Gelencsér Attila (Fidesz-KDNP), a közgyűlés elnöke a szociális, a gyermekvédelmi, a közgyűjteményi és közművelődési intézmények összevonásáról, valamint - ezzel összefüggésben - leépítésekről szóló előterjesztésekhez fűzött szóbeli kiegészítésében kiemelte: a változtatásokra nem csupán "számszaki" kérdésként kell tekinteni, amelyre a költségvetés egyensúlyának biztosítása miatt van szükség.
A megye "újjászervezése" új szemléletet tükröz, amely "az idén kétszer is a változásokra szavazó somogyi választópolgárok kérésének, akaratának megfelelően" hatékonyabb, költségtakarékosabb működést, és egységes szakmai irányítást tesz lehetővé - hangsúlyozta.
Az átszervezésekről szóló hat napirendi pontot együttesen tárgyaló ülésen annyiban módosították a közgyűjtemények és közművelődési intézmények integrációjáról szóló eredeti előterjesztést, hogy a megyei múzeum, a levéltár és a kaposvári önkormányzattal közösen fenntartott könyvtár esetében módosították a határozati javaslatot, miszerint nem integrálják, hanem jogi önállóságukat meghagyva szervezik át a három intézményt, kiegészülve egy rendezvényirodával és a Roxínház amatőr színtársulattal. E módosításra a pályázati lehetőséget kihasználása miatt volt szükség. Régen hallott, régen látott konszenzus van a megye újjászervezésében - mondta Gelencsér Attila, hozzátéve: "történelmi pillanat", hogy ebben a közgyűlést alkotó valamennyi politikai erő egyetért.
A napirendek kétharmadáról a 16 tagú - Fidesz-KDNP (10), Somogyért Egyesület (3), MSZP (2), illetve Jobbik (1) - testület 15 jelen lévő tagja egyöntetűen igennel szavazott.
A közgyűlés egyhangú döntése szerint a négy önkormányzati fenntartású gyermekvédelmi intézményt egy igazgatóságba integrálják, a 19 lakásotthonból kettőt bezárnak, a nyolc szociális intézményt három egységbe vonják össze, és átszervezik az önkormányzat gazdálkodását ellenőrző Kincstári Szervezetet is.
A közgyűjtemények és közművelődési intézmények átszervezésével kapcsolatos előterjesztést egy MSZP-s és a két jelen lévő somogyértes tag nem támogatta, a létszámleépítésekről szóló határozati javaslatra pedig csak a Fidesz-KDNP frakció mondott igent. A 2011. január elsejével életbe lépő átszervezésekkel több mint 300 dolgozótól - az önkormányzati hivatal 86 alkalmazottjából 26-tól, az érintett intézmények 719 dolgozójából összesen 284-től - válnak meg.