FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú |
Nyomtatás Ablak bezárása |
"Kőbánya nem lesz többé a főváros mostohagyermeke"
|
|
Parkolók építését, az infrastruktúra fejlesztését, a közbiztonság helyzetének javítását tartja a legfontosabbnak Kőbánya polgármestere. Kovács Róbert a fidesz.hu-nak arról beszélt, a jövőben nagyobb hangsúlyt fordítanak a fővárossal, civil szervezetekkel, vállalati vezetőkkel, való közös munkára, hiszen a kerület csak az összefogás által lehet sikeres. Szóba került a kerület alatt húzódó gigantikus pincerendszer is, ami egyszerre áldás és átok. |
|
Létrehozva: 2010. december 11., 13:30 | Utoljára frissítve: 2010. december 11., 13:32 |
Ön korábban azt nyilatkozta, szoros együttműködésre számít a fővárossal. Melyek azok a területek, ahol elkél a segítség?
Az elmúlt évtizedekben Kőbánya mintha Budapest mostohagyermeke lett volna. A fővárosnak számos adóssága van a városrész felé, ezek közül az egyik legjelentősebb az Új Köztemető előtti körforgalom kiépítése. Szintén neuralgikus pont a Kőér utcai vasúti átjáró, amely régóta vár felújításra. Kőbányán kevés a parkolóhely. Mikor az Örs Vezér téren megépült az Árkád üzletközpont, megszűnt a P+R parkoló. Ekkor egy olyan megállapodás született, hogy az építtető egy 100 férőhelyes parkolót alakít ki, amihez a főváros további 300 helyet biztosít. Sajnos a Főpolgármesteri Hivatal nem teljesítette vállalásait. Emiatt a Gyakorló utcai lakótelepen élők lehetetlen helyzetbe kerültek, az agglomerációból és a külső kerületekből érkezők elfoglalják a parkolóhelyeket. Néhány éve a Stadionoknál is megszűnt az ingyenes parkolási lehetőség. A Pillangó utcánál ugyan van parkoló, csak kicsi. Ezeket a nehézségeket első körben ideiglenes parkolók kijelölésével lehetne orvosolni, végleges megoldást viszont a területrendezés jelentene.
Milyen további problémák kívánnak sürgős beavatkozást?
A legfontosabb feladat a vagyonkezelő és a polgármesteri hivatal működésének felülvizsgálata. A Kőbányai Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatói posztja tekintetében vezetőváltás történt, elkezdődött az átvilágítás, a szerződések felülvizsgálata, felmondása. Az ügyészség jelenleg több feljelentésünket is vizsgálja. Döntöttünk az önkormányzati tulajdonú cégek, közművelődési, szociális intézmények átszervezéséről, összevonásáról. Decemberben tárgyalja a testület a polgármesteri hivatal új szervezeti felépítésének kérdését. A működési költségeinket milliárdos nagyságrenddel kell csökkenteni. A gazdasági ügyeken túl főleg szociális problémákkal találjuk szemben magunkat. A Népliget az elmúlt évtizedekben elveszítette a funkcióját, a parkot elfoglalták a prostituáltak, akik elijesztik a családokat és a sportolni, sétálni vágyó embereket. A Rákos-patak völgyének fejlesztése a patak északi ágán, a torkolattól Zuglóig megtörtént, mi is folytatni szeretnénk ezt a revitalizációs programot a kerületet érintő szakaszon, kerékpárutak, tornapályák, kutyafuttatásra alkalmas részek kiépítésével. Az egykor a kerületben működő agyagbányából lett szemétbányák, például az önkormányzati tulajdonban lévő Gergely-bánya rekultiválása hatalmas terhet jelent, ez nem lehet csupán Kőbánya problémája, hiszen ezekbe a gyűjtőkbe az egész főváros szemete került. Rekultivációra az önkormányzat közel kétmilliárd forintot áldozott az elmúlt években, de ez a pénz szinte nyomtalanul tűnt el.
Hogyan látja a közbiztonság helyzetét? Milyen együttműködésre számít a hatóságokkal?
Az újonnan kinevezett rendőrkapitánnyal határozott és polgárbarát rendőrséget szeretnénk kialakítani. Folytatjuk a térfigyelő kamerarendszer fejlesztését, emellett fizetjük a szolgálatot teljesítő szabadidős rendőrök bérét is. Különös figyelmet fordítunk arra, hogy a rendőrök a jövőben is megkapják az albérleti hozzájárulást. Együttműködnénk szolgálati lakások építésében a büntetés-végrehajtó intézetekben dolgozó fegyőrök számára, ebben a Belügyminisztérium segítségére is számítunk. A Kőbánya Közbiztonságáért Közalapítvány támogatásával 30 év után végre elkezdődött a rendőrkapitányság épületének renoválása. Kétmillió forintot adtunk az informatikai rendszer korszerűsítésére is. Célunk, hogy újra legyen lovas járőr a Népligetben és kutyás rendőr a kerület kiemelt pontjain. Megerősítettük a közterületeken lévő rendőri jelenlétet, amit a jövőben is tartani szeretnénk. A hajléktalan-problémát szeretnénk a lehető leghumánusabban kezelni. A hontalanok nappal folyamatosan jelen vannak a köztereken, ez kedvezőtlenül hat a helyi lakosok biztonságérzetére. Szintén gondot okoz a Venyige utcai börtön, ahol az elítéltek látogatásakor a hozzátartozók hangoskodásukkal folyamatosan zavarják a rendet és a környéken élők nyugalmát.
A Fidesz az elmúlt nyolcévnyi szocialista vezetés alatt is jelentős eredményeket mutatott fel. Talán ennek köszönhető, hogy az önkormányzat jelenleg gazdaságilag nem veszteséges?
2002-től kezdve szinte napi szinten kerültek felszínre olyan botrányok, amelyek joggal váltottak ki közfelháborodást. 2006-ra a kerület eljutott a nullpontra, ingatlanjait elherdálták, vagyonát felélték, 2 milliárd forintos adósságot halmozott fel, ráadásul érdemi fejlesztések sem történtek. Ami épült, hitelből készülhetett el. Az idősek számára kialakított Szivárvány Idősek Otthona hatalmas ráfizetés volt, közel másfél milliárd forintos hitelt vettek fel rá. A szocialisták 250 millió forintot költöttek a Száva utcai iskola felújítására, majd nem sokkal később 360 millióért értékesítették az oktatási intézményt. A politikai erők nagyjából ekkor kerültek egyensúlyba, a Fidesz befolyása megnőtt a kerületben. Bizonyos lépésekkel - ilyen volt a Gazdasági Műszaki Ellátó Szolgálat (GAMESZ) megszüntetése, a béren kívüli juttatások és a bizottságok számának drasztikus csökkentése - sikerült elérnünk, hogy ne nőjön tovább az önkormányzat hitelkeret-állománya, és stabilabb legyen a gazdasági helyzet. Jelenleg egyenesben vagyunk, 2,5 milliárd forint van az önkormányzat folyószámláján.
Milyen fejlesztéseket terveznek megvalósítani a következő négy évben?
Korábbi elképzeléseinknek megfelelően az Újhegyi lakótelepen szeretnénk egy kulturális központot kialakítani, erre a projektre 100 millió forintot szánunk. Egy orvosi rendelő felújítására és egy helytörténeti gyűjtemény kialakítására 40-40 milliót fordítanánk, de tornatermekre és nyilvános illemhelyekre is nagy szükség volna a kerületben. Nemrég első körben sikeresen szerepeltünk egy városrehabilitációs pályázaton, amit ha megnyernénk, a kapott pénzt a Kis-Pongrác lakótelep szociális rehabilitációjára tudnánk fordítani.
Miként próbálják kiaknázni a kerületben rejlő lehetőségeket?
Tényleges esély van arra, hogy Kőbánya megújuljon. Ha a városrész élni tud adottságaival, akkor a következő évtizedek legdinamikusabban fejleszthető-fejlődő kerülete lehet. Infrastruktúrája kiemelkedően jó: számos vasútvonal keresztezi, közel az M0-ás autópálya és a repülőtér. Olyan beépítetlen telkek állnak az önkormányzat rendelkezésére, amelyek kiváló lehetőségeket rejtenek. Ilyen például a Gyógyszergyári út mellett húzódó közel 50 hektáros terület, amely a szabályozási terv szerint tematikus parknak lett kijelölve. A tervek szerint a Kőbánya felső vasúti megálló átkerülne az Éles sarokhoz; ennek eredményeképpen egy használható forgalmi csomópont jönne létre. A projekt tervezését a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. végzi. Szintén értékes a MÁV volt Északi Járműjavító telephelye, ahol egy százszor kétszáz méteres csarnok áll üresen. Ezt az épületet sportcélokra, rendezvények megtartására is fel lehetne használni. A szabályozási terv már készül.
Hogyan kívánják bevonni a munkába a civileket, az egyházakat, illetve a kerületi vállalkozókat?
Januárban szeretnénk közösen végiggondolni a vállalatvezetőkkel, hogyan tudnánk őket bekapcsolni Kőbánya közéletébe. Vállalkozóinkat versenyhelyzetbe akarjuk hozni, korszerűsítjük a kisebb cégek támogatási rendszerét. Ehhez az önkormányzat több téren is segítséget nyújthat, például pályázatírásban, különböző érdekvédelmi, ügyvédi, könyvelői adótanácsadói munkában. Az egyházakkal idáig is megvolt az élő kapcsolat, de a jövőben szeretnénk megosztani velük a terheket a feladatellátásban, gondolok például a karitatív munkára, legyen ez akár az időseknek vagy a gyerekeknek nyújtott segítség. Az utóbbi terén már történtek előrelépések, az úgynevezett senior-mentor program keretében bizonyos iskolákban önkéntes alapon idősek tanulnak együtt gyerekekkel.
Mit emelne ki a kulturális programjukból?
Az adventi időszakban a polgármesteri hivatal előtt egy Betlehemet állítottunk fel, december 4-én pedig átadtuk a jégpályánkat, amit három hónapig fog üzemeltetni az önkormányzat - korábban ilyen még nem volt Kőbányán. Keressük az együttműködést a Hungexpóval, amely nagy rendezvények ideális helyszíne lehetne. A Pataky Művelődési Központban állandó próbalehetőséget biztosítanánk a MÁV Szimfonikus Zenekarnak, akik koncertjeikkel járulnának hozzá a kulturális és zenei élet felpezsdítéséhez. Szeretnénk továbbá zeneiskolánkat komplex művészeti iskolává alakítani, ahol a zeneoktatás mellett a képzőművészet is nagy hangsúllyal jelenhetne meg a jövőben. A kerület alatt húzódó gigantikus pincerendszer egyszerre áldás és átok. Ez a terület jelenleg üresen áll, kihasználatlan, állapota egyre romlik, miközben a lehetőségek tárháza: bármit bele lehet álmodni a közművelődési programoktól kezdve, a kézműves piacon át a legkülönfélébb rendezvényekig. A hasznosításra már vannak terveink, januárban földalatti kerékpáros versenyeket fogunk szervezni. Alternatív színielőadások, irodalmi estek megtartására is ideális színhelyül szolgálna a terület.
Mit kívánnak tenni, hogy erősödjön a közösség- és identitástudat Kőbányán?
Minden lakótelepen olyan közösségi pontokat alakítanánk ki, ahol főként civilek által működtetett módon a helyi közművelődési igényeket lehetne kielégíteni. Olyan fórumokat teremtenénk ezzel, ahol az emberek találkozni tudnának, és megoszthatnák egymással élményeiket, érzéseiket. Jó volna minden városrészben megszervezni azokat a kulturális napokat, ahol a helyi közösségek mutatnák meg egymásnak értékeiket. Ezáltal a különböző korosztályokat is közelebb hoznánk egymáshoz. Fontos, hogy ezt a kezdeményezést sok esetben civilek indítsák, az önkormányzatnak viszont a háttérből mindezt támogatnia kell, az anyagiak, az infrastruktúra, a szervezés, vagy akár a nyilvánosság biztosításával.