fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kalandor-privatizáció helyett közszolgáltatást!
2010. november 24., 10:51
Budai Gyula, elszámoltatásért felelős kormánybiztos és Szócska Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának (NEFMI) parlamenti államtitkára szerdai közös sajtótájékoztatójukon bejelentették: büntetőfeljelentést tettek az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) és a HospInvest ügyében.

A keddi napon bejelentéssel éltem az országos rendőrfőkapitány felé ismeretlen tettes ellen, sikkasztás és hűtlen kezelés elkövetésének gyanúja miatt, az EKI-vel kapcsolatos vizsgálat során feltárt visszásságok kapcsán. Az intézet főigazgatói posztját 2007-től 2010 júniusáig Kárpáti Zsuzsanna volt szocialista országgyűlési képviselő töltötte be - mondta Budai Gyula elszámoltatásért felelős kormánybiztos.

Mint ismert, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vizsgálatot folytatott le a felügyelete alá tartozó EKI-nél, melynek során megállapítást nyert, hogy Kárpáti Zsuzsanna 2010-i országgyűlési választások idején az EKI fénymásolóját, gépjárműveit, sofőrjeit kampánycélokra használta, továbbá kampányát segítő személyeket foglalkoztatott az EKI-ben.

Megállapítást nyert, hogy bizonyos - a főigazgató személyével kapcsolatba hozható - cégek részére a hivatali utat megkerülve, szóbeli utasítás alapján adtak ki készleteket. A megkötött szerződések részben ismerősökkel történtek, továbbá a szerződő cégek sok esetben Kárpáti Zsuzsanna választókerületéből kerültek ki, sokszor rossz minőségben teljesítettek, és volt olyan kifizetés is, amely mögött nem állt szerződés - áll az elszámoltatási kormánybiztos által portálunk rendelkezésére bocsátott közleményben.

Több esetben trükköztek a közbeszerzésekkel

A tájékoztatón kiosztott sajtóanyag kitér arra is: Vári Gyula volt szocialista országgyűlési képviselő az EKI részére tanulmányokat készített, azonban azok hitelessége megkérdőjelezhető, mert még csak nem is járt azokban az épületekben, amelyekről a tanulmányokat készítette.

A fentieken túl megállapítást nyert, hogy az EKI közbeszerzési eljárásaira indokolatlan többletköltséget rótt a külsős ügyvédek igénybevétele, akik közt Kárpáti férje is, valamint az Egészségügyi Minisztérium volt ügyvédje is szerepel. Több esetben trükköztek a közbeszerzések lebonyolításával, illetve kötött az intézet olyan szerződést negyvenöt millió forint értékben, amelyről előzetes hatástanulmány nem készült. A projekt a mai napig nem valósult meg, a több millió forintos számítástechnikai eszközök azóta is a raktárban porosodnak - áll a kommünikében.

Kárpáti a gazdasági átláthatatlanság modelljét valósította meg

Szócska Miklós az EKI-vel kapcsolatban hangsúlyozta: a devecseri iszapkatasztrófa kapcsán előállt helyzet jól példázza, hogy csak megkérdőjelezhetetlen integritású szervezetek képesek megfelelően kezelni a kríziseket. Hozzátette: Kárpáti vezetése alatt a készletgazdálkodási intézetet a gazdasági átláthatatlanság jellemezte. E körbe tartozott a hivatali eszközök saját célú használata illetve a készletek kiadásánál a hivatali út megkerülése.

Szócska Miklós, a NEFMI parlamenti államtitkára kifejtette, korábban jelezték már, hogy az átadás-átvétel keretében vizsgálatokat folytattak le, melynek kapcsán olyan szabálytalanságokra derült fény az egészségügyi háttérintézményekben, melyek nemcsak büntetőjogi felelősségre vonásra adhatnak okot, de az ellátást is veszélyeztették. Két ilyen ügy van, mely a közvéleményt is foglalkoztatta az elmúlt időszakban.

HospInvest: sikkasztás és a számviteli fegyelem megsértése

Az egyik egy privatizációs kísérlet, a HospInvest tulajdonszerzése az egri kórházban - jelentette ki. Az államtitkár kitért arra is, az ott dolgozók és ellátott betegek sorsát alapvetően negatívan befolyásoló folyamatokat tártak fel. Az Egészségpénztár új főigazgatójának vizsgálata az ellátást alapvetően veszélyeztető állapotokra derített fényt. Ismeretlen tettes ellen a számviteli fegyelem megsértése és sikkasztás gyanújával feljelentést tettünk - mondta az államtitkár.

A bűncselekmény-gyanús ügyletek az E-alapból folyósított mintegy négy és fél milliárd forintot érinthetik - tette hozzá. Szócska Miklós leszögezte, a kalandor-privatizáció helyett a szakmával egyeztetett fenntartható megoldások vezethetnek célra. Az is látszik, nincs más megoldás ebben a szektorban, csak a közszolgáltatás, hiszen a magánbefektetők bármikor kiléphetnek a rendszerből.

Budai Gyula a sajtótájékoztatón kérdésre megerősítette: minden gyanús esetben megteszik a megfelelő jogi lépéseket, legyen az büntetőjogi feljelentés vagy polgárjogi per. Az elszámoltatási kormánybiztos emlékeztetett, hogy az Omninvest ügyében már megtörtént a feljelentés.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Vizsgálják az előző időszak gyanús ügyeit Heves megyében
Cikk: "Gyurcsány felelőssége kézzelfogható közelségben"
Cikk: Részletesen vizsgálják az Omninvest szerződéseit
Cikk: Feljelentés a hatvani kórház müködtetési szerződése miatt