fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Parragh: Egyszerre legyen erős az euró és a forint
2011. január 10., 13:37
Ma minden Magyarországon működő cégnek elemi érdeke a költségvetés stabilizálása, az, hogy Magyarországot a külföldi hitelezők a megfelelő helyen tartsák. Ennek okán a válságadó befizetésére egyszerűen szükség van - fogalmazott a Lánchíd Rádiónak adott interjújában Parragh László, hozzátéve, hogy az így megnyert időt strukturális átalakításokra kell felhasználni. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke azt is elmondta: van lehetőség egyszerre stabil euróra és forintra, valamint úgy látja, csökkenteni lehetne hazánk eladósíthatóságát is.

A múlt héten felmerült Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatója után, hogy a lengyelekéhez hasonló adósságplafont vezetnének be nálunk. Arról, hogy a gyakorlatban ez hogy nézne ki, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke beszélt a Lánchíd Rádiónak.

Ez nyilván csökkentené az állam eladósíthatóságát, ami rendkívül jó üzenet volna a piacoknak, és minden bizonnyal javítaná az ország megítélését, hitelességét is - fogalmazott a szakember, hozzátéve, hogy a kintlévőségek megfogására többféle technika létezik: "van például, ahol megfogalmazzák a GDP mértékén belül, hogy milyen arányszám lehet az, amit a tartozásállomány, a hiány elérhet."

Stabil euró, stabil forint

Annak kapcsán, hogy a kormányfő a minap arról beszélt, az erős euró a cél, így fogalmaz: az, hogy a forint és az euró hogyan lehet egyszerre erős, az egy izgalmas kérdés. Úgy gondolom, stabil euróra van szükség. Ma Európának nem az a baja, hogy erős vagy gyenge az euró, sőt, az ipari termelés szempontjából, amelynek fő mozgatórugója Ázsia és a feltörekvő országok, ahová Németország, Franciaország exportál, az volna a jó, ha picit gyengébb volna az euró, mert az húzná az exportot. Ugyanakkor az euró stabilitása rendkívül fontos, és most elsősorban stabilitási, biztonsági problémák vannak, hiszen az eurózóna több állama is olyan költségvetési nehézségekkel küszködik, amely az egész zónára nézve komoly kockázatokat jelent. Magyarország szempontjából eközben elérhető, hogy egyszerre legyen erős az euró és a forint, de a következő időszakban forintból is inkább stabil kell, mint erős.

Be kell fizetni

Brüsszelben a multinacionális cégek panaszkodnak a magyarországi válságadó miatt, miközben Orbán Viktor azt hangsúlyozza, hogy a nemzetközi nagyvállalatokat érdekeltté kell tenni abban, hogy Magyarország sikeres legyen. Erre Parragh úgy reagált: ha a rövid távú érdekeket nézzük, akkor nyilván egyetlen cégnek sem érdeke, hogy többletadót fizessen be, hiszen az az ő versenyképességét, fejlődését meghatározza. A másik oldalról, ma minden, Magyarországon működő cégnek elemi érdeke a költségvetés stabilizálása, az, hogy Magyarországot a külföldi hitelezők a megfelelő helyen tartsák. Ennek okán a befizetésre egyszerűen szükség van. Hiánybővítésre nem volt lehetőség, csak adóbevétellel lehetett ezt a problémát rövid távon megoldani. Az egy nagy kérdés, hogy az így megnyert időt Magyarország hogyan fogja felhasználni, hogy a következő két évben végre tudja-e hajtani azokat a rendszer-átalakításokat, amelyek fenntarthatóvá teszik ezt a pályát.

(Lánchíd Rádió-hirtv.hu-fidesz.hu)