Az uniós végrehajtó testület a piacok stabilizálását célzó eredeti programot tavaly februárban engedélyezte. Akkor kiemelte, hogy az intézkedés megfelel az uniós állami támogatási szabályoknak, mert a segítséget "bárki igényelheti, időben és hatályát tekintve behatárolt, továbbá piacorientált ellentételezésről és megfelelő biztosítékokról gondoskodik annak érdekében, hogy a versenyre gyakorolt esetleges torzító hatások a lehető legcsekélyebbek legyenek".
A szóban forgó csomagban szerepel az az intézkedés, amely osztalékelsőbbségi részvények fejében új tőkét tesz elérhetővé a hitelintézetek számára, hogy megerősíthessék tőkealapjukat az esetleges veszteségekkel szemben. A másik egy garanciaintézkedés, amely ellentételezés fejében legfeljebb három év futamidejű új tartozásokat fedezhet.
A keddi bejelentés szerint ugyancsak a jövő év feléig szóló hosszabbítást engedélyezett az EU annak a tavaly indított magyar programnak, amelynek célja, hogy pótlólagos likviditást biztosítson a támogatható pénzügyi intézmények számára. Maximált futamidejű, nem alárendelt és nem strukturált kölcsönök formájában megvalósuló támogatásról van szó. A program keretében magyar pénzintézetek kaphatnak kölcsönt, hogy "a súlyos likviditási hiány ellenére lehetővé váljék számukra a reálgazdaságnak történő hitelezés fenntartása".
A bizottság azzal az indoklással engedélyezte a programok folytatását, hogy "arányos, jól célzott, időben és értékben korlátozott" intézkedésekről van szó, amelyek megfelelőek arra, hogy csillapítsák a magyar gazdaságban a válság miatt mutatkozó zavarokat. Megerősítette a testület azt is, hogy a rendszer megfelel a válság idejére átmenetileg vonatkozó uniós állami támogatási szabályoknak.