ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Áttörés gázszállítás fronton

Az Európai Unió áttörésnek számító gázszállítási megállapodást kötött Azerbajdzsánnal - közölte az Európai Bizottság bakui látogatáson tartózkodó elnöke csütörtöki nyilatkozatában.
Létrehozva: 2011. január 13., 18:24 | Utoljára frissítve: 2011. január 14., 10:45
nyomtat küld

José Manuel Barroso kijelentette: a megállapodás megerősíti Európa közvetlen hozzáférését a Kaszpi-térségi gázhoz, és ezzel megvalósíthatóvá teszi a déli energiafolyosót. Elmondta, a megállapodás közös stratégiai érdek. Azerbajdzsán gázexportját, az EU gázimportját akarja diverzifikálni. A déli folyosó megbízható, fizikai hozzáférést nyújt Azerbajdzsánnak az uniós energiapiachoz, amely a világon a legnagyobb - jelentette ki.

Brüsszeli illetékesektől származó korábbi értesülések szerint az EU egyértelművé akarja tenni, hogy nemcsak a földgáz felvásárlásában érdekelt, hanem megbízható politikai partner is. Barroso és Günther Oettinger uniós energiaügyi biztos ezekkel a célokkal Azerbajdzsánból Türkmenisztánba utazik tovább. Jelenleg még több vezeték is esélyes a déli energiafolyosó létrehozására, köztük a Nabucco gázvezeték. Azerbajdzsán a következő hónapokban dönti el, hogy melyik kaphat hozzáférést a Sah Deniz II mező gázkészleteihez. Az EU arra számít, hogy a döntés márciusig megszületik.

A déli folyosó legígéretesebb gázvezeték-projektje a Nabucco, amelynek bevallott célja, hogy függetlenítse Európát az orosz földgáztól. Az elképzelés értelmében a Kaszpi-tenger térségéből jutna el a csővezetéken át közép-ázsiai földgáz Európába. A hangzatos elképzelés azonban ezidáig csupán álom volt, mert az európaiaknak nem sikerült egyetlen közép-ázsiai országban sem elegendő gázt biztosítaniuk a 7,9 milliárd euróért megépítendő, 3.300 kilométer hosszú csővezetékhez.

Az Európai Unió hét tagállamában az orosz Gazprom óriáskonszern monopolhelyzetben van a gázellátás területén. Négy tagország az orosz cégtől vásárolja földgázszükségletének kétharmadát, ez pedig lehetővé teszi az oroszoknak, hogy magas árakat diktáljanak a hosszú távra szóló szerződésekben, miközben a nyugat-európai (holland, norvég, brit) földgázmezők is kimerülőben vannak.

Ezért is vetik pillantásukat az európaiak egyre gyakrabban a Kaszpi-tenger vidékére. Az ott felfedezett, de még fel nem tárt Sah Deniz II gázmező évente legalább 14-16 milliárd köbméter földgáz kitermelését tenné lehetővé. Ez a mennyiség elegendő volna a Nabucco csővezeték üzembe helyezéséhez. Mivel azonban a Nabucco évi kapacitását 31 milliárd köbméterre tervezik, idővel további gázszállítókra lesz szükség a vezeték kihasználása érdekében. Az Európai Unió illetékesei ez ügyben Türkmenisztánra és Irakra is tekintenek.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések