fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Magyarország hivatalosan is átveszi az uniós elnökséget
2011. január 6., 08:38
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön veszi át a belga kormányfőtől az uniós elnökséget szimbolizáló zászlót. Laphírek szerint az eseményen sürgős közel-keleti útja miatt az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője nem vesz részt. Magyarország az EU elnöki posztját 2010-2011-ben betöltő trió harmadik tagja, Spanyolország és Belgium után veszi át a tisztséget.

Yves Leterme ügyvezető belga miniszterelnök csütörtökön a Parlament kupolacsarnokában egyórás, zenés-táncos műsorral kísért rendezvényen ünnepélyesen átadja az elnökségi zászlót Orbán Viktor miniszterelnöknek. Az eseményen részt vesznek mások mellett a budapesti diplomáciai kar tagjai. A rendezvényt a Duna Televízió közvetíti.

Pénteken együttes ülést tart a magyar kormány és az Európai Bizottság. A tanácskozás után a tervek szerint közös sajtótájékoztatót tart Orbán Viktor és José Manuel Barroso, a Bizottság elnöke.

A Lisszaboni Szerződés 2009 végi hatályba lépése óta a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács üléseit a két és fél évre választott állandó elnök, jelenleg Herman Van Rompuy irányítja. Az Európai Tanács elnöke és a soros elnökség szoros együttműködésben vezeti az uniót.

A soros elnök fontos szerepet játszik abban, mely ügyek kerülnek a Tanács figyelmének középpontjába, és nagy befolyást gyakorolhat arra, hogy az EU miként kezelje a politikai és gazdasági kihívásokat. Az elnökség programjának megvalósítása mellett konszenzust próbál kialakítani a 27 tagállam között.

Magyarország az EU elnöki posztját 2010-2011-ben betöltő trió harmadik tagja, Spanyolország és Belgium után veszi át a tisztséget. A spanyol-belga-magyar az első csoportos elnökség, amely teljes egészében a lisszaboni szabályok szerint működik.

Július 1-jétől Lengyelország követi Magyarországot a Tanács élén. Mivel az egyes elnökségi triók is egyeztetnek, Magyarország nagy hangsúlyt fektet a szoros együttműködésre Lengyelországgal például a közös energiapolitika vagy az EU keleti szomszédságpolitikája témájában.

(hirado.hu-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Budapestre érkezik az EU főképviselője
Cikk: A kormány elkötelezett az elnökségi program mellett
Cikk: Magyarország takarékos, de magas színvonalú elnökségre törekszik
Cikk: A rendőrség felkészült az uniós elnökségre
Cikk: 2011: Magyarország az EU soros elnöke
Cikk: Orbán: Jó hír Európának a magyar elnökség