Navracsics Tibor beszédében hangsúlyozta: az önkéntesség a levegőt jelenti a demokrácia számára, hiszen az csak addig létezhet, amíg szabad, a közösségért aktívan tenni akaró polgárok alkotják.
Navracsics Tibor szimbolikus jelentőségűnek nevezte, hogy az önkéntesség évére éppen Magyarország és Lengyelország soros EU-elnöksége alatt kerül sor. Mint mondta, ez a két ország rendkívül sok véráldozatot hozott a szabadság, valamint az európaiság értékeiért, és az egyik nagy álmuk teljesült, amikor csatlakozhattak az Európai Unióhoz.
A magyar igazságügyi miniszter szerint nem véletlen, hogy a totalitárius rendszerek mástól sem félnek jobban, mint az önkéntességtől, hiszen az a szabadság megvalósulását jelenti, vagyis azt, hogy az egyének szabadon megpróbálhatják gyarapítani a közjót, illetve elérni mások boldogságát, egyenrangúságát.
Kiemelte: Magyarországon sokat panaszkodunk arról, hogy mennyire megosztott a társadalom, ám az őszi nagy árvízek, illetve a vörösiszap-katasztrófa megmutatták, hogy az önkéntesség milyen gyorsan válhat országos méretűvé.
Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke előadásában kiemelte, az önkéntesség évének célja, hogy mindenki megértse: az unió több a vitatkozó politikusoknál, a közös valutánál vagy az egységes piacnál. Európát olyan polgárok alkotják, akik készek idejüket, erejüket és álmaikat is megosztani azért, hogy jobbá tegyék egymás életét - mutatott rá a bizottság alelnöke.
Az EB alelnöke szerint az összesen félmilliárdos lakossággal rendelkező Európai Unióban minden ötödik ember, vagyis mintegy 100 millió ember végez nap mint nap önkéntes munkát.
Viviane Reding hangsúlyozta: 2011-ben minden önkéntes munkát végző európait arra kérnek, hogy próbálja meggyőzni legalább két vagy három társát arról, hogy az önkéntesség nemcsak áldozatvállalást jelent, hanem legalább akkora mértékben a segítségnyújtás örömét is nyújtja.
Cikk: | "Az együttműködésre épül a magyar kultúra öröksége" |