fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Schmitt Pál a Duna-stratégia mellett érvelt
2011. január 13., 20:22
A magyar EU-elnökség prioritásairól folytatott megbeszélést Schmitt Pál köztársasági elnök és a spanyol kormányfő csütörtökön Madridban, s vendéglátója szóba hozta a magyar médiatörvény kérdését is - mondta az államfő a magyar sajtónak nyilatkozva.

A José Luis Rodrígez Zapatero miniszterelnökkel délután a Moncloa Palotában tartott találkozón Schmitt Pál a főbb gazdasági kérdések mellett elsősorban a Duna-stratégia jelentősége mellett érvelt, illetve hangsúlyozta Magyarországnak a regionális együttműködés bővítésében való érdekeltségét. Ahogy ők Afrikát és a Maghreb-országokat tartják fontosnak, valamint a mediterrán térséget, számunkra a kelet-európai partnerség, a balkáni bővítés és a visegrádi négyek együttműködése adatik - sorolta Schmitt Pál. Elmondása szerint kitértek az európai romapolitika megalkotásának fontosságára, de kulturális, kereskedelmi és turisztikai kérdésekre is, mivel a két ország hagyományosan jó kapcsolatokat ápol egymással.

Az államfő természetesnek nevezte a spanyol fél érdeklődését, miután Spanyolország, Belgium és Magyarország - kísérletként első ízben - egy szorosan együttműködő elnökségi triót alkotott az unióban, amelynek témáit egy éve a spanyolok kezdték el vinni, s a másik két fél görgeti tovább. Elmondta, hogy vendéglátója szóba hozta a magyar médiatörvény ügyét. Schmitt Pál ugyanakkor úgy látja, Spanyolországban ezt a kérdést eddig is visszafogottan kezelték - "bár itt szocialista kormány van" -, s azt mondták: "amennyiben rendteremtésről van szó, azt el tudják fogadni, az internetet ők is szívesen reguláznák egy kicsit".

Ő maga a találkozón azt mondta, a vitatott jogszabály okozta "nagy felháborodás mostanra egy kicsit lehűlt, miután mindenkinek módja van a 140 oldalas törvényt elolvasni angolul és más nyelveken is, és várjuk a brüsszeli hivatalos véleményt". Ha valahol eltértünk a közös szándékoktól, az úgynevezett irányelvektől, akkor készek vagyunk módosítani. De ahogy szokták mondani, és ahogy neki (Zapatero kormányfőnek) én is mondtam: a puding próbája az, ha megeszik - tette hozzá.

A kétnapos látogatáson tartózkodó államfőt és feleségét, Schmittné Makray Katalint előzőleg ebéden látta vendégül I. János Károly spanyol király és Zsófia királyné a Zarzuela Palotában. Az egykor nagykövetként Madridban szolgáló Schmitt Pált a király régi jó ismerősként megölelte, s az ebéden meglepetésként Fülöp herceg és felesége, Letícia is részt vett. A bensőséges hangulatban elköltött ebéden - ahol az elnök sajtósa szerint végig spanyolul folyt a beszélgetés - Schmitt Pál kiemelte az első magyar EU-elnökség esti "felvezető" koncertjének jelentőségét.

A sajtónak adott nyilatkozata szerint kifejtette: Magyarország fontosnak tartja a kulturális megjelenését is. Nemcsak gazdasági ügyek vannak, környezetvédelmi megfontolások és egyéb, hanem a kultúra is szerves része az európai identitásnak, és büszkék vagyunk rá, hogy - Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából - idén mi magyarok is ünnepelhetünk, ahogy lengyel barátaink is tették tavaly Chopinnel - mondta.

Madridban megtartották a soros magyar EU-elnökség "felvezető" koncertjét

I. János Károly spanyol király és Schmitt Pál magyar köztársasági elnök jelenlétében tartották meg csütörtökön Madridban a soros magyar EU-elnökség "felvezető" koncertjét Farkas Gábor zongorista és a Rolla János koncertmester vezette Liszt Ferenc Kamarazenekar (LFKZ) nagysikerű fellépésével.

A Liszt-év keretébe illeszkedő eseményre a Nemzeti Hangversenyteremben (Auditorio Nacional de Música) került sor, kizárólag a magyar és a spanyol szervezők álltal meghívott közönség előtt, akik között ott volt a királyi pár mellett a spanyol állam több magas rangú állami tisztségviselője is. A koncertre összeállított műsor egyaránt tartalmaz magyar és spanyol műveket.

Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója 2011-ben az egész világon a klasszikus zene kiemelt ünnepe, s az emlékév első fele egybeesik Magyarország első európai uniós elnökségével, amely így maga is lehetőséget kínál arra, hogy Európa-szerte bemutassák a magyarságát mindig büszkén vállaló egykori világpolgár zeneszerző és zongoravirtuóz munkásságát.

Szőcs Géza államtitkár korábbi szavaival élve ez lesz a "zászlóshajója" a magyar EU-elnökséget kísérő, összesen mintegy 300 kulturális programnak.

Madrid előtt két nappal Helsinkiben játszott Liszt-darabokat Farkas Gábor, 14-én pedig Berlinben lesz Liszt-évet megnyitó koncert - ott Klukon Edit és Ránki Dezső közreműködésével. Még januárban Londonban koncertezik a Budapesti Fesztiválzenekar, az LFKZ Madrid után a Baltikumban turnézik majd, míg a Pannon Filharmonikusok Bécsben adnak koncertet.

Magyarországon január 22-én a Nemzeti Filharmonikusok (NFZ) ünnepi hangversenyével veszi kezdetét a Liszt-év, s ezt a koncertet január 25-én és 26-án Brüsszelben ismétlik meg a magyar EU-elnökség egyik eseményeként.

(MTI-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Spanyolországba látogat Schmitt Pál