fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Forradalom az egészségügyben?
2011. január 4., 11:10
Ha nem sikerül megállítani a fiatal orvosok elvándorlását, komoly veszélybe kerül az ügyeleti rendszer Magyarországon - jelentette ki az MNO adott interjújában Papp Magor. A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint nagyon fontos, hogy az egészségügyi kormányzat partnerként kezeli az ágazat szereplőit, a hálapénz intézményét pedig maximálisan elutasítják. Szerinte egzisztenciális és morális szorításban vannak a fiatal doktorok, akik pedig külföldről térnek haza, rövid időn belül feladják a küzdelmet. Eltérő szocializációs múlt és a lehetőségekhez való hozzáférés adja a doktorok közötti generációs különbségeket.

- A kritikák ellenére nem volt eseménytelen a kormányváltás óta eltelt időszak az egészségügyben, annak ellenére sem, hogy a nagy szerkezetátalakítások elmaradtak, igaz, ezt néhány hónap alatt nem is lehet elvárni. A szakállamtitkár letette az asztalra a Semmelweis-tervet, a munka megindult. A fiatal orvosok - az új generáció - hogyan látják az elmúlt időszakot? Milyen pozitív eredmények születtek, és hol kellene még jobban felpörgetni a munkát?

- Fiatal orvosokként azt látjuk, hogy az elmúlt nyolc hónap új egészségügyi kormányzati szemlélete felcsillantotta azt a reményt, hogy érdemes magyarországi egészségügyben gondolkodni. Szemléletváltást tapasztaltunk az államtitkárság részéről, ami partnerségben és konzultációs készségben nyilvánul meg.

- Pont e két tényező hiányzott az elmúlt évek alatt.


- Ez korábban nemcsak, hogy hiányzott, de nagyon komoly demoralizáló hatást fejtett ki. Erőből próbáltak rendeleteket alkotni. Figyelmen kívül hagyva a szakma, az egészségügyben dolgozók és a betegek szempontjait, ami komoly frusztrációt okozott a rendszerben dolgozók és a betegek körében is. Ez a szemléletváltás megkönnyebbülés mindannyiunk számára; hiszen innentől kezdve, hogy közösen dolgozunk a megoldásokon, van esély arra, hogy érdemi változások történjenek. Fontos gesztus volt a rezidensrendelet módosítása: azt az üzenetet kaptuk, hogy nem szankciókkal és nem kényszerrel akarnak bennünket itthon tartani, hanem motivációs elemekkel. Ezt követően az életpályamodell kidolgozásában is interaktív kapcsolat alakult ki közöttünk, ami bíztató a későbbiekre nézve is.

- Ez nagyon idilli. És mik a problémák?


- Azzal kellett szembesüljön a teljes ágazat, hogy az idén végzős kollégák fele nem lépett be a szakorvosképzésbe. Így, bár tűzoltás történt a nyáron, de nem sikerült olyan körülményeket "varázsolni" egyik pillanatról a másikra, amelyek ezt az évek óta demoralizált, új orvosgenerációt meg tudta volna tartani. Nagyon veszélyes tendencia indult be 2010-ben. Elveszett az utánpótlás jelentős része, gyakorlatilag leállt Magyarországon a szakorvosképzés. Bekövetkezett egy olyan töréspont, amiről ugyan várható volt, hogy előbb-utóbb megtörténik, ha maradnak a nehéz körülmények, de csak kevesen gondolták, hogy ez az "előbb" akár már 2010 is lehet.

Az interjút teljes terjedelemben ide kattintva olvashatja el.

(Lippai Roland, MNO)