FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Papcsák: Zuglóban a sport és a kultúra városát építjük
"Zuglóból erős közösséget, barátságos, otthonos várost akarunk építeni. El is indultunk ezen az úton. Polgármesterként legfontosabb ügynek azt tartom, hogy megkezdődjön a városközpont építése" - mondta a Zuglói Lapoknak adott újévi interjújában dr. Papcsák Ferenc polgármester. A Fidesz-KDNP politikusa beszélt a közbiztonság megerősítéséről és az előző, szociálliberális városvezetések örökségéről is. Mint mondta, az eddigi vagyonfelélő politika miatt pénzügyi válságban van a kerület, de Zuglót a beindítandó fejlesztésekkel újra fiatalossá, lendületessé, vonzóvá kívánják tenni.
Létrehozva: 2011. január 20., 20:50 | Utoljára frissítve: 2011. január 21., 08:18

- Milyen örökséggel kénytelen szembenézni Zugló új polgármestereként?

- Az előző kerületi vezetés miatt pénzügyi válságba kerültünk, ez az örökségünk. Zugló a végletek városa. Miközben a főváros pesti oldalának legnagyobb kerületeként rengeteg lehetőséggel rendelkezünk, az előző szociálliberális vezetések csak a vagyonfeléléssel voltak elfoglalva. Jó példa erre az, hogy a zuglói vagyonkezelőhöz jelenleg 3600 ingatlan tartozik, de 1996-ban még harminchatezer elemet tartalmazó ingatlanportfólióval rendelkeztünk. Sajnos nem lehet tudni, hogy hová lett az ingatlanértékesítésekből befolyt összeg. A választások után leállítottuk az ingatlaneladásokat, sőt ingatlanvásárlásba kezdtünk.

- Hogyan jutott ebbe a helyzetbe a kerület?

- Az örökség legsúlyosabb része az önkormányzat által egy ciklusban megkötött, több száz millió forintra rúgó tanácsadói szerződések tömkelege. Az MSZP-SZDSZ házi pénztárként használta Zuglót, a választások után ezeket a csapokat azonnal elzártuk. Az eddigi baloldali vezetés egyáltalán nem gondolt arra, hogy közpénzek felett őrködik, hogy az a vagyon, amely fölött diszponál, nem az övé, hanem a zuglóiaké. Éppen ezért semmilyen érdekük nem fűződött ahhoz, hogy visszafogják a kiadásokat, hogy az önkormányzat működési költségeit lefaragják. Az oktatásrendszerünkön belül például kirívó egyenlőtlenségekkel kell szembenéznünk. Volt olyan iskola, ahol egy évben 800 ezer forint, míg egy másik zuglói intézményben csak fele ekkora támogatási összeg jutott egy diákra. Ez elfogadhatatlan egy kerületen belül, ezt a helyzetet felszámoljuk.

- Az intézmények működési költségén hogyan lehetne spórolni?

- Eddig pazarlás folyt ezen a szinten is. Fegyelmezett gazdálkodással és korszerűsítéssel éves szinten 20-25 százalékos működési megtakarítást tudnánk elérni az intézményeink energiafelhasználásában. De a szakértők szerint nem kell feltétlenül ennyi emberrel működtetni a hivatali apparátust sem. A bürokrácia, a párhuzamos feladatvégzések megszüntetése a zuglóiak érdeke is. Az itt élők hatékonyan és gyorsan akarják intézni az ügyeiket. Az elfogadhatatlan, hogy a jelentős iparűzési adóbevételünk 20-40 százalékát nem a kerületi fejlesztésekre, hanem az önkormányzat működésének biztosítására kell költenünk.

- Milyen eredményei vannak az önkormányzat pénzügyi átvilágításának?

- Az átvilágítás jelenleg is zajlik. Az önkormányzati hivatalt és az intézmények működését átvilágítottuk, most az informatikai rendszerünk komplex átvizsgálása, az oktatási és egyéb intézményeink átvilágítása következik. Az eredményeket folyamatosan értékeljük, mivel hatékonyabb működést akarunk elérni. Kemény döntéseket is vállalnunk kell, esetlegesen az intézményi összevonások is felmerülhetnek.

- Konkrét elképzelései vannak már ennek részleteiről?

- Nem akarok elébe vágni az átvilágítás eredményeinek. Az azonban biztos, hogy költségcsökkentést kell elérnünk szinte minden területen. A legfontosabb célunk az intézményhálózat működőképességének fenntartása. A bölcsődei és óvodai férőhelynövelést elsődleges stratégiai célnak tekintem. A kerület ugyanis demográfiai csapdahelyzetben van: az emberek szociális helyzetén is javítani kell, de az elöregedési folyamatot is meg kellene állítani. A kerületnek szüksége van egy saját nyugdíjasotthonra is. Ennek megépítéséről megkezdődtek az egyeztetések. Nem hagyunk senkit az út szélén, szociális ellátórendszerünk működtetésén nem változtattunk. A panelfelújításokra a vagyonkezelő új igazgatója száz százalékban kerületi tulajdonú társasházkezelőt hoz létre, főként ezeknek a panelházaknak az új közös képviselete miatt. Az elmúlt időszakban rengeteg megkeresést kaptunk a panelrekonstrukció miatt, mert azzal kapcsolatban sok a szabálytalanság, rossz a kivitelezés és visszaélésgyanús ügyek is felmerültek.

- Hogyan lehetne ismét vonzóvá tenni Zuglót?

- Nagyon szeretnénk, hogy Zuglóról újra a fiatalosság, a lendületesség és a zöldterületek jutnának az emberek eszébe. Vonzóvá kell tennünk a kerületet, sok-sok fiatal családnak kell itt letelepednie. Ehhez viszont fejlesztésekre lenne szükség. Csakhogy az elmúlt években az MSZP-SZDSZ ugyanúgy vezette a kerületet, ahogy az országot: semmilyen, az emberek mindennapjait befolyásoló fejlesztést nem hajtottak végre. A privatizációs bevételek szépen elfolytak. Zuglóban négymilliárd forintért adták el a Mundo Városközpont megépítésére szánt egykori sporttelepet. Aztán 2007-től különféle trükkökkel azt bizonygatták, hogy a négymilliárdból nem költöttek el semmit, az megvan. Miután elveszítették a választást, mégis kiderült, hogy a kerület működési költségeibe csorgatták be ezt az összeget. A pénz tehát eltűnt, miközben a nagy csinnadrattával beígért városközpont sem épült meg.

- Azóta az enyészeté lett a városközpontnak kiszemelt telek. Felépülhet itt végre Zugló központi tere?

- A forrásfelélésen és a saját nómenklatúra közpénzből való fizetésén túl az előző városvezetések legnagyobb mulasztása, hogy még mindig nem épült meg Zugló központja. Sajnos jelenleg nem rendelkezünk olyan közösségi térrel, ami egy város működéséhez elengedhetetlenül szükséges. Ahogy az imént említettem, vonzóvá kell tennünk a kerületet, hogy minél több fiatal, kisgyermekes család költözzön ide, hogy igazi, összetartó közösség váljon Zuglóból. A városközpont megadná a helyi polgári öntudatot, a zuglói identitást. Polgármesterként a legfontosabb ügynek azt tartom, hogy elinduljon a városközpont építése. A Fővárosi Önkormányzat nélkül azonban ez biztosan nem fog sikerülni. Velük folyamatos tárgyalásban vagyunk a Bosnyák téri piac átvételéről. Amennyiben megállapodás születik, már az idén megkezdődhet a piac átépítése. Ha viszont nem járunk sikerrel, a fővárossal közösen újítjuk fel a területet.

- A Mundo Városközpont építését két ütemben tervezték az előző években.

- Eddigi tárgyalásaim eredményeképp az első ütem épülhet meg a következő években. Így az eredeti tervekhez képest közterületként használhatnánk a telek felszabaduló részét. Az egyeztetések arról is folynak, hogy az önkormányzat új épülete is itt épülne fel. A megállapodás szerint a befektető, az Echo Investment a kereskedelmi célú ingatlanja mellett egy konferencia- és egy színháztermet is megépítene. Pár év alatt elkészülhetnek a kivitelezéssel. A Rákos-patak mentén lévő Lantos Mihály Sporttelep hasznosításáról a kormánnyal tárgyalunk. Itt néhány éven belül már szabadidőközpont, jégpálya és uszoda állhatna.

- A 4-es metró második ütemtervének keretében ön szerint megépülhet a metró a Bosnyák térig? Egyáltalán, milyen más közlekedéstechnikai fejlesztések várhatók a következő években?

- 2014-ig bizonyosan nem folytatódik a 4-es metró építése, de utána uniós forrásokra támaszkodva újraindulhat a munka. Ezért már most meg kell kezdenünk a Bosnyák téri végállomásról a tárgyalásokat Budapest vezetésével. Az 1-es és a 3-as villamos vonalának fejlesztése viszont bizonyosan megkezdődhet. A Thököly út Zugló főutcája, érdemes elgondolkodni azon, hogy a környezetszennyező buszközlekedést csillapítva újra üzembe lehetne itt helyezni a villamosokat. Az egyeztetések már megkezdődtek erről is.

- Mi lesz a BVSC sporttelepével és a Puskás Ferenc Stadion, az egykori Népstadion felújításával?

- Mind a két fejlesztési ügyben előrehaladott tárgyalásokat folytatunk. Az a megtiszteltetés ért, hogy a stadion átépítésével kapcsolatban megalakult testület tagjává választottak. Ez a grémium a Magyar Labdarúgó-szövetséggel együttműködve dolgozza ki az objektum átépítését. Ezek a munkálatok azt eredményezhetik, hogy az Olimpiai Parkot a nagyközönség számára is megnyithatjuk. Ebben a kormány támogatását is élvezzük.

- A Fidesz-KDNP a kampányban kiemelten foglalkozott a közbiztonság megerősítésével. Ezen a területen milyen munkát végeztek az elmúlt hónapokban?

- Az előző önkormányzat is próbált javítani a közbiztonságon, igaz, hogy ez a munka nem volt túl eredményes. A mi tevékenységünk eredménye azonban már most tapasztalható, hiszen több rendőr van az utcákon, mint korábban. Hogy mennyire kiemeltnek tartjuk ezt a feladatot, az is bizonyítja, hogy Zugló életében először olyan alpolgármestert választottunk Rozgonyi Zoltán személyében, aki csak a közbiztonság kérdésével foglalkozik. Kiváló a kapcsolatunk a Belügyminisztériummal, az Országos és a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal is. Hamarosan új rendőrkapitány érkezik Zuglóba, bízom benne, hogy vele is szorosan együtt tudunk majd működni. Az emberek biztonságérzetét meg kell erősítenünk, mert egy közösség nem élhet mindennapi bizonytalanságban, kiszolgáltatottságban. Márpedig Zuglóból erős közösséget, barátságos, otthonos várost akarunk építeni. El is indultunk ezen az úton.