Lázár János szerint a nyugdíjkérdés szabályozása vagy a médiaszabályozás komplex kérdés, ezért sokféle vélemény jelenik meg a frakcióban. "A kormány, a frakció és a pártvezetés egyben tudta és tudja tartani ezt a rendszert, a hajók egy irányba haladnak. Meggyőződésem, hogy ez az egység kívülről és belülről is megbonthatatlan. Azon cél érdekében, hogy jó irányba fordítsuk ezt az országot, minden kormánypárti képviselő kész a kompromisszumra" - tette hozzá.
A politikust az interjúban az alkotmányról is kérdezték. A Fidesz frakcióvezetője leszögezte: az érdemi változás kereteit, egy új ország lehetőségét demokratikus jogállamban az alkotmány adja meg. A jelenlegi alapszabály 1989-90-ben népszavazás és demokratikus legitimáció nélkül, paktumokkal és kerekasztal-tárgyalásokkal született meg, ez az alkotmány ok-okozati összefüggésben van az elmúlt húsz év sikereivel és kudarcaival - fejtette ki. Lázár János szerint az új alkotmány lesz az alap, annak a kifejtése, hogy milyen értékekkel, milyen országot akarunk. Ráadásul az MSZP is azzal kampányolt, hogy a Fidesz alkotmányozni fog, ha kétharmadot kap - még talán királyságot is vizionáltak -, amit meg kell akadályozni. Az embereknek viszont eszük ágában sem volt megakadályozni a Fidesz kétharmados győzelmét - jegyezte meg. A politikus arra kéri az ellenzéki pártokat, hogy ismét vállaljanak részt az alkotmány-előkészítésből. "Jöjjenek vissza, mondják el az álláspontjukat, érvényesítsék az érdekeiket. Erre csak a tárgyalóasztalnál van lehetőség, nem az utcáról bekiabálva" - fogalmazott a frakcióvezető.
Arra a kérdésre, hogy miért kellett fél év alatt kilencszer módosítani az alkotmányt Lázár János leszögezte: az ország a társadalmi-gazdasági csőd felé haladt, gyorsvonati sebességgel, a Fidesz adósságot és üres kasszát, emellett teljes társadalmi káoszt örökölt. Az új kormány lépéskényszerben volt és azonnal cselekednie kellett. "Amikor rád akar dőlni a ház, nincs idő azon gondolkodni, hogy milyen színű oszloppal támasztod meg a házat" - jegyezte meg a politikus.
A politikus az alkotmánybírák, a legfőbb ügyész és a Médiahatóság elnöke esetében a parlamenti ciklusokon átívelő mandátum híve. Jó szabálynak tartja, hogy akinek lejár a mandátuma, az csak akkor válik meg a posztjától, ha megvan hozzá a kétharmados parlamenti támogatás. Az elmúlt években nem volt évekig elnöke a Magyar Televíziónak, a Legfelsőbb Bíróságnak, az Állami Számvevőszéknek, hiányoztak alkotmánybírák - sorolta a példákat Lázár János.
Lázár János a Költségvetési Tanácsról szólva kifejtette: nemcsak arra van szükség, hogy milliárdokért tanulmányokat írogassanak, hanem arra is, hogy a költségvetés benyújtása előtt, illetve elfogadása előtt kontrollt gyakoroljanak.
Cikk: | "Óriási az MSZP szerepe a kinti hisztériában" |