fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Budai: Nem személyek ellen folyik az elszámoltatás
2010. december 30., 11:37
Budai Gyula elszámoltatásért felelős kormánybiztos csütörtöki sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a kormánybiztosság 2010-ben milyen ügyeket tárt fel, illetve a jövőben mely esetekben kíván vizsgálódni. A lezárt ügyekkel kapcsolatban a kormánybiztos elmondta: azok túlnyomó többségében büntetőfeljelentés született. A kormánybiztos a felderítésre váró ügyek közt megemlítette az Alstom és a BKV között létrejött szerződést is.

A 2010-ben befejezett, és valamely hatóságnak továbbadott ügyek mindegyikének van valamilyen jogi konzekvenciája - közölte dr. Budai Gyula. Hozzátéve: ez az esetek 98 százalékában büntetőjogi konzekvencia. A kormánybiztos hangsúlyozta: az elszámoltatás nem személyek ellen, hanem konkrét ügyek kapcsán folyik minden esetben. Azonban az érintettek megnevezése eddig is megtörtént és ezután sem lesz másképp. Budai Gyula elmondta: a jogtalanul magánvállalkozásoknak ítélt állami támogatások is vissza fognak kerülni a költségvetésbe, ennek legjobb példája, hogy az Omninvest is kénytelen visszafizetni mintegy 2,1 milliárd forintot a magyar államnak.

Az elszámoltatásért felelős kormánybiztosság munkájával kapcsolatban Budai Gyula kiemelte: az hatékony és célirányos. A lezárt ügyeken túl a kormánybiztos beszámolt arról is, hogy a még csak vizsgálati szakaszban lévő ügyek felderítése gőzerővel folyik, de a legtöbb esetben vagy Budainak, vagy az illetékes minisztérium vezetőjének meg kell tennie a büntetőfeljelentést. Ilyen például a Bakonyerdő Zrt. területéből kihasított mintegy hatezer hektáros terület esete, amivel kapcsolatban Tátrai Miklós, az MNV Zrt. egykori vezetőjének neve ismét felmerült. Neki jelentős szerepe lehet abban, hogy a vagyonkezelőtől e terület magánkézbe került - fűzte hozzá Budai.

A külföldi államokkal kötött segély-hitelszerződésekről a kormánybiztos kifejtette: a résztvevő gazdasági társaságok monitorozása folyik, hiszen ez esetben több milliárd forint állami pénz kifizetéséről van szó. Mindamellett, hogy a kormánybiztos is nemes célnak tartja a fejlődő országok támogatását, kiemelte: szerencsésebb lenne, ha a segély-hitelszerződésekben meghatározott feladatokat kifejezetten magyar tulajdonú cégek végeznék.

Budai Gyula több korrupciógyanús ügylet mellett kitért arra is, hogy Tarlós István főpolgármester felkérte a kormánybiztosságot, hogy vizsgálódjon a BKV és az Alstom között létrejött szerződés ügyében is. Ugyanis a metrókocsik beszerzéséről kötött egyezség több ponton súlyosan sérti a magyar állam érdekeit. A legszembetűnőbb az a 30 milliárd forintos tétel, amit lényegi teljesítés nélkül fizetett ki a főváros előző vezetése a kocsikat szállító cégnek - mint arról portálunk korábban hírt adott.

Mindezek mellett az elszámoltatási és korrupciós ügyekért felelős kormánybiztos szót ejtett a törökbálinti lakópark állami támogatásáról, a taszári katonai reptér ügyéről, az adonyi intervenciós raktárról - az úgynevezett Magtárház-projekthez nyújtott állami hitel -, és a gabonaintervencióval kapcsolatos visszaélésekről is. Ez utóbbi ügy miatt mintegy 3,5 milliárd forintot követelhet vissza az Európai Unió hazánktól - tette hozzá.

Budai Gyula leltárszerűen további ügyeket is megemlített, mint például a Coloplast állami támogatása, ahol az 5,5 milliárd forintos összegből mintegy 3 milliárdnak "nyoma veszett".

A kormánybiztos szerint az elmúlt nyolc év ámokfutása több százmilliárd forinttal károsította meg az országot és lakosságát, ezért el kell érni, hogy a tranzakciókban résztvevő emberek magánvagyonukkal is feleljenek tetteikért. Budai hangsúlyozta: az érintettek teljes körű felelősségre vonása nem maradhat el, hozzátéve: ha ez teljesül, az jelentheti a boldog, szép, új esztendőt.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Nemcsak Sukorót és Bábolnát vizsgálja Budai Gyula
Cikk: A főváros megfellebbezi a francia bíróság döntését
Cikk: A sukorói ügy szálai egészen a Gyurcsány-kormányig érnek