Magyarország az Európai Unió soros elnökeként minden tőle telhetőt megtesz az elkövetkező hat hónapban, hogy segítse Szerbia és az egész nyugat-balkáni térség közeledését az EU-hoz - közölte Martonyi János magyar külügyminiszter a Vecernje Novosti című belgrádi napilapban szerdán megjelent interjúban.
Az újság internetes felületén is olvasható interjúban Martonyi János rámutat arra, hogy az unió bővítése Magyarország négy prioritásának egyike, s azt szeretné, ha az uniós elnökség idején előrelépés történne minden tagjelölt és potenciálisan tagjelölt ország uniós csatlakozási folyamatában.
A magyar külügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Bizottság jelen pillanatban Szerbia vonatkozásában az uniós tagjelölti státus véleményezésével van elfoglalva, és csak a jövő év második felében ad rá választ, így a magyar EU-elnökség valójában nem lesz abban a helyzetben, hogy ilyen értelemben bármilyen új kezdeményezéssel éljen. A külügyminiszter szerint Magyarország ugyanakkor amennyire csak tudja, segítségére próbál lenni Belgrádnak.
Martonyi János nagyon jónak nevezte Budapest és Belgrád viszonyát. A vajdasági magyar kisebbség helyzetében szerinte fontos előrehaladás történt. Emlékeztetett arra, hogy Budapest már kifejezte elégedettségét a kisebbségi nemzeti tanácsok létrehozásáról szóló törvény elfogadásával kapcsolatban. A szerbiai Magyar Nemzeti Tanácsot (MNT) nagyon kompetens és alkalmas szervezetnek nevezte, s reményét fejezte ki, hogy az MNT rendelkezésére állnak majd a működtetéshez szükséges pénzügyi eszközök is.
"Úgy gondoljuk, hogy ez az első fontos lépés az úgynevezett kollektív jogok elismerése felé. Ezért ezzel összefüggésben, úgy gondolom, a szerbiai helyzet jobbnak mondható bármely más szomszédos ország helyzeténél, ami a nemzeti tanácsok létrehozását illeti" - mondta a magyar külügyminiszter.
A Magyarországon élő szerb kisebbség helyzetét illetően közölte, hogy Budapest nagy jelentőséget tulajdonít minden kisebbség megmaradásának. Ezek a kisebbségi csoportok ugyan nagyon kis létszámúak, de ez nem azt jelenti, hogy Budapest nem akarja őket támogatni. Martonyi János felhívja a figyelmet arra, hogy Magyarországon van szerb középiskola, és minden lehetőség megvan a kisebbségi oktatáshoz. "Általános elvünk, hogy a nyelvi sokszínűség Európa legnagyobb kincse. És ez, természetesen Magyarországnak is a legnagyobb kincse" - mondta a külügyminiszter.
A Vecernje Novosti kikérte a magyar tárcavezető véleményét a koszovói illegális szervkereskedelemről szóló európai tanácsi jelentéstervezetről is. Martonyi János közölte, hogy a dokumentumban szereplő állításokat tüzetesen meg kell vizsgálni, s ez az igazságszolgáltatás dolga. A külügyminiszter ugyanakkor nyugtalanítónak nevezte a benne szereplő vádakat. Martonyi János szerint Belgrád és Pristina párbeszédének el kell kezdődnie, és a Marty-jelentés nem függ össze ezzel.
Cikk: | Hazánk mindent megtesz a Nyugat-Balkán integrációjáért |
Cikk: | Tagjelölti státust adott Montenegrónak az EU |
Cikk: | "A kis tagországok is hozzájárulnak az EU naggyá tételéhez" + Képek |