A három előadásból álló programsorozat az EU 2010. január 1. és 2011. június 30. közötti időszakának soros elnökségét adó tagországok kulturális együttműködésének gondolatából született, belga kezdeményezésre - idézte fel az MTI-nek a Prési-danses létrejöttét Barda Beáta, a Trafó művészeti vezetője.
Belgiumban a Brüsszel melletti Schaerbeekben található Les Halles de Schaerbeek, Spanyolországban a barcelonai Mercat de les Fors, Magyarországon pedig a Trafó Kortárs Művészetek Háza és a Merlin ad otthont a rendezvénynek.
Budapesten a sort Olga