FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
"A kis tagországok is hozzájárulnak az EU naggyá tételéhez" + Képek
Nagy érték a kis és közepes méretű európai uniós tagországok együttműködése, ezért ezt meg kell erősíteni - jelentette ki Orbán Viktor hétfőn Nicosiában, miután a magyar EU-elnökségre való felkészülés jegyében tárgyalt Dimítrisz Hrisztofiasz ciprusi elnökkel.
Létrehozva: 2010. december 13., 16:07 | Utoljára frissítve: 2010. december 13., 18:39

A miniszterelnök a tárgyalásokat követő közös sajtótájékoztatón felidézte vendéglátójának azon többször hangoztatott mondását, hogy a kis tagországok is hozzájárulnak az EU naggyá tételéhez. A két ország közötti szoros kapcsolattartás abból a szempontból is hasznos, hogy a magyar EU-elnökség után három félévvel Ciprus lesz az elnök, s már most érdemes beszélni arról, milyen nehézségek állnak egy soros elnök ország előtt - mondta.

Magyarország a január 1-jén kezdődő uniós hivatala idején szeretné keresztülvinni a Lisszaboni Szerződés módosítását, egyebek mellett az euró védelmében, hiszen a közös pénz az egyik legfontosabb eszköz az unió egységesítésében. Budapest szeretné elindítani az úgynevezett európai szemeszterek sorozatát, amelyet az EU határozott el a kormányok közötti gazdasági együttműködés erősítésére. Mivel ez egy új intézmény, nehéz feladat lesz a bevezetése, de Magyarország megpróbálja úgy csinálni, hogy minden tagország megelégedésére szolgáljon - tette hozzá.

Magyarország együtt érez Ciprussal a sziget északi részének török katonai megszállása miatt, hiszen Magyarország a szabadság és a szabadságharc egyik hazája. Minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy a sziget két közössége békében éljen egymással, és e közösségek meg tudják teremteni ennek a keretét, ami lehet egy föderáció is. Magyarország büszke a ciprusi ENSZ-misszióban részt vevő katonáira, jó teljesítményt nyújtanak, tiszteletet vívtak ki maguknak - mondta Orbán Viktor.

A ciprusi elnök elmondta: a magyar EU-elnökség politikai programjának fő témái közül az uniós polgárok pénzügyi helyzetének javításáról, a szegénység elleni küzdelemről, a munkahelyteremtés szükségességéről, valamint a nyugat-balkáni országok uniós integrációjáról, a környezetvédelemről és ehhez kapcsolódóan a magyarországi vörösiszapömlésről volt szó.

Hrisztofiasz elnök tájékoztatta magyar partnerét a ciprusi újraegyesítési folyamat állásáról, és arról, hogy a Ciprusi Köztársaság milyen javaslatokat terjesztett elő a sziget északi részén élő török közösségnek a megoldás érdekében. Köszönetet mondott Magyarországnak az újraegyesítés és annak támogatásáért, hogy megszűnjön a szigetrész török katonai megszállása. Elismeréssel szólt az ENSZ-misszióban való magyar részvételről. "Ciprus mindent megtesz azért, hogy a magyar EU-elnökég sikeres legyen" - jelentette ki.

Orbán Viktor hétfő reggel tagországi látogatássorozata részeként még Athénban tárgyalt görög hivatali kollégájával, Jeórjiosz Papandreuval. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy valószínűleg már csak a magyar elnökség után, a lengyel idején kerülhet sor arra az uniós csúcstalálkozóra, amelynek megrendezését Görögország szeretné elérni, és amelyen Athén szándéka szerint fel kellene éleszteni "a szemmel láthatóan befagyott" török uniós csatlakozási folyamatot.

A magyar miniszterelnök szerint ezzel a csúcstalálkozóval meg kell várni a júniusban esedékes török parlamenti választások eredményét. "De Magyarország komolyan veszi az ügyet, és a Lengyelországgal fenntartott szoros együttműködés keretében erről is egyeztet Varsóval - tette hozzá Orbán Viktor.