A szóvivő úgy fogalmazott: "a szocialistáknak a jelenleginél kicsit nagyobb szerénységet szeretnék javasolni, a helyzet ugyanis az, hogy a benzinár és a gázolajár alakulása és emelkedése jelentős mértékben a Gyurcsány-Bajnai-korszak, tehát a szocialista kormányok öröksége miatt történik". Közölte: az elmúlt másfél évben a szocialista kormányok kétszer növelték a jövedéki adót, és egy alkalommal jelentősen megemelték az áfát, ezek a lépések pedig lényegesen növelték a benzin és a gázolaj árát. Szakértők egybehangzó állítása szerint ez a korábbi három, szocialista kormányok alatt történt adóemelés mind a mai napig jelentkezik a benzin és a gázolaj árának emelkedésében, illetve ezen emelkedések okai között - mondta a miniszterelnök szóvivője. Megjegyezte, hogy amíg a szocialisták kormányon voltak, "az ellenzéki javaslatokra állandóan a demagógia vádjával válaszoltak", és többször is azt mondták, a kormánynak nincsen, mert nem lehet tennivalója az üzemanyagárak alakulása során.
A kabinet figyelemmel kíséri az üzemanyagárak alakulását
Szijjártó Péter hangsúlyozta, az Orbán-kabinet folyamatosan figyelemmel kíséri az üzemanyagárak alakulását. Ennek jegyében hozta meg korábban azt a döntését is, hogy bevezeti a kereskedelmi gázolajárat, amelynek az volt a legfőbb célja, hogy a gazdaságot és a lakosságot megkímélje attól, hogy a benzin-, illetve gázolajár-emelkedés hatással legyen más termékek árának növekedésére is.
Arra a kérdésre, miért nem csökkentik vissza az adóterhet a benzinár képletében, a szóvivő megismételte: a kabinet folyamatosan figyeli a benzin és a gázolaj árának alakulását. Ennek keretében hoztunk döntést már a kereskedelmi gázolajról; több adócsökkentésről hozott döntést már a kormány, ebben az esetben jelenleg a folyamatok figyelemmel kísérése és tanulmányozása zajlik - tette hozzá.
A nemzeti konzultáció után lehetnek aktuálisak a kérdések
A miniszterelnök szóvivője szerint az új alaptörvényt érintő konkrét kérdések az alkotmányozás ügyében hamarosan megkezdődő nemzeti konzultáció után válhatnak aktuálissá. Szijjártó Péter ezt arra reagálva mondta szerdán Budapesten újságírók előtt, hogy Joseph Daul, az Európai Parlament jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú néppárti frakciójának az elnöke kijelentette: "elfogadhatatlan" lenne a választójog megadása a határon túli magyar kisebbségeknek. Ha a magyar kormány úgy döntene, hogy szavazati jogot ad az Európai Unió más országaiban élő magyar kisebbségek tagjainak, az egyenlő lenne a határok el nem ismerésével, és ez elfogadhatatlan - figyelmeztetett Daul újságírókkal találkozva Brüsszelben egy nyugati hírügynökség ismertetése szerint.
Orbán Viktor miniszterelnök szóvivője ezzel kapcsolatban kérdésre azt mondta: hamarosan egy rendkívül széleskörű nemzeti konzultáció következik az alkotmányozás ügyében. Az új és végleges alkotmány megszületése előtt Magyarországon mindenkinek lehetősége lesz nemzeti konzultáció keretében elmondani, hogy mit gondol az új és végleges alkotmányról - közölte.