Gulyás István: Kellős közepében vagyunk a parlamentben a költségvetési vitának. Gázáremelés vagy gázárcsökkentés, az önkormányzatok sanyarú vagy nagyszerű helyzete és munkahelyek teremtése, illetve munkahelyek megszűnése. Egyre inkább élesedik ezek körül a vita. Éppen ma Burány Sándor munkaügyi miniszter jelentette be, hogy a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében megvalósuló fejlesztéseknek köszönhetően mintegy százezer új munkahely létesül Magyarországon. Tehát ez egy jó hír.
Áder J.: Hát jó hír, mihez képest? Ugyanis érdemes akkor fölidézni azt, hogy mi szerepelt a szocialisták választási programjában. Az szerepelt a szocialisták választási programjában, hogy négy év alatt négyszázezer - nem százezer, hanem négyszázezer - új munkahelyet fognak létrehozni. Szerencsére elhoztam magammal az idézeteket is, most már idézetek nélkül nem megyek sehova, mert azt a vádat veszem magamra, hogy én rémhíreket terjesztek és riogatom az embereket.
G. I.: Frakcióvezető úr... Biztos vagyok benne, hogy Önnel azonnal vitába fognak szállni a szocialista politikusok, és azt mondják, hogy ők itt kizárólag a Nemzeti Fejlesztési Terv elkövetkező három évére gondoltak, és ezen belül is a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére és a környezetvédelem fejlesztésére. Ha csak ezt nézzük, akkor nyugodtan mondhatjuk azt, hogy százezer új munkahely az valóban jó hír.
Áder J.: Azt tudom mondani, hogy Burány Sándor, a munkaügyi miniszter - ha jól tudom, ugye? -, ő tartotta ma ezt a sajtótájékoztatót, előttem is itt van az anyag, reméltem, hogy mint az egyik legfontosabb mai bejelentéshez, ma a beszélgetés témája lehet, ezért idézzük föl, hogy pontosan hogy is szól ez a mondat: "Szakértői becslések szerint a nemzeti fejlesztési terv keretében megvalósuló fejlesztések mintegy százezer új munkahelyet teremtenek meg a következő három évben - erre utalt Ön is az imént -, és a munkavállalók továbbképzésével, alkalmazkodásának segítségével több százezer munkahelyet őriznek meg." Ez aztán a bravúr. Most a munkaügyi miniszter tartotta ezt a sajtótájékoztatót, kérdezem én, akkor milyen egyéb munkahelyteremtő programok lesznek még, ha lenne még ilyen, vagy elfogadott volna már a kormány ilyet, akkor gondolom, hogy ez a mai sajtótájékoztatón elhangzott volna. Most miután ilyen nem hangzott el, ezért nem tudok másra következtetni, mint a magyar nyelvtan szabályai szerint ez azt jelenti, hogy százezer új munkahellyel számol a kormány a következő három esztendőben, és még egyszer mondom, ennek a négyszeresét ígérte. Úgy leszünk ezzel, mint az autópálya-építéssel, ott is ugye 800 kilométerről indultunk, ennyi volt a választási ígéret, aztán most tartunk négyszáznál, és jó, hogyha ennek a fele, tehát az eredeti ígéretnek az egynegyede majd meg is valósul a ciklus végére.
G. I.: Mindenesetre a miniszterelnök úr azt mondta, hogy abban az esetben, ha ez nem történik meg, akkor a közlekedési miniszternek mennie kell.
Áder J.: Hát addigra már a közlekedési miniszternek biztos hogy mennie kell, mert a ciklus végén leszünk, és remélem, hogy a magyar választópolgárok úgy döntenek, hogy sem a közlekedési miniszter, sem pedig Medgyessy Péter és kormánya nem folytathatja ezt a tevékenységet, amit most itten...
G. I.: Ebben biztosak egyébként? Úgy gondolják, hogy a mostani politikai helyzet, a mostani gazdasági folyamatok azok egyértelműen afelé mutatnak, hogy ennek a kormányzatnak... ez nem kekec kérdés, ezt a múltkor is megkérdeztem Öntől, hogy miből gondolják azt, hogy az emberek ezt mindenképpen így gondolják, azon kívül, hogy vannak különböző közvélemény-kutatások.
Áder J.: Mondtam volna ilyet, hogy én azt gondolom, hogy az emberek mindenképpen ezt gondolják? Azt mondtam, hogy remélem, hogy ez a helyzet bekövetkezik majd, hiszen a Medgyessy-kormány - úgy tűnik legalábbis a 2004-es benyújtott költségvetés tervezetéből - bizony adós marad más választási ígéreteinek az időarányos teljesítésével, és hangsúlyozom az időarányos szót. Én nem azt kérem számon - eddig sem azt kértem számon - a Medgyessy-kormányon, hogy nem teljesítette a négyéves vállalásait egy év alatt, most sem azt fogjuk számon kérni a költségvetési vita során, hogy nem teljesíti a választási ígéreteit, négy évre vonatkozó választási ígéreteit két év alatt, azt viszont igenis számon kérjük, hogy nem teljesíti a választási ígéreteinek időarányos részét. Most visszatérve egyébként a munkahelyteremtésre: ugye most az MSZP-nek ez a kis kék szóróanyaga vagy propaganda füzetecskéje, amit szórtak az elmúlt hetekben, az azt tartalmazza, hogy ötvenhatezer új munkahely jött létre az elmúlt másfél esztendőben. Tegyünk zárójelbe egy megjegyzést, az úgy szól, hogy valójában harmincezerrel nőtt, de nem a munkahelyeknek, hanem a munkanélkülieknek a száma - zárójel bezárva. Tegyük fel, hogy a szocialisták kijelentése igaz. Akkor mindjárt tegyünk mellé egy másik bejelentést - igaz, hogy ez nem a munkaügyi minisztertől származik, hanem a pénzügyminisztertől, de hát mégis csak egy kormánynak a tagjai -, ami úgy szól, hogy jövőre ötvenezer köztisztviselőt és közalkalmazottat fognak elbocsátani. Tehát ha összeadom, vagy hogyha igaz az első állítás és igaz a második állítás is és egy egyenleget készítek, akkor a kétéves teljesítménye a munkahelyek száma növelése tekintetében a Medgyessy-kormánynak nulla, és az értékelés is azt gondolom ehhez a számhoz közelít, a teljesítmény értékelése is egy nullát érdemel csak.
G. I.: A köztisztviselők és közalkalmazottak elbocsátása - mondják - racionalitás kérdése. Uniós normáknak kell megfelelni, és ráadásul ez a takarékos állam koncepcióba tökéletesen beleillik. Más kérdés, hogy mekkora a megtakarítás ezen, hiszen erről valóban beszélgettem már másokkal is, hogy ez pontosan mekkora megtakarítást jelent, és igazán nem tudtak erre összegeket mondani.
Áder J.: Az első esztendőben semmilyen megtakarítást nem jelent, hiszen az elküldött embereknek ki kell fizetni a végkielégítést és különböző egyéb juttatásokat egyébként, amik járnak a Munka Törvénykönyve szerint. De azért jó, hogyha látjuk, hogy ez minek az ára. A tavalyi - azóta is sokszor reklámozott - béremeléseknek az árát most fizettetik meg a munkavállalókkal, elbocsátások révén. Tehát miközben tavaly még arról volt szó, hogy meg kell becsülni a pedagógusokat, most pedagógusokat fognak elbocsátani; miközben tavaly arról volt szó, hogy meg kell becsülni az óvónőket, most óvónőket fognak elbocsátani; miközben tavaly arról volt szó, hogy meg kell becsülni az egészségügyi dolgozókat, most egészségügyi dolgozókat fognak elbocsátani. Ráadásul, ráadásul jövőre azoknak sem fog emelkedni a bére, akik ott maradnak. Azok szerencsésebbek lesznek, mert nekik legalább lesz állásuk, de a bérük - a mostani bejelentés szerint - egyetlenegy fillérrel sem fog emelkedni, pontosabban a vásárló értéke, a reálértéke a fizetésüknek egyetlenegy fillérrel sem fog nőni, és...
G. I.: A kormány bejelentette...
Áder J.: A kormány bejelentette, hogy csak az inflációval arányos béremeléshez - nem mondom, hogy biztosítja a pénzt, mert nem biztosítja - ezt engedélyezi, és a szükséges forrásokat egyébként az önkormányzatoknak, az intézményfenntartóknak kell úgymond kigazdálkodniuk. Tehát azt tudom mondani, hogy jövőre az életszínvonal nem fog emelkedni, a reálbérek nagy valószínűséggel sok területen csökkenni fognak, ezt mondjuk jóléti rendszerváltásnak nevezni, amit Medgyessy Péter programjában vállalt, hát csak erős túlzással lehet, én azt gondolom. Ráadásul emlékezzünk még azért arra a szlogenre, ami egy esztendővel ezelőtt elhangzott, hogy több pénzt az embereknek és több pénzt az önkormányzatoknak. Mert a több pénzt az önkormányzatoknak jegyében hadd hívjam fel a figyelmét a kedves nézőknek egy nem olyan nagyon sokára, mondjuk egy hét múlva életbe lépő, hatályba lépő rendelkezésre. Nem egészen egy hét múlva...
G. I.: A gázáremelés.
Áder J.: A gázáremelés, bizony ám, mindenkit meglepett ez, hiszen október 15-étől - nem jövő év október 15-től, félreértések elkerülése végett, ez év október 15-étől, tehát egy hét múlva - az óvodák, az iskolák, az egészségügyi intézmények, kórházak, rendelőintézetek 40 százalékkal fognak többet fizetni a gázfogyasztás után. 40 százalékkal fognak többet fizetni. Kezdődik a fűtési idény. Mi fog történni? Az önkormányzatoknak nincsen pénzük arra, hogy ezt a többletet, tehát a fenntartóknak nincsen pénzük arra, hogy ezt a többletet előteremtsék, a kormány pedig széttárja megint a kezét, és azt mondja, hogy bizony, a költségvetés... az államkassza is üres, ő sem tudja a szükséges többletforrásokat biztosítani. Kérdezem én, ezek után mi következik? Nem fűtenek majd az óvodákban?
G. I.: Hát ezek közintézmények.
Áder J.: Tizenhat, tizenhét fokos óvodákban fognak a gyerekek dideregni?
G. I.: Frakcióvezető úr, ezek közintézmények, és nyilvánvaló, hogy az államnak valamiféle felelősséget kell ezért vállalni, tehát biztos vagyok benne, egyébként is a szociálliberális gazdaságpolitikában eddig láthatóan nagyon fontos szerepet játszott a különböző kompenzációk rendszere, a különböző szociális juttatásoknak, visszajuttatásoknak a rendszere. Valami módon biztos megoldódik ez. A másik oldalon viszont az, amitől az ellenzék féltette az országot, hogy itt gázáremelés, radikális gázáremelés lesz mondjuk a lakossági szektorban, az azért úgy tűnik, hogy nem jött be.
Áder J.: Hát dehogyisnem jön be, hát csak nem október 15-ével, hanem január 1-jével fog emelkedni a gáz ára. Önmagában attól, hogy egy magasabb áfa-körbe fogják besorolni a gázárat, már lesz egy jelentős emelés, és ezenkívül az infláció mértékét meghaladó emelésre is készül a kormány január 1-jétől. A lakossági fogyasztók számára is egy jelentős gázáremelés lesz januártól, bizony, bizony. De még egyszer visszatérve egyébként arra, amit az előbb mondott, hogy kompenzáció. A kompenzáció a szocialisták által gyakran, gyakran használt kifejezés, sokat beszélnek róla, és nem nagyon alkalmazzák ezt a módszert. Mondom még egyszer, katasztrofális helyzet állhat elő, hogyha a kormány nem számol ennek az egy hét múlva életbe lépő gázáremelésnek a következményeivel. Márpedig hogy nem számol vele, azt mi sem bizonyítja jobban - vagy legalábbis nem gondolt rá idáig -, mint hogy ha jól emlékszem, a tegnapi napon Kovács Zoltán frakciótársam egy azonnali kérdést intézett a belügyminiszterhez, és a belügyminiszter bizony nem tudott semmilyen - nem kielégítő, semmilyen - választ nem tudott adni arra a kérdésre, hogy na most akkor a gázáremeléssel kapcsolatos kiadásait az önkormányzatoknak hogyan és milyen módon fogja a kormány megtéríteni. Egyelőre nincs rá válasz, félek, hogy nem is gondolkodtak idáig ezen. Remélem, hogy mire az első gázszámlák megérkeznek, valóban valamilyen megoldást a kormány majd találni fog.
G. I.: Tegnap egy nagyon érdekes nap volt a parlamentben itt a Gyurcsány Ferenchez intézett interpelláció kapcsán, úgyhogy elképzelhető, hogy a belügyminiszter asszony még annak a hatása alatt volt.
Áder J.: Hát lehetséges, ez lehetséges, bár ott nem ő érezte azt hiszem magát a legkellemetlenebbül itt az interpelláció kapcsán, hanem a szocialisták házelnöke volt az azt hiszem, aki... legalábbis úgy tűnt nekem, mert nagyon-nagyon elvörösödött akkor, amikor ki kellett mondani az IGEN-t, valószínűleg nem is nagyon esett jól neki, bizonyára ő is érezte azt, hogy itt azért...
G. I.: Ez az erózió jele vagy a pártfegyelem jele? Vagy mind a kettő jele?
Áder J.: Hát ez, mondjuk így, a következetlenségnek a jele az én számomra, hiszen Szili Katalin volt az, aki hetek óta arról beszél, hogy fel kell számolni a nomenklatúrát, meg kell szüntetni a szocialista párton belül, arról beszél, hogy erkölcsi megújulásra van szükség, és amikor ott volt az első lehetőség, amikor egyébként a szavának nyomatékot adhatott volna, akkor Gyurcsány Ferenc mellé állt. Ennél azt gondolom, hogy világosabban a tények nem szoktak önmagukért beszélni.
G. I.: Az egyik szocialista politikus egyébként meglehetősen elégedetten mondta azt, hogy ezek után a házelnök asszony nem beszélhet többé nomenklatúráról. Nem nomenklatúrázhat.
Áder J.: És ezt egy szocialista politikus mondta?
G. I.: És elégedetten.
Áder J.: És elégedett is volt. Hát akkor ez csak azt mutatja, hogy láthatóan ott azért még a hamu alatt izzik a parázs.
G. I.: Frakcióvezető úr, részleteiről beszéltünk a költségvetésnek ez előtt a kis kitérő előtt. Mi a legfontosabb hibája, Ön szerint mi a globális probléma ebben? Mi a nagy gazdasági probléma ebben a költségvetésben? Mert igazándiból eddig mindig csak a részletek támadását láthatta az ember a sajtóban az ellenzék részéről. Mitől nem működik Ön szerint, hiszen azt mondják, hogy ez a költségvetés nem fog működni. Mitől nem működik majd ez a költségvetés?
Áder J.: Szerintem ez így nem jó ez a kérdésfelvetés, és azért is kell nekünk külön-külön beszélni egyes területekről, mert általában az emberek nem értik meg azt, hogy egy költségvetéssel mi a probléma. Azt megértik, hogy ha világosan el tudjuk mondani tényekkel, számadatokkal, az előző esztendő tényszámaival és a következő év tervszámaival összehasonlítva el tudjuk azt mondani, hogy miért... hogy mennyivel jut kevesebb mondjuk az egészségügyre. Mennyivel jut kevesebb a foglalkoztatásra. Mennyivel jut kevesebb az önkormányzatokra. Maradjunk az önkormányzatok példájánál, mert azt hiszem, arra nincsen időnk, hogy most az összes ágazatba belemenjünk. Az önkormányzatoknak az ügye azért érdekes - azért kezdeményeztünk egyébként, a jövő héten már lesz egy politikai vitanap -, hogy erről már a költségvetés vitáját megelőzően részletesen tudjuk beszélni, hiszen nem véletlen, hogy az első olvasás után - hiszen a költségvetés tervezete az egy hete érkezett meg egyébként a képviselőkhöz -, de már az első olvasás után drámai hangú nyilatkozatok sokasága jelent meg. De nemcsak a Fideszes...
G. I.: Fél éve ezt halljuk...
Áder J.: De nemcsak a Fidesz... Hát fél éve még nem láttuk a költségvetést, most már látjuk a költségvetést, és ugye azt mondták, hogy a 2003-as is egy nagyon szomorú és nagyon szigorú esztendő volt, megmondom miért volt ez például. Azért, mert 2003-ban, az idei esztendőben az önkormányzatok által fölhalmozott adósság a duplájára nőtt, 60 milliárdról fölment 120 milliárd forintra. Ezenkívül az önkormányzatok azért, hogy a feladataikat teljesíteni tudják, azokat a többletfeladatokat, amiket egyébként a kormány rájuk rótt, ezért eladták az önkormányzati vagyonnak egy tekintélyes részét, több mint 200 milliárd forintnyi vagyont adtak el az önkormányzatok. Tehát vagyonfelélés következett be. Így-úgy a volt...
G. I.: Az így eladott telkeket legalább ÁFA már nem terheli.
Áder J.: Így úgy, ahogy az önkormányzatok meg tudták oldani a feladataiknak a nagy részét. Na de jövőre ez a vagyon már nincsen meg. Nincs mit eladni. És ráadásul a feladataik még tovább nehezednek, még tovább bővülnek, és még kevesebb forrás lesz rá. Ezért mondják azt az önkormányzatok vezetői, hadd idézzem Demszky Gábort, akit azért túlzott Fideszes szimpátiával talán nem lehet vádolni, hát ő már a 2003-as költségvetésre azt mondta, hogy ez a költségvetés rosszabb - tehát az idei költségvetésre mondta ezt -, hogy ez a költségvetés rosszabb, mit a legrosszabb Orbán-év költségvetése. Ezt én egyébként dicséretnek tekintem a polgári kormány munkáját illetően, miközben ugye az előző négy évben, 1998 és 2002 között folyamatosan Budapest-ellenességgel vádolta Demszky Gábor az Orbán-kormányt. Most pedig mit hallunk? Hogy a Medgyessy-kormány falhoz szorítja Demszky Gábort és a fővárost? Ezt az SZDSZ-es polgármester mondja. Az az SZDSZ-es polgármester, akinek a párttársai egy koalícióban vannak egyébként a szocialistákkal, együtt irányítják az országot. Egy másik SZDSZ-es polgármester, Veszprém polgármestere, Diósi László pedig tüntetésekkel fenyeget, tömegdemonstrációkkal fenyeget? Ezeket helyezte kilátásba, hogyha a kormány nem változtat a költségvetés tervezetén, és hogyha az előterjesztést ebben a formájában fogadja majd el az országgyűlés. És gondolom, hogy a szocialista frakción belül a szocialista polgármesterek is lázonganak, ők még a nyilvánosság előtt kevéssé mondják el a véleményüket, de hogy egyébként ott fortyognak az indulatok, az nem kérdés, hiszen nekik számolniuk kell azzal, Toller Lászlónak és a többieknek is, Csabai Lászlónak és a többieknek, hogy a vállalásaikat, az önkormányzati kampányban tett vállalásaikat sem tudják teljesíteni természetesen, de a rájuk bízott területeket nem tudják ellátni, nem tudják az intézményeket irányítani, az ehhez szükséges működési feltételeket biztosítani. Ez azt jelenti, hogy az óvodák nem fognak jól működni, újabb óvodákat kell bezárni, az iskolák nem tudnak jól működni, újabb iskolákat kell bezárni, az egészségügyi intézményeket le kell építeni. Sorolhatnám. Ez pedig minden falun és városban élő embert kellemetlenül érinteni fogja.
G. I.: Frakcióvezető úr, ez egy helyzetleírás. Ez egy helyzetleírás, és nagyon sok önkormányzati ember, aki a Hírtévé stúdiójában megfordult, gyakorlatilag ezt mondta el.
Áder J.: Hát akkor valami igazság azért akkor csak lehet benne. Akkor nem ellenzéki áskálódásról van szó.
G. I.: Azért mondtam én azt, hogy ez egy helyzetleírás. A tények makacs dolgok - mondta annak idején Virág elvtárs A tanúban. Konstruktív ellenzékként - ha lenne egyáltalán mondjuk a mai politikai helyzetben Magyarországon - mit tehet, mit tehet egy... csak fölhívhatja a Fidesz ezekre a veszélyekre a figyelmet és közben nézi, hogy a döntések megszületnek?
Áder J.: Hát nem, módosító indítványokat is előterjeszthetünk, azonban az elmúlt időszak tapasztalatai azt mutatják, hogy azért ezeknek a módosító indítványoknak többnyire az elutasítás lesz a sorsa. Én azt gondolom, hogy elég korán szóltak nemcsak a Fidesz politikusai, gazdasági szakértői, hanem a legkülönbözőbb gazdaságpolitikával foglalkozó szakemberek, közgazdászok és mások is, és felhívták a kormánynak a figyelmét arra, hogy bizony érdemes lenne odafigyelni az ország ügyes-bajos dolgaira, és nem csak az önfényezéssel és az önreklámozással foglalkozni. Hiszen azt láttuk, hogy az ország valóban, valójában nincs kormányozva, ennek a kormánynak nincs gazdaságpolitikája, ennek következtében sodródás van, tétovaság van és bizonytalankodás van. És miután nincsen gazdaságpolitika, ezért aztán nem is lehet egy nem létező gazdaságpolitikára egy jó költségvetést készíteni. Nem tudja ma senki sem megmondani, Medgyessy Péter és László Csaba sem és egyetlenegy másik tagja sem a kormánynak, hogy mitől nő majd jövőre a GDP, mitől fog majd nőni a nemzeti termék. Mitől lesz több munkahely. Nincsenek meg ehhez kidolgozva az eszközök, nincsen aktív gazdaságpolitikai program, nem tudják megmondani azt, hogy hogyan kívánják az egyébként kedvezőtlen, továbbra is kedvezőtlen külgazdasági hatásokat kivédeni - vállvonogatást látunk csak. Egyetlenegy épkézláb program bemutatására sem a nyilvánosság előtt, sem az országgyűlésben még idáig nem került sor.
G. I.: Egy dologtól valószínűleg nem fog nőni a GDP, hiszen éppen Futó Péterrel beszélgettünk itt a telek-áfa bevezetéséről, ami azt jelenti, hogy lassulni fog Magyarországon az építkezés, csökkenni fog az építkezések száma, amíg ugyebár a felépített építmények a GDP-t növelik.
Áder J.: Nézze, ez valóban egy olyan súlyos döntés megint csak, amikor azt tudom mondani, hogy a kormány hát nagyon-nagyon messze jár attól, amit egyébként a választási programjában megfogalmazott. Megint csak azt tudom mondani, hogy tényleg sok-sok idézettel járok ilyen stúdiókba és az ilyen beszélgetésekre, hadd olvassak föl Önnek néhány idézetet a választási kampányból.
G. I.: Érdeklődve hallgatom.
Áder J.: Talán a nézők is egyébként érdeklődve fogják hallgatni. Az első idézet a következőképpen szól: "Hadd kezdjem rögtön azt, ami nekem tetszett az elmúlt négy évben. - Hogy az alany és az állítmány nincs mindig teljesen jó helyen, az ne zavarja Önöket, nem az én mondataimról van szó. - Nos, az egyik a fiataloknak a lakáshitel, ez egy jó dolog. Mi tovább fogjuk csinálni. És amit még szeretnék, az az, hogy egy szélesebb kör számára tudjuk biztosítani azt, hogy hozzá tudjanak jutni, mert ez egy viszonylag szűk kör." Azért a mondat tartalma - gondolom - nagyjából kihámozható. Medgyessy Péter mondta ezt 2002. április 5-én a Közgazdaságtudományi Egyetemen. Másik idézet: "Az MSZP semmit sem akar megszüntetni, semmit sem akar elvenni az emberektől, hanem tovább szeretné bővíteni a kedvezményes lakáshitel-támogatásokat." Szintén Medgyessy Péter mondta április 18-án. Hozhatnék még idézetet Burány Sándortól, Horn Gyulától, Szili Katalintól, Horváth Csabától és más MSZP-s képviselőktől is, az idő rövidsége miatt ezt hadd ne tegyem meg.
G. I.: Ez messzire vezetne, de sajnos lejár az időnk hamarosan.
Áder J.: De hadd mondjam el, hogy ezek voltak az ígéretek. hírtv.net - fidesz.hu