A kedvezményes honosítási eljárást hétfő estig több mint négyszázan kérték, a legtöbben Szabadkán, Csíkszeredában, valamint Kolozsvárott - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Martonyi János, hozzátéve: az első napok tapasztalatai azt mutatják, hogy a kérdésnek óriási lelki és érzelmi jelentősége van.
A külügyminiszter szerint a Felvidéken viszonylag kevesen fogják igénybe venni a kedvezményt, mert gyakorlati jelentősége főleg Szerbiában és Ukrajnában van. Éppen ezért úgy véli, Szlovákiával a kedvezményes honosítás miatt nem lesz konfliktus.
Kiemelte: a korábban megfogalmazott aggodalmak alaptalanok voltak, hiszen arról van szó, hogy a magyar identitásukat átérző emberek ne legyenek megfosztva attól a lehetőségtől, hogy a magyar állampolgárságot anélkül felvegyék, hogy letelepednének Magyarországon. Mindenki be fogja látni, hogy aggodalomra nincs ok, nincs magyar irredentizmus. A józanul gondolkodó szlovák politikusok tisztában vannak azzal, hogy Magyarország semmiféle veszélyt nem jelent a számukra - fogalmazott.
Martonyi János elmondta azt is, hogy a szavazati jog megadása egy következő lépés lesz, és "ez az a kérdés, amelyet most még nem kell eldönteni". Meg kell vizsgálni, hogy más országokban ez hogyan működik - tette hozzá.
Injekció a soros elnökség
Magyarország január elsejével vette át az Európai Unió soros elnökségét. Ennek kapcsán Martonyi János azt mondta: a siker függ a kommunikációtól és a benyomásoktól, de vannak objektív mércék is.
Ha például sikerül elfogadtatni azt a hat jogszabályt, amely erőteljesebbé és hatékonyabbá teszi a gazdaságpolitikai együttműködést, akkor az komoly eredményként könyvelhetnénk el, de sikernek fog számítani a Duna-stratégia és a roma integrációra vonatkozó európai keretstratégiák elfogadása is.
Martonyi János hangsúlyozta: az uniós elnökség hozama lehet a kormányzati és közigazgatási kultúra javulása. Kulturális injekciót kap a magyar közigazgatás, amelyre elég nagy szüksége van - tette hozzá.
Sokan mondják azt, hogy a soros elnökség ideje alatt tanulja meg egy ország, mi is valójában az európai integráció és hogyan működnek az európai intézmények. Ha a hat hónapot túléli az ország és kiállja a próbát, akkor érett tagja lesz az integrációnak - hangoztatta a külügyek vezetője.
Válságadó: a végső szó az Európa Bíróságé
A válságadókkal terhelt vállalatok uniós panaszáról Martonyi János azt mondta: a Bizottság megvizsgálja, történt-e az adó kivetésével közösségi jogsértés, és ha igen, akkor megindítja a kötelességszegési eljárást.
Önmagában az, hogy különadót szab ki egy tagállam, nem érinti az uniós szabályozást, mert az adórendszer nemzeti hatáskörbe tartozik - emlékeztetett a politikus, aki kiemelte: ha elindul az eljárás, akkor az az év végéig biztosan nem fog lezárulni, és a végső szót az Európai Bíróság mondja majd ki.
Cikk: | Zökkenőmentes volt a honosítási kérelmek beadása |
Cikk: | Kedvezményes honosítás: nagy az érdeklődés |
Cikk: | "Kilencven év után elindulhat a nemzet újraegyesítésének folyamata" |