FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Magyarország számára minden EU-csatlakozási törekvés fontos
Törökország azt kéri Magyarországtól, hogy 2011-es uniós elnöksége idején segítse a török EU-csatlakozási folyamatot - a kérést az ankarai parlament EU-integrációs bizottságának küldöttsége tolmácsolta az Országgyűlés külügyi bizottságának kedden.
Létrehozva: 2010. november 16., 20:01 | Utoljára frissítve: 2010. november 17., 12:35

Magyarország a következő félévben, uniós elnöksége alatt fontos szerepet játszhat a török EU-csatlakozás folyamatában - mondta el az eszmecseréről tájékoztató Balla Mihály fideszes bizottsági elnök. Hangsúlyozta, hogy Magyarország bővítéspárti uniós politikát folytat, így Törökország csatlakozását is támogatja.

A Török Nagy Nemzetgyűlés EU-integrációs bizottságának tagjai arról tájékoztatták a magyar képviselőket, hogy Törökország folytatja a jogharmonizációs folyamatot. Az az alkotmánymódosító csomag, amelyről szeptember 12-én tartottak népszavazást, több olyan intézkedést tartalmaz, például a bel- és igazságügyben, amelyek hatással lehetnek az EU-csatlakozási folyamatra. A török képviselők úgy látják, Magyarország az EU soros elnökeként különösen segítheti a török integrációs törekvéseket.

Balla Mihály kijelentette: Magyarország abban érdekelt, hogy a török csatlakozási folyamatban sikerüljön előrelépni. Megjegyezte ugyanakkor, hogy nem feltételek nélküli támogatásról van szó, Törökországnak teljesítenie kell a tagjelölt országoknak megfogalmazott feladatokat. Azt mondta, a részben már elkezdődött törökországi reformfolyamatok fontosak a csatlakozási feltételek teljesítéséhez.

A bizottsági elnök kifejtette: a magyar EU-elnökség alatt remélhetőleg meg lehet majd nyitni két újabb fejezetet a török csatlakozási folyamatban (az 5. és a 8., a versenyjoggal és a közbeszerzéssel foglakozó fejezetekről van szó).

Magyarország számára minden EU-csatlakozási törekvés fontos, legyen szó Izlandról, a Nyugat-Balkánról, Szerbiáról, Macedóniáról vagy Törökországról, nem lehet rangsort felállítani a tekintetben, hogy mely országok befogadása fontosabb - mondta a kormánypárti politikus.