolcévi alkudozás után csak idén lépett hatályba, és a tagállamok többsége nem szeretné ilyen hamar újra megnyitni a vitát.
A tagországok állam- és kormányfői csütörtökön kezdődő brüsszeli találkozójukon foglalkoznak a reformokkal. A soros elnökséget jelenleg adó Belgium azt reméli, hogy az értekezleten konszenzus születik, és megbízzák Herman Van Rompuy uniós elnököt, hogy vizsgálja meg: milyen módon lehet megállapodni a változtatásokról és azok bevezetéséről.
Ha erről megállapodás születik, az uniós szabályok alapján kormányközi értekezletet kell tartani. Győri Enikő közölte: ha ez Magyarország EU-elnöksége idején történik, az értekezlet elnöke Orbán Viktor magyar kormányfő lesz, nem pedig Van Rompuy. Ez az álláspont a hírügynökség megjegyzése szerint megoszthatja a tagállamokat. Orbán Viktor miniszterelnök lesz az elnök, nem Herman Van Rompuy. Ha meg kell csinálnunk, megcsináljuk - idézte a Reuters Győrit.
Az Európai Bizottság kedden közölte: nem támogatja, hogy a szigorúbb pénzügyi szabályok bevezetését az alapszerződés módosításával kössék egybe. Olli Rehn pénzügyi felelős kijelentette: a bizottság "messze jobban szeretné" szerződésmódosítás nélkül kivitelezni a reformokat.