ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"A Moody's lépése nem oszt, nem szoroz"

Bécsi keltezésű tudósítást közölt kedden a Frankfurter Allgemeine Zeitung a magyar hitelképességnek a Moody's által történt leminősítéséről.
Létrehozva: 2010. december 7., 14:38 | Utoljára frissítve: 2010. december 7., 16:26
nyomtat küld

A beszámoló szerint a lépés nem nagyon rendítette meg a pénzpiacokat, a forint is alig egy százalékkal gyengült az euróhoz képest. A Credit Default Swap (CDS) sem ad okot aggodalomra: az ötéves lejáratú államkötvényekre szóló biztosítás november vége óta olcsóbb lett (388-ról 385 bázispontra). Ezzel Magyarország igen messze van a 2009 első negyedévében, a válság csúcspontján följegyzett 640-es értéktől.

A német újság idézte Fritz Mostböck, a bécsi Erste Gropup vezető elemzője véleményét, aki szerint a Moody's lépése "nem oszt, nem szoroz". A hitelminősítő intézetek hiteltelenné váltak: mindig akkor húzzák meg a vészféket, amikor már ismertek a tények. Így volt ez Görögország és Portugália esetében is - jegyezte meg az elemző.

Wolfgang Ernst, a Raiffeisen Zentralbank elemzője sem kívánta túlértékelni a Moody's döntését. Szerinte a döntő az, vajon az Orbán-kormány beindítja-e a szükséges reformokat. Ha ez bekövetkezik, akkor valószínűtlen a további leminősítés olyan fokozatra, amelyen a befektetők már nem adnak kölcsön pénzt Magyarországnak.

A frankfurti újság ugyanezen a lapoldalon interjút közölt Cséfalvay Zoltánnal, "Magyarországnak már nincs szüksége pénzre a valutaalaptól" címmel. Az államtitkár az interjúban megvédi a magánnyugdíjpénztárakra vonatkozó kormányzati döntést, amelyet a FAZ újságírója, Michaela Seiser kérdésében "a piacgazdasági elvek egyértelmű megszegésének" nevez. Cséfalvay szerint szó sincs kisajátításról: a járulékfizetők olyan nyugdíjra szereznek jogosultságot, amelyet túlnyomórészt az állam finanszíroz. A magánnyugdíjpénztárakban összegyűlt pénzt a kormány adósságtörlesztésre fordítja, elvégre az adósságállomány egy része a nyugdíjrendszernek köszönhetően keletkezett. 2012-ig a kormány betömi az állami nyugdíjrendszerben támadt lyukat - mondta az államtitkár.

Cséfalvay szerint Magyarország 2012-ig azon öt EU-tagállam közé fog tartozni, amelyek teljesítik a maastrichti kritériumokat. A költségvetési hiány az idei 3,8 százalékról jövőre a GDP 2,9 százalékára csökken, és 2012-ben is 3 százalék alatt lesz. Csökkenni fog az államadósság mértéke is.

A kormány adóreformjából az államtitkár szerint "minden jövedelmi kategória profitálni fog, senkinek sem szabad, hogy kevesebb jusson, mint korábban. Az állam is profitál, hiszen nem lesz vonzó az adóelkerülés".

A Nemzetközi Valutaalappal megszakított tárgyalásokra vonatkozó kérdésre Cséfalvay kijelentette: "Nincs már szükségünk semmire. Magyarország 2009 augusztusa óta képes államadósságát a pénzpiacokon keresztül finanszírozni. A 20 milliárd eurós hitelnek csupán kétharmadát vettük igénybe, és 2014-ig vissza fogjuk fizetni a két évvel ezelőtt fölvett pénzt."

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések