A volt Királyhágó-melléki református püspök ünnepi pillanatnak nevezte a honosítás elindítását. Örömmel jegyezte meg, hogy Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, Debrecen polgármestere híve a szavazati jog megadásának is, ami - mint fogalmazott - a nemzetközi jognak is megfelel.
Kósa Lajos megtiszteltetésként értékelte, hogy Tőkés László gyermekeivel együtt Debrecent választotta a magyar állampolgársági kérelem beadásának.
Az MTI érdeklődésére hozzátette: a debreceni polgármesteri hivatal felkészült arra, hogy több ezer honosítási kérelmet fogadjon; előkészítésükben fontos szerepet vállalnak az EMNT által működtetett demokráciaközpontok.
Tőkés László Debrecen és Nagyvárad, Hajdú-Bihar és Bihar megyék szoros kapcsolatával, illetve azzal indokolta, hogy Debrecenben nyújtotta be kérelmét, mert a Partium kettészakítása előtt a korábban általa vezetett Királyhágó-melléki Református Egyházkerület is része volt a tiszántúli egyházkerületnek.
A "határon felüli nemzetegyesítés közvetlen, regionális" eseményének nevezte a honosítási folyamatot és az áprilisra tervezett debreceni nyilvános eskütételt, amelyen több ezren vehetnek részt.
Kérdésre válaszolva Tőkés László kifejtette: nincs ellentmondás az állampolgárság megadása és a székely autonómiatörekvések között. Mind Tőkés László, mind Kósa Lajos szerint ezek egymást erősítő folyamatok, amire több nemzetközi példa is van.
A honosítási dokumentumok beadása előtt Tőkés László és a kíséretében lévő EMNT-vezetők, köztük Toró T. Tibor ügyvezető elnök a Régi Városházán Kósa Lajossal folytattak megbeszélést a nemzetpolitika regionális kérdéseiről.
Cikk: | Már közel 12 ezer honosítási kérelem érkezett |
Cikk: | Semjén: Az egyszerűsített honosítás sikertörténet |