A kormány áttekintette a tavalyi és az idei árvízi, belvízi helyzetet, és meghallgatták a vidékfejlesztési, illetve a belügyminiszter beszámolóját. A kormány áttekintette, hogy a jelenlegi példátlan és súlyos helyzetben mit lehet tenni annak érdekében, hogy a polgárok, az ország vagyonát meg lehessen védeni. Navracsics Tibor emlékeztetett: amióta csapadékmérés van hazánkban, még sohasem esett annyi csapadék, mint 2010-ben, ráadásul az ezt megelőző év sem volt csapadékszegény. Gyakorlatilag 2009. december 23-a óta folyamatos belvízvédelmi készültségben van az ország. Mára olyan méretet öltött a belvíz, hogy már nem a mezőgazdasági területek teljes kármentesítése a lényeges, hanem a belterületek védelme a katasztrófavédelem elsődleges célja - tette hozzá a közigazgatási és igazságügyi miniszter.
A Vidékfejlesztési Minisztérium egy 12 pontból álló átfogó akciótervet terjesztett a kormány elé, melynek megkezdődik a részletes kidolgozása. A csatornarekonstrukciótól kezdve a közmunkák bekapcsolásáig felöleli mindazokat a területeket, melyek lehetővé teszik az árvíz és a belvíz elleni hatékonyabb védelmet. Az előterjesztést elfogadta a kormány, és megbízta a vidékfejlesztési minisztériumot, hogy a 12 pontos akciótervet részletesen dolgozza ki, megvalósíthatósági tanulmánnyal és költségvetési számításokkal kiegészítve.
Az árvízi helyzetről szólva Navracsics Tibor elmondta, hogy fennáll annak a veszélye, hogy a Sajó völgyében megismétlődik a tavalyi helyzet, mert nagyon sok hó esett a környéken, és gyors az olvadás. A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy az újjáépített felsőzsolcai házak ismét veszélybe kerülhetnek. Azért a mai nappal a kormány veszélyhelyzetet hirdet ki Sajóecseg, Felsőzsolca és a Sajó-mente körzetében. A veszélyhelyzetet értelmében a kormány és a hatóságok ingatlanokat vehetnek igénybe időszaki gátak építéséhez, valamint a vis maior alap is megnyílik. A Belügyminisztérium a katasztrófavédelemmel, illetve a Vidékfejlesztési Minisztérium a vízügyi hatóságokkal együttműködve mostantól mindent meg tud tenni a hatékony védekezésért.
Új Széchenyi Terv: egyszerűbb, gyorsabb pályázatok
2011. január 14-én a kormány meghirdeti az Új Széchenyi Tervhez kapcsolódó pályázatokat, melyek célja hazánk versenyképességének javítása, munkahelyek teremtése. A kormány elfogadott egy rendeletet, mely áttekinti az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó uniós támogatásokra beadható pályázatok eljárási módját. A kétfordulós helyett egyfordulós pályázat lesz, így egyszerűsödik a bírálati eljárás, hamarabb megszületnek a döntések, illetve a szerződéskötési időtartam is csökken majd. A miniszterelnök-helyettes reményét fejezte ki, hogy sikerül felgyorsítani az uniós pályázatok elbírálását, utalását, hozzájárulva a gazdasági növekedés fenntarthatóvá válásához. A cél, hogy az eddigieknél egyszerűbben és gyorsabban lehessen lebonyolítani a tervhez kötődő pályázatokat, és rövidebb legyen az elbírálási idő - összegzett a miniszterelnök-helyettes.