FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Papcsák: Ezt még a NASA is megirigyelné!
Több tucat szerződés felbontását kezdeményezte a zuglói önkormányzat, melyek értéke egyenként nagyságrendileg 300 és 900 ezer forint között mozgott. Mindemellett a kerület ingatlanvagyona is erősen megcsappant az előző években. Papcsák Ferencet, Zugló polgármesterét a városrész mozgásteréről kérdeztük.
Létrehozva: 2010. december 6., 09:19

- Nehéz döntés volt megválni az elszámoltatási kormánybiztosi pozíciótól?

- Jogi szempontból mind a mai napig úgy gondolom: a két pozíció nem összeférhetetlen. Már a megbízás pillanatában foglalkoztunk a kérdéssel, és a gyakorlat azt mutatta, nem lehet probléma, hiszen az elmúlt kormányzati ciklusban is több olyan polgármester volt, aki egyben kormánybiztosi feladatot is ellátott, például Csabai Lászlóné vagy Horváth Csaba. Az ősz folyamán született a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban egy állásfoglalás, mi pedig úgy döntöttünk, nem adunk feleslegesen politikai támadási felületet, és a szigorúbb normát alkalmaztuk. Az pedig fel sem merült, hogy jogszabályt módosítsunk.
Szerencsére könnyű helyzetben voltam, egy szakmailag felkészült embernek engedtem át a feladat végrehajtását. Budai Gyulával korábban is szoros kapcsolatban álltunk, az elszámoltatási ügyeket a kezdettől fogva ismerte.

- A jelek szerint továbbra is mozgatják az országos kérdések, néhány napja két kereszténydemokrata képviselőtársával kezdeményezték a privatizációs szerződések környezetvédelmi és természetvédelmi előírásainak kormány általi felülvizsgálatát...

- Egészen 1998-ig nyúlik vissza ez a történet. Ebben az évben az ÁPV Rt. fideszes felügyelőbizottsági tagjaként a Hungalu cégcsoport privatizációjának vizsgálatával foglalkoztam. Ez egy decentralizált privatizáció volt, azaz nem az ÁPV Rt. hozta meg a döntést, hanem a Hungalu Rt. igazgatósága. Tizenkét évvel ezelőtt sérelmeztem a tranzakció érvényességét, miután a környezetvédelmi kötelezettség vállalásának kikényszeríthetősége nem volt megoldható, hiányoztak ugyanis belőle a szükséges pillérek. A 3 milliárdos vállalás elmaradása nem vezetett szerződésfelbontáshoz, de még kötbér fizetéséhez sem. A vörösiszap-katasztrófa egyértelműen megmutatta: helyre kell tenni a szerződési feltételeket, és ki kell vizsgálni a Környezetvédelmi Főhatóság szerepét is az ügyben.

- Zuglót az elmúlt években elkerülték a nagyobb botrányok, elődje, Weinek Leonárd azonban úgy látszik, leváltása után kerülhet bajba néhány terézvárosi "csere-szerződésnek" köszönhetően. Az elmúlt mintegy ötven napban találkoztak más visszásságokkal is?

- Hunvald György és Weinek Leonárd között egy egészen érdekes üzlet zajlott le: a zuglói szabad demokrata és szocialista frakcióvezetőt a VII. kerületben foglalkoztatták, míg az ottani SZDSZ-es és MSZP-s frakcióvezetőt Zuglóban. Annyira nem adtak még a látszatra sem, hogy a szerződések részletei és az összegek szóról szóra ugyanazok voltak, egyszerűen csak a neveket írták át. Évekkel ezelőtt ezt már felderítettük egy oknyomozó riporter segítségével, azonban mégsem történt semmi.

Sajnos a sornak még messze nincsen vége, számos felesleges megbízási és tanácsadói szerződésre, illetve semmire sem használható tanulmánytervekre bukkantunk, emellett 12 ügyvédi irodát foglalkoztattak teljesen indokolatlanul, még olyan feladatokra is, melyeket a hatóságoknak kell ellátnia. Találkoztunk olyan tanácsadók nevével is, akiket sosem láttak a Városházán. Ezek a szerződések nagyjából 300 és 900 ezer forint között mozogtak. Tipikusan a fővárosi működésre jellemző modell volt Zuglóban is alkalmazva, jelenleg több tucat felbontott szerződésnél járunk.

- Milyen a kerület anyagi helyzete?


- Az önkormányzat és az általunk működtetett intézmények működőképessége nincsen veszélyben, azonban a gazdálkodással már nem lehetünk maradéktalanul elégedettek. Az előző ciklus folyamán olyan beruházások esetében is történt kötvénykibocsátás, melyek a mai napig nem térültek meg. Nagyobb problémát jelent a városrész ingatlanvagyonának helyzete: az elmúlt 14 évben a 35.000 elemet tartalmazó ingatlan-portfólió száma napjainkra 3600-ra csökkent, és ha az ebből befolyt összegeket keressük, nem járunk sikerrel. Csak a lengyel Echo Investment által megvásárolt Bosnyák téri terület 4 milliárdos bevételt jelentett az önkormányzat számára, azonban egyetlen fillért sem találtunk meg ebből, sőt, közel 4 milliárdos mínuszban van a kerület.

- Mire volt elég az önkormányzati választások óta eltelt közel két hónap?

- Már az első munkanapon elkezdtük vizsgálni a kerület működési modelljét, emellett szakmai, jogi és pénzügyi átvilágítást kezdeményeztem. Mint kiderült, olyan mértékű informatikai fejlesztés történt Zuglóban, amit még a NASA is megirigyelne. Az 500 milliós beruházásnak valójában semmi értelme sem volt. Elkezdtük átalakítani az önkormányzatban működő szervezeteket, és a vagyonkezelő igazgatóját leváltottuk, illetve meghatároztuk az új prioritásokat.

Új közbiztonsági koncepciót alakítottunk ki, és már meg is állapodtam a rendőrkapitánnyal: több járőr, és mintegy tízzel több járőr gépkocsi cirkál a kerületben. Szükség van erre a bővítésre, ugyanis a városrész átmenő forgalma hatalmas, elég az Örs Vezér térre vagy az M3-as bevezetőjére gondolnunk. Elkészítettük az új, integrált városfejlesztési stratégiánkat is, a kerület közlekedési folyosóinak (Thököly út, Hungária körút) terveit pedig elkezdtük a fővárossal is egyeztetni. Nagy kérdés a négyes metró végállomásának helyszíne is. Amennyiben nem a Bosnyák téren lesz, akkor egy kötöttpályás megoldásban kell gondolkoznunk, azaz ismét villamosok járhatnak majd a Thököly úton.

Jelenleg Zugló három alközponttal rendelkezik, azonban klasszikus központja nincsen. Ezen is szeretnénk változtatni, és a Bosnyák téren egy olyan komplexum kialakításában gondolkozunk, ahol az új polgármesteri hivatal mellett kulturális-, sport és szabadidő központot alakítanánk ki.

- A hírek szerint a Puskás Ferenc Stadion átépítését is szívügyének tartja...

- Néhány napja támogatásomról biztosítottam a kormányt a stadion átépítésével kapcsolatosan. A kerület számára is rendkívül fontos, hogy a Sport Szállón kívül több szálloda is megtalálható legyen a városrészben. Lényegesnek tartom azt is, hogy az olimpiai szoborpark és a Stadion közvetlen környéke valamennyi polgár számára nyitottá váljon, és egy nagy közösségi tér alakuljon ki.

- Jelenthet majd bármiféle többletet egy átlag lakos számára, ha Zuglóban él?

- Határozott célunk, hogy minél hamarabb bevezessük a Zugló-kártyát. Már számtalan intézménnyel tárgyalásokat folytattunk, hogy a kártya segítségével olcsóbban lehessen majd eljutni különböző helyekre, a Petőfi Csarnoktól kezdve a Műjégpályán keresztül , egészen az Állatkertig. Terveink között szerepel a kereskedelmi egységek bevonása is, így ha minden jól alakul, akkor az Árkádban vagy a Sugár Üzletközpontban a zuglóiak majd olcsóbban juthatnak élelmiszerhez vagy ruhákhoz is.