FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Fazekas: Az európai mezőgazdaság jövőjét megalapozó hat hónap következik
|
|
Az európai mezőgazdaság jövőjét megalapozó hat hónapban tölti be Magyarország az Európai Unió soros elnökségét - hangoztatta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter hétfőn Brüsszelben, a magyar programot uniós kollégáinak bemutatva. |
|
Létrehozva: 2011. január 24., 13:12 | Utoljára frissítve: 2011. január 24., 13:30 |
Megerősítette, hogy az elnökségnek az a törekvése: a tagországok kormányait képviselő Tanács helyezkedjen közös álláspontra a közös uniós agrárpolitika (KAP) jövőbeni fő irányairól. A KAP az unió legkiforrottabb közös politikája, kiemelt jelentőségű az európai integráció szempontjából is. Európa felelős az agrárgazdálkodás fenntartható fejlődéséért - fogalmazott Fazekas Sándor.
Elmondta: cél, hogy a konszenzus megteremtésével Magyarország hozzájáruljon a KAP korszerűsítéséhez, és segítsen elérni a hosszú távú célkitűzést, azaz a lakosság biztonságos és egészséges élelmiszerekkel való ellátását a környezet megóvása és a vidéki területek életképességének biztosítása mellett. Fontos az is, hogy KAP nyújtson biztonságot az európai mezőgazdasági termelőknek. Alkalmazkodni kell az új globális kihívásokhoz is, mint az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a biológiai sokféleség megőrzése és a további munkahelyteremtés - fűzte hozzá.
A további elnökségi prioritásokról Fazekas Sándor kifejtette: az elmúlt időszakban kialakult tejpiaci válságot követően az összefogás és az uniós intézmények gyors intézkedéseinek eredményeképpen némileg javult a szektor helyzete. A magyar cél, hogy a Tanács politikai döntést hozzon az ügyben. Kifejtette: egyre fontosabb szerepet töltenek be a minőségi európai élelmiszerek megkülönböztetését szolgáló földrajzi árujelző és az EU-szinten megfogalmazott minőségi előírások. Az elkövetkező félévben ezért napirenden lesz az élelmiszerminőségi szabályozás további javítása is. "Célunk, hogy a fogyasztók számára áttekinthető jelölésrendszer álljon rendelkezésre, a termelők számára pedig kevés adminisztratív teherrel járó, világos szabályok biztosítsák a minőségi termékek megfelelő védelmét és piaci elhelyezését" - mondta.
Fazekas Sándor kitért arra is: a Lisszaboni Szerződés életbe lépésével a teljes uniós agrárjog technikai módosítása is szükséges. Ez többéves folyamat, amelyben mindazonáltal a magyar elnökség komoly haladást szeretne elérni. A magyar félév során a KAP egyszerűsítése terén is további eredményeket kívánnak elérni. "Jogos a gazdák elvárása, hogy a szabályok legyenek kevésbé bonyolultak, csökkentsük a bürokráciát" - fogalmazott a miniszter.
Emlékeztetett, hogy a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásának terén is folyik a szabályozás egyszerűsítése. Az elnökség prioritásként kezeli egy új jogszabály elfogadását.
Célul tűzte ki Magyarország az elmúlt négy évben megvalósított állatvédelmi akciótervvel kapcsolatos uniós értékelő munka lezárását is. Ez nélkülözhetetlen elem az új állatvédelmi stratégia tervezéséhez - szögezte le Fazekas Sándor.
Indokolttá vált a kéknyelv nevű állatbetegség jelenlegi uniós szabályozásának felülvizsgálata, melyet a magyar elnökség napirendre tűz. Az Európai Bizottság javaslatokat terjesztett elő a méhegészségügyi helyzettel kapcsolatban. A magyar elnökség széles körű szakmai vitákat szervez a témában.
Napirenden szerepel egy esetleges európai erdészeti egyezmény létrehozása is, a magyar elnökség erőfeszítéseket tesz ennek előmozdítása érdekében. Kiemelt figyelmet szentel Magyarország a közös halászati politika reformjának is. A bizottság a közeljövőben a környezet megóvását célzó halászati politika és akvakultúra biztosítására tesz javaslatokat. A magyar elnökség készen áll az ezzel kapcsolatos politikai vita elindítására.
Fazekas Sándor egyúttal meghívta a mezőgazdasági minisztereket május 29-31. között Magyarországra egy informális tanácsülésre.