FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Elkészült Nyíregyháza kulturális koncepciójának tervezete
|
|
A kulturális egyesületekkel, szervezetekkel történő "szolgáltatási" megállapodások megkötése, valamint a szomszéd megyék kiemelt művészeti egyesületeivel való együttműködés szerepel Nyíregyháza kulturális koncepció-tervezetének fő célkitűzései között. |
|
Létrehozva: 2011. január 12., 17:33 | Utoljára frissítve: 2011. január 13., 11:04 |
Halkóné Rudolf Éva alpolgármester a mintegy húsz, önkormányzati fenntartású vagy támogatást élvező kulturális intézmény, együttes és szervezet vezetőinek részvételével megtartott szerdai kerekasztal-beszélgetést követő sajtótájékoztatón elmondta: a nemrég nyilvánosságra került koncepció-tervezet célja, hogy "feltérképezze a nyírségi nagyváros kulturális életét, s határozott irányelveket fogalmazzon meg a jövőre nézve".
A tervezet nem elsősorban a financiális kérdésekről, sokkal inkább a városi kultúra és a művészet aktuális helyzetének elemzésről, a fejlődési irányairól szól - hangsúlyozta az alpolgármester. A Nyíregyháza honlapján is megtalálható tizenhat oldalas dokumentumot a tervek szerint a január 20-án tárgyalja majd a városi közgyűlés; eddig az időpontig az érintett szervezetek, valamint a közgyűlési bizottságok véleményezhetik. A kulturális egységek (egyesületek, társulatok, és intézmények) konkrét pénzügyi támogatásáról a februári, költségvetést tárgyaló ülésen döntenek a városatyák.
Az alpolgármester a koncepció legfontosabb újításaként az egyesületekkel történő "szolgáltatási" megállapodások megkötését nevezte. A cél, hogy olyan megállapodásokat írjon alá az önkormányzat a kulturális szerveződésekkel, amelyben konkrét elvárások szerepelnek, ennek fejében nyújthatóak majd a támogatások - hangsúlyozta Halkóné Rudolf Éva, hozzátéve, hogy utóbbi viszont nem feltétlenül jelent pénzügyi juttatást.
A nyirhalo.hu weboldalon található tervezet részletesen foglalkozik az egyes intézmények fejlesztési lehetőségeivel: a Móricz Zsigmond Színházban tavaly elindított bábszínházi előadások sikere "megfontolásra érdemessé teszi" egy önálló bábtagozat létrehozását a teátrumban, emellett az általános és középiskolás diákok számára a magyar költészet remekeit bemutató speciális előadás egyaránt elindulna. A művészeti oktatás területén - a Cantemus Kórus bázisra alapozva - a kórusművészet és az iskolai zeneoktatás továbbképző központját hoznák létre, de a városvezetés céljai között a szomszéd megyék kiemelt művészeti egyesületeivel történő együttműködés is szerepel.
Az irodalmi élet területén például bővítenék az Ünnepi Könyvhét és a Vidor Fesztivál irodalommal kapcsolatos programkínálatát, a koncepció ugyanakkor "elodázhatatlan feladatnak" nevezi egy Krúdy Gyula-emlékszoba létrehozását, amelyben egy interaktív kiállítás keretében hoznák közelebb Nyíregyháza írójának szellemi hagyatékát az érdeklődőkhöz.
A koncepció-tervezet emellett szervezetfejlesztésekre is javaslatot tesz: eszerint a Váci Mihály Kulturális és Gyermekcentrum, valamint a Krúdy Gyula Art Mozi és Rendezvénycentrum integrációjával "hatékonyabb és költségkímélőbb" rendezvényszervezés jöhetne létre. Nyíregyházán újraszabályoznák a városi és megyei könyvtár nyitva tartását, új alapokra helyeznék a Szabadtéri Színpad működtetését, emellett egységes marketinget alkalmaznának a városi nagyrendezvények esetében.