FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség |
Nyomtatás Ablak bezárása |
A Duna-stratégia új dimenziót nyit
|
|
A makrorégiók, köztük a Duna menti térség, és azok stratégiájának létrehozásával az Európai Unió új dimenziót nyit meg a regionális együttműködésben, egyúttal pedig értéktöbbletet teremt - hangoztatta hétfőn este Berlinben tartott előadásában Barsiné Pataky Etelka. |
|
Létrehozva: 2011. január 18., 07:49 | Utoljára frissítve: 2011. január 18., 09:12 |
Az Europäische Akademie grunewaldi székházában német és kelet-európai szakértők és érdeklődők előtt a kormánybiztos a magyar EU-elnökség egyik súlyponti kérdéséről szólva kifejtette: a Balti-tengeri és a Duna-stratégia jelentősége abból fakad, hogy egyre jobban erősödik az államok kölcsönös függősége és gazdaságaik összefonódása. Jobb összeköttetések és alternatív források kihasználása révén olcsóbbá válhat az energia, a közlekedési útvonalak korszerűsítése pedig javítja egy egész térség versenyképességét. "Ezeket a kihívásokat együtt kell megoldanunk, ha ki akarjuk használni a régióban rejlő potenciált" - mutatott rá Barsiné.
Konkrét példaként hozta fel a közlekedés és az energiaellátás területén tervbe vett észak-déli összeköttetéseket. A közép-európai L-65 folyosó, amely kapcsolatot teremt a Balti- és az Adriai-tenger között, 230 ezer négyzetkilométeres térséget érint, a Balti-tengeren, Közép- és Dél-Európán keresztül kapcsolva össze Svédország déli részét az Adriával. Ráadásul érint fontos gazdasági központokat, távközlési csomópontokat és olyan közlekedési útvonalakat, amelyek összekötik Európát a Közel-Kelettel és Közép-Ázsiával.
A Balti-tengeri és a Duna-stratégia összekapcsolásának pozitív hozadéka az energiaellátási struktúrák összekötése és fejlesztése - emelte ki a magyar kormánybiztos. - A horvátországi Krk szigetén lévő cseppfolyósgáz-terminált (LNG) össze lehetne kapcsolni a lengyel tengerparton, Swinoujsciébe tervezett hasonló terminállal. Ezek stratégiai beruházások, mivel az egész térség energiabiztonságát szolgálják.
Barsiné Pataky Etelka fontosnak nevezte, hogy az EU-tagállamok összehangolják tevékenységüket a Nyugat-Balkán országaival és Ukrajnával, erősítve a térségen belül a politikai és gazdasági kapcsolatokat. Emlékeztetett arra, hogy a közép-európai együttműködés már a múltban is különleges szerepet játszott a délkelet-európai válság leküzdésében, és hozzájárult a térség politikai és gazdasági stabilizálásához.
"A közép-európai együttműködés keretében a térség államainak külügyminiszterei 2000-ben Szegeden találkoztak, abban a városban, amely a szegedi folyamat révén jelentős mértékben hozzájárult a demokratikus változásokhoz Szerbiában. Ezt most a Duna-stratégia keretében jelképesen a Szeged+ kezdeményezéssel kívánjuk folytatni. Ez nem csak a kis és közepes vállalatok versenyképességét fokozná, de kedvezően hatna a Nyugat-Balkán európai integrációjára is. A konkrét projektekben megvalósuló együttműködés erősíti a térségen belüli kohéziót, előmozdítja a jószomszédi kapcsolatokat, és segít átélni az igazi európai gondolatot" - hangoztatta berlini előadásában Barsiné Pataky Etelka.