Orbán Viktor válaszában meglepetését fejezte ki azért, hogy számos tárgyi tévedést hallott a hozzászólásokban a médiatörvénnyel kapcsolatban. Egy példát is említett: az új magyar médiatörvényben a kiegyensúlyozatlanságot nem lehet szankcionálni és pénzbírsággal sújtani. Akkor mi ellen tiltakoznak? - tette fel a kérdést a kormányfő, majd hozzátette: "sajnálom, hogy Önöket ilyen rútul rászedték és becsapták." A miniszterelnök hangsúlyozta: bízik abban, hogy az Európai Bizottság tárgyilagos és elfogulatlan véleményt alakít majd ki a törvényről.
Meg vagyok döbbenve, hogy önök mennyire a múltban élnek!
Szeretném a médiatörvény kritikusainak figyelmét felhívni arra, hogy a XXI. században élünk. Hogyan gondolják önök, hogy Magyarországon, vagy Európa bármely országában bárki képes lenne az internet korában elnyomni a vélemények szabadságát? - kérdezte Orbán Viktor, hozzátéve: "a magyar kampányban mi a választást java részben a kontrollálatlan interneten és a Facebookon nyertük meg". Hogy gondolják önök, hogy a XXI. században lehetséges a vélemények szabad áramlását korlátozni? Meg vagyok döbbenve, hogy önök mennyire a múltban élnek - szögezte le a kormányfő.
Orbán Viktor felhívta a képviselők figyelmét, hogy az általuk kifogásolt médiatörvény az 1986-os, a kommunista rendszerben elfogadott sajtótörvényt helyezte hatályon kívül, melyben akár újságokat is meg lehetett volna szüntetni. Ez soha senki sem kifogásolta az elmúlt 20 évben, pedig igen antidemokratikus volt - jegyezte meg. A politikus azt javasolta a képviselőknek, hogy a médiatörvény vitájában térjenek vissza a józan ész és az ésszerű érvek talajára.
Nem fogadom el, hogy bárki megkérdőjelezze a magyar nép demokratikus elkötelezettségét!
Magyarországon a jogállam újraépítése folyik - szögezte le Orbán Viktor. Emlékeztetett: az elmúlt években a titkosszolgálatokat politikai célokra használtak fel, ami miatt most bírósági eljárások folynak, Magyarországon a rendőrséget békés tömeggel szemben vetették be, ami miatt szintén büntetőeljárások folynak, és a közérdekű információkat is meghamisítottak, azért jutott ide a gazdaság. Magyarországon ma a jogállam megerősítése folyik egy olyan jogállamot lebontó politika után, amelyet Önök sohasem kifogásoltak valamilyen okból. Arra a következtetésre kell jutnom, hogy önök számára nem a médiatörvény jelent problémát, hanem az a körülmény, hogy Magyarországon a magyar nép egy Európában példátlan összefogást hozott létre, és kétharmados többséget adott egy politikai erőnek. Meggyőződésem, hogy ezt Európa javára lehet használni - mondta a liberális és baloldali képviselők vádjaira válaszul a kormányfő.
A kormányfő felhívta a figyelmet, hogy a német médiatörvény egy jottányit sem demokratikusabb, mint az új magyar médiatörvény. Nem fogadom el sem a németektől, sem senki mástól, hogy csak azért, mert mi diktatúrában éltünk 40 éven keresztül, most bárki megkérdőjelezze a magyar nép demokratikus elkötelezettségét - szögezte le Orbán Viktor. A médiatörvényt lehet is kell is kritizálni, de nem lehet sértegetni egy nemzetet. Több felszólaló is azzal fenyegetett, hogy diktatúra felé mozdul el Magyarország. Mi ez, ha nem a magyar nép megsértése? Hazámat és Magyarországot itt is, és mindig meg fogom védeni. Ez nem médiatörvény kérdése - húzta alá a kormányfő.
Orbán Viktor arra is felhívta a nemzeti kormányok figyelmét, hogy a strukturális reformokat nem lehet megspórolni.
A magyar elnökség kész a vitákra
Készen állunk rá, hogy a magyar elnökség idején akár a két szálon futó vitát is figyelemmel kövessük - hangsúlyozta Orbán Viktor. Ha így történik, nem örülünk a helyzetnek, de ez a legkevésbé sem lesz kényelmetlen a számunkra. Készen állunk a vitákra. Van elég erőnk ahhoz, hogy végigvigyük a prioritásainkat - szögezte le.
Válaszának végén Orbán Viktor reményét fejezte ki, hogy a magyar elnökség ideje alatt a mostani félév akár a legsikeresebb is lehet az unió történetében.
Tekintse meg Orbán Viktor beszédét felvételről a hírTV-n 22.05-től. A miniszterelnök Európai Parlamentben tartott beszédét csütörtökön 10.30-kor ismétli a hírTV.