fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az olimpiai aranyéremtől a politikai pástig
2003. október 7., 14:37
Schmitt Pál vezeti majd a magyar konzervatív polgári erők Brüsszelbe, Strasbourgba és az Európai Unió egyéb központjaiba delegált küldöttségét. Ennek fényében máris kijelenthető, hogy a páston és azon kívül is lendületességéről, éleselméjűségéről és elegáns stílusáról ismert Schmitt feltűnése egészen biztosan új arculatot kölcsönöz majd az európai intézményeknek. A rá jellemző politikai slágfertigség és alkalmazkodóképesség új színt vihet egy régi szakmába.

A győzelemért folytatott ádáz küzdelemhez szokott sportoló számára egy ország, sőt, mi több, egy egész kontinens meghódítása nem lehet más, mint tudatos döntés. Legalábbis ezt állítja Dr. Schmitt Pál, a diplomatává majd ismert közszereplővé avanzsált egykori atléta. A sokoldalú Schmitt Pál ugyanis újabb karrier kezdetén áll: a jövőben európai politikusként kíván tevékenykedni. Ő vezeti majd a magyar konzervatív polgári erők Brüsszelbe, Strasbourgba és az Európai Unió egyéb központjaiba delegált küldöttségét. Ennek fényében máris kijelenthető, hogy a páston és azon kívül is lendületességéről, éleselméjűségéről és elegáns stílusáról ismert Schmitt feltűnése egészen biztosan új arculatot kölcsönöz majd az európai intézményeknek. A rá jellemző politikai slágfertigség és alkalmazkodóképesség új színt vihet egy régi szakmába.

Távoli dobszó

Schmitt Pál csaknem a lehetetlenre vállalkozik egy olyan közegben, ami maga is új cél után kutat. Az ő vállán nyugszik majd a felelősség, hogy a magyar konzervativizmust felrajzolja az új uniós térképre, amely az Atlanti-óceán írországi partjaitól keleten a Baltikumig, az északi Lappföldtől a délen fekvő napsütéses Máltáig terjed. Címszavakban ennyi lenne a feladata a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség majdani európai parlamenti képviselőiből álló delegáció vezető-jelöltjének. Schmitt Pál csapatával egyetemben az Európa-szerte 2004. június 13-án esedékes választásokat követően nyer majd bebocsátást az EU berkeibe. Unatkozni nem fog, annyi bizonyos. Megérkezése után nem sokkal már utazhat is tovább Athénba, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) magas rangú vezetőjeként részt vegyen a XXVIII. nyári olimpiai játékokon. Hogy teljes mértékben eleget tehessen feladatának, mint az olimpiai játékok protokollfőnöke, Schmitt Pál még görög nyelvórákat is beiktatott zsúfolt programjába.

"Szerencsére augusztusban az Európai Parlament éppen nyári szabadságát fogja tölteni," jegyezte meg a kétszeres olimpiai és világbajnok tőrvívó mosolyogva. Megkönnyebbülhet, hogy ez a probléma elhárult, azonban mind a brüsszeli, mind pedig az athéni útig nagyon sok munka van még hátra. Idehaza először is el kell készíteni annak a 24 jelöltnek a listáját, akik a legjobban tudják képviselni Magyarországot az EU üléstermeiben. Ha összeállt a csapat, akkor Schmitt Pál elkezdheti kampányát annak érdekében, hogy a jövő nyári választásokon kiadó kéttucatnyi képviselői székből minél többet elnyerjenek. Elméletileg még az is elképzelhető, hogy a győztes a magyaroknak juttatott összes mandátumot megkaparintja, bár ennek a valószínűsége meglehetősen csekély. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy a FIDESZ-kontingens, illetve a teljes magyar küldöttség összetételéről nem a gondviselés, hanem az ingadozó választópolgárok fognak dönteni.

