Schmitt Pál a Kisebbségért Díjak átadásán szombaton a Sándor-palotában azt mondta: egy ország erejét az adja, hogy a benne élő kisebb közösségek mennyire tartanak össze, tisztában vannak-e értékeikkel, segítik-e egymást.
A Kárpát-medence történelme nem érthető meg pusztán határok és államok leírásaként, inkább értelmezhető egymás mellett élő nemzetiségek, nemzetekbe ékelt kisebbségek viszonyrendszereként - fogalmazott az államfő, hozzátéve, ezen a tájon akkor volt jó a világ, ha az egyes értékek kiegészítették, gazdagították egymást.
"Számunkra érték a többnyelvűség, a hagyományok színessége, a megélt örökség" - jelentette ki Schmitt Pál. Beszélt arról is, hogy az elégedett kisebbség - ha nem kell naponta megküzdenie jogaiért - lojális az államhoz, amelynek polgára.
Schmitt Pál a beszéd után Szászfalvi László egyházügyi és nemzetiségi államtitkárral közösen Kisebbségekért Díjat adott át Lázók Anikó jogásznak, a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány irodavezetőjének a cigányság társadalmi integrációja érdekében végzett több évtizedes áldozatkész munkája elismeréseként; Michelisz József költőnek, német nemzetiségi pedagógusnak a közoktatásban és a nemzetiségi kultúra területén végzett tevékenységéért és magas színvonalú irodalmi munkássága elismeréseként.
Kisebbségekért Díjat vehetett át Riba Etelka pedagógus, újságíró, az Országos Szlovák Önkormányzat alelnöke a magyarországi szlovák kulturális értékek megőrzése és a nemzetiségi önazonosság megerősítése érdekében végzett munkájáért, közéleti szerepvállalása elismeréseként, valamint Ruva Pál Sándor roma költő, író, újságíró a cigányság társadalmi beilleszkedésének előmozdításáért és a cigány közösség hagyományainak megismertetéséért.
Ugyancsak Kisebbségekért Díjban részesült a magyarországi kisebbségi oktatás keretében létrehozott modellértékű programjáért az Országos Lengyel Nyelvoktató Iskola.
A Kisebbségekért Díjat minden évben december 18-án, a kisebbségek napján adják át. A kormány 1995-ben döntött úgy, hogy az ENSZ nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogairól szóló nyilatkozatának elfogadására emlékezve december 18-át a kisebbségek napjává nyilvánítja.