Gondolom, mindenki tudná folytatni az ígéretek sorát, de felesleges. Mára ezek a hangzatos ígéretek egyre ritkábban és egyre halkabban hallhatók. Sőt, olyan érvek jelentek meg, hogy minden rosszért az előző kormány a felelős, lejárt a jóléti államok kora, az a fontos, ami a borítékban van, jövőre egyszerre építkezünk és takarékoskodunk. Az elmúlt hetekben olyan hírek is megjelentek, hogy takarékosság címén a "közszférában" jelentős elbocsátásokra számíthatunk. Tehát a szociális demagógiával megnyert választások után a túlzott bérkiáramlásra és fogyasztásra hivatkozva elkezdődik a "hét szűk esztendő".
Ugyanakkor egyes területeken a pazarlás látszatát keltve egyes grémiumok képviselői önmaguknak olyan juttatásokat szavaznak meg, ami felháborítja a polgárokat. Választások előtt minden - magára valamit is adó - politikai párt hangoztatja, hogy hatalomra jutása esetén megteremti az olcsó államot és csökkenti a parlament létszámát. Gondoljuk csak végig, a közel négyszáz fős parlamenti patkó a Trianon előtti nagymagyarországi viszonyokra épült. Ezzel szemben a képviselők létszáma nem igazodott a jelenlegi terület arányához.
A Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) Szövetségi Tanácsa megvitatta az elmúlt hónapok gazdasági-társadalmi eseményeit és az alábbi állásfoglalást fogadta el:
- Elfogadhatatlannak tartja a hazai érdekegyeztetés azon állapotát, amelynek során a kormány - sorozatosan figyelmen kívül hagyva a szociális partnerek észrevételeit - hetek óta változatlan formában terjeszti elő a társadalom széles rétegeit hátrányosan érintő elképzeléseit, csupán olyan változtatásokat eszközöl, amelyek a terheket a munkavállalók egyik válláról a másikra teszik át.
- Tarthatatlannak minősíti azt a kormányzatai magatartást, amely nemcsak a napi politika terén, de középtávon sem képes az általa korábban meghirdetett ún. "jóléti rendszerváltás" érdekében elfogadható tervet kidolgozni.
MOSZ Szövetségi Tanácsa arra kéri a miniszterelnököt, hogy tisztázza nyilatkozatainak azon ellentmondásait, amelyek "a jóléti államok" megszűnéséről kifejtett álláspontja és a kormányalakításkor meghirdetett "jóléti rendszerváltás" között feszülnek,
- a fentiek tükrében reméli, hogy a fordulat a jólét növekedése és nem az elért szintek csökkenése irányába mutat Magyarországon, javasolja, hogy az illetékesek keressék meg az iránytűt és keressék meg a szociális fordulathoz vezető utat.
Perényi József, MOSZ Szövetségi Tanács titkár, Dunántúli Napló