Határozott jelenlét

Az Európai Unió jelenlegi formájában leginkább egy mozaikhoz hasonlítható, aminek most rakják össze a darabjait. A paramétereket már megadták, a kockákat kifaragták - a motívumot azonban még nem határozták meg. Sőt, mi több, a kimunkálandó mintáról a 15 mozaikrakó mesterember és a 10 inas mindegyikének más és más elképzelése van. A trükk az egészben az, hogy mindenki részt vegyen a munkában, majd a végén lehetőleg elégedett legyen a létrehozott remekművel. A Schmitt Pál és a hozzá hasonlóan konzervatív értékeket valló honfitársai által kirakott magyar motívumban a hagyományos magyar színezet, illetve a 21. század új stílusjegyei egyaránt megtalálhatóak lesznek.

Jó ajánlólevél

"Megtiszteltetésnek éreztem, amikor felkértek a részvételre," emlékezett a korábbi madridi és berni nagykövet a Duna Nova Press-Internationalnek adott exkluzív interjújában. Az ajánlat Orbán Viktor korábbi miniszterelnöktől, a Fidesz elnökétől érkezett nem sokkal azután, hogy az ünnepelt sportember először lépett a politika pástjára. 2002 őszén Schmitt Pál részt vett a budapesti főpolgármester-választáson, és három jelölt közül az újraválasztott liberális főpolgármester mögött második helyen végzett, a leadott szavazatok több mint egyharmadát gyűjtve be. Schmitt Pál saját bevallása szerint "némi habozás után alázattal" fogadta el a volt miniszterelnök felkérését, hogy csatlakozzon a Fidesz átszervezett pártvezetéséhez. Az új szervezeti felépítés sokkal inkább emlékeztet egy hasonlóan gondolkodó egyének szövetségére, mint egy hagyományos pártstruktúrára.

Ezután már szinte természetes volt, hogy az európai parlamenti ügyeket a diplomáciai körökben járatos és a külföldi hatalmi központokat csendes magabiztossággal kezelő Schmittr Pálra bízták. Orbán Viktornak ugyanis bizonyosnak kellett lennie abban, hogy a Fidesz küldöttei képesek lesznek derekasan helytállni az európai viták és az előkelő szalonokban folytatott kötetlen diskurzusok során egyaránt.

Együtt küzdeni

Igaz, ami igaz, eleinte vonakodott, mégis egyértelmű volt, hogy a nemzetközi versengésekben testhossznyi előnnyel induló Schmitt Pál a legalkalmasabb arra, hogy a FIDESZ csapatát eligazítsa az EU útvesztőjében. Jól ismert mondás: ha egy új munkát kell elvégezni, akkor keress egy már amúgy is elfoglalt embert a feladatra. Dr. Schmitt kétségkívül a legjobb választás volt, hiszen hatalmas munkamennyiség vár rá függetlenül attól, hogy a Fidesz hány képviselői mandátumot szerez az európai parlamenti választásokon. A képviselőkön kívül ki kell alakítani egy szakértőkből álló, szerteágazó, ám mégis a háttérben összhangban dolgozó csapatot. Legyenek akár Budapesten, Brüsszelben vagy Strasbourgban, folyamatosan áramoltatniuk kell az információt annak érdekében, hogy a politikai gépezet mozgásban maradjon. A Fidesz- Magyar Polgári Szövetség európai parlamenti képviselői lényegében a jelenleg meghatározó szerepet játszó, jobbközép pártok alkotta frakciót fogják kiegészíteni. Hans-Gert Pöttering, a néppárti frakció vezetője a közelmúltban megállapodást kötött Orbán Viktorral, melynek értelmében Magyarországon és a többi érintett országban közös választási kampányt folytatnak majd. Schmitt Pál szerint "ez rendkívül fontos fejlemény, hiszen egymást fogjuk erősíteni" a kampány során, illetve azt követően. "Magyarországnak alapvető érdeke, hogy ez a nagy méretű politikai tömörülés elismerje céljainkat és támogassa törekvéseinket." Az európai jobbközép pártok július 4-én Budapesten tartják közös pártkonferenciájukat a remélt győzelem jegyében.

Kiváló minőség

A prominens jelöltekből álló "pretoriánus gárda" kiválasztásakor támasztott követelmények olyan szigorúak, hogy a gyengébb idegzetűeknek ajánlatos megkapaszkodniuk. A legfontosabb nyelvekben való jártasság elengedhetetlen. Ami pedig az egyetemi képesítéseket illeti, minél patinásabb az intézmény, annál jobb. Schmitt Pál, Mexikóváros és München bajnoka a maga részéről közgazdaságtani diplomával és testnevelési doktorátussal rendelkezik. Anyanyelvén kívül folyékonyan beszél angolul, németül, franciául és spanyolul. Mindehhez némi orosztudás is párosul, és persze nem feledkezhetünk meg a görög nyelv elsajátítására tett erőfeszítéseiről sem. De hogy is lehetne ez másképpen akkor, amikor a politikai és a gazdasági tétek oly magasra emelkedtek Magyarország számára? Európai képviselőkként törvényhozási szempontból "minden tőlünk telhetőt meg fogunk tenni a közjó érdekében." Azonban a legfőbb elvárás feléjük mind személyes, mind csoportos szinten az lesz, hogy mindent megtegyenek a magyar érdekekért.

A név kötelez

Nem tűnik alaptalannak az a feltételezés, hogy a FIDESZ-MPSZ huszonnégyes listájának első tíz helyezettje képviselői mandátumot fog nyerni az Európai Parlamentbe. Ezeket a "biztos" helyeket azok a szerencsés kiválasztottak kapják majd, akik Schmitt Pál legközelebbi munkatársai lesznek az ülésteremben. A névsor és a köztük felállított rangsor jól tükrözi azt a szellemi sokoldalúságot és ügyességet, amire szükség lesz ahhoz, hogy a képviselők újra és újra győztesen kerüljenek ki a rájuk váró csatározásokból. Az illusztris, ki-kicsodába illő listán olyan eminens személyek találhatók, mint például Schöpflin György professzor, aki közgazdászok generációit tanította és nevelte ki Londonban, Surján László, a magyarországi kereszténydemokrata mozgalom vezető alakja, Gyürk András, a Fidesz ifjúsági szervezete, a Fidelitas soraiból felemelkedett parlamenti képviselő és dr. Szájer József, aki 1992 óta foglalkozik hazánk EU-integrációjával. A biztos befutók között találjuk továbbá Patakiné Barsi Etelkát, Magyarország korábbi bécsi nagykövetét. A vezéregyéniségek sorát folytatva jelenleg is tart a keresés olyan politikusok után, akik megfelelően tudnák képviselni Magyarország jelentős méretű roma (cigány) kisebbségét és a szomszédos országokban élő magyar kisebbségek érdekeit. Az utóbbi esetben természetesen a romániai, szlovákiai vagy szerbia-montenegrói származás mellett a magyar állampolgárság is feltétel. Összességében a képviselőjelöltek listája olyan szakemberekből áll, akik nehéz helyzetekben is képesek jól teljesíteni.

Magyarországért

A képviselői mandátumra jelölt és arra a választópolgárok által esetlegesen megszavazott politikusoknak nem lehetnek illúzióik afelől, hogy valamikor is lustálkodhatnának majd az európai törvényhozásban. A napi teendők nagy részét a bizottsági épületeken belül kell elintézni. Itt nyújtják be a későbbi fázisokat meghatározó javaslatokat, és itt folyik a tervezés és a lényegi kérdések megvitatása is. Schmitt Pál csapatának is itt kell tehát bizonyítania majd. "A mi szempontunkból erős képviseletre lesz szükségünk az EU törvényeinek, a belügyeinek és védelmi politikájának, illetve - Magyarország érdekében - környezetvédelmi és agrárpolitikájának kialakításával foglalkozó bizottságokban. Schmitt Pál a maga részéről örömmel venne részt a kulturális, oktatási, sport és médiaügyekért felelős bizottság munkájában vagy az unió költségvetésének kidolgozásában. Afelől pedig nincsenek kételyei, hogy csapata számára mi lesz a legkitartóbban követendő cél. "Mindenekelőtt magyarok leszünk és csak másodsorban pártharcosok."

www.dnp.hu