FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
"A legnagyobb ajándék, hogy szerethetjük egymást"
Szeretet, nyugalom, család - kétgyermekes anyaként Selmeczi Gabriella ezeket az értékeket tartja igazán fontosnak, nemcsak az ünnepekkor, hanem a hétköznapokban is. A politikusasszony a fidesz.hu-nak elárulta: a családdal együtt töltött idő szépíti meg igazán az adventi időszakot, s a magány legjobb gyógyszere a barátság.
Létrehozva: 2010. december 30., 16:48

Hogyan készülnek a Szentestére?

A munka nagy részét férjemmel közösen végezzük, de még a két és fél éves Bulcsú fiam is igyekszik kivenni a részét a tennivalókból. A díszek közül az égősor a kedvence, nagy élvezettel bogozza a zsinórokat. Bejglit is szeretnénk sütni közösen, remélem, jut rá idő, mert az utolsó hét mindig nagyon zsúfolt szokott lenni. Idén új tagja is van a családnak, egy kis fehér pulikutya személyében, aki szeptemberben került hozzánk, és először tölti velünk a karácsonyt. Szenteste mindig otthon vagyunk a gyerekekkel, hozzánk jönnek át a nagyszülők. A karácsonyfát együtt díszítjük fel, így várjuk a Jézuskát. Nálunk a karácsonyi hangulat már advent első vasárnapján kezdődik. Az adventi koszorút magunk díszítjük, Lilla lányom, aki öt és fél éves, már kiválóan számol, és számon tartja, hogy épp melyik vasárnapnál tartunk, hányadik gyertyát kell meggyújtani.

Milyen ételek kerülnek az ünnepi asztalra?

Rántott hal és halászlé sütésére-főzésére mindenképpen sor kerül ilyenkor, de lesz töltött káposzta és libasült is. A nagyszülők besegítenek a főzésbe, csak a mennyiséget szokták eltéveszteni. Annyi étel készül, hogy egy hadseregnek is elég lenne.

Mivel töltik az ünnepek közötti időszakot?

A dédnagymamát - aki január elsején fogja betölteni kilencvenegyedik életévét - még Szenteste előtt meglátogatjuk, a nagyszülőkhöz karácsony másnapján megyünk. Néhány éve vezettük be a két ünnep közötti síelést. Ausztria a kedvencünk, ott eddig is nagyszerűen éreztük magunkat. Férjem a térdműtétje miatt a síelés örömeiből kimarad, de Bulcsúval együtt nagy élmény lesz számára a szánkózás is. Lilla lányommal viszont, aki már két éve síel, biztosan meghódítjuk a lankákat.

Lélekben hogyan készülnek a karácsonyra?

Teljesen átadjuk magunkat az ünnepnek. Annak a boldog várakozásnak és csodának, amely Szentestén Jézus születésével beteljesedik. Én advent vasárnapjain még a telefonomat is lenémítom. Idén ellátogattunk az Operába, megnéztük a Diótörőt. Lilla nagyon készült, az összes ruháját végig próbálta, majd napokig balettelőadásokat rendezett a nappaliban. Sokat beszélgetünk a gyerekekkel, zenét hallgatunk, képeskönyveket nézegetünk, elővesszük az Újszövetségről szóló rajzfilmeket. Mikuláskor például egy Szent Miklós életéről szóló történetet néztünk meg, amely nagy sikert aratott még a felnőttek körében is. Mi egyébként ritkán tévézünk, inkább az olvasás és a beszélgetés javára billen a mérleg.

Ön szerint mi a legnagyobb ajándék?

A gyerekeknek még csak a játékok jelentik az ajándékot. Nagyon izgulnak, mit tesz a Jézuska a fa alá. Nekem az, hogy boldogságban, szeretetben együtt vagyunk. A karácsonyfa és a gyertya illata, ahogyan ülök s nézem, a gyerekek miként bontogatják a csomagokat s versenyeznek, ki gyújthatja meg a következő csillagszórót. Ezek a pillanatok, ez a kicsiny világ a legnagyobb boldogság és ajándék a számomra.

Nyugdíjvédelmi megbízottként mit üzen a nyugdíjasoknak és azoknak, akik egyedül kénytelenek tölteni az ünnepeket?

Nincs annál fájóbb érzés, ha az ember karácsonykor magányos. Szenteste, ha nincs együtt a család, segítenek az igaz barátok. Úgy veszem észre, hogy a mai világban, ebben a televízió és az internet korszakát övező nagy elidegenedésben, mintha újra lenne igény arra, hogy megismerjük a mellettünk élőket. Úgy látom, vannak az országnak olyan helyei, pontjai, ahol újra kezdenek egymás felé fordulni az emberek. Szívemből kívánom, hogy találják meg egymást. Ne csak karácsonykor, hanem mindennap.

Szokott fogadalmat tenni Újévkor?

Nem. Mindennap úgy kelek fel, hogy valami jót remélek az adott naptól, és azt várom, hogy jobb legyen az egész országnak is. A Szilvesztert kísérő szokásokat - a lencseevést, a malacsütést - viszont nem hagyom ki, ezek hozzátartoznak az Újévhez. Ahogy múlnak az évek, az ember megtanulja, hogy a legfontosabb az egészség és a szeretet. Ha ez a kettő megvan, akkor bármit le tudunk győzni. Az életben mindig vannak újabb célok, soha sincs nyugvópont. Akinek gyermekei vannak, azok számára a feladatok és a küzdelmek köre még jobban kiteljesedik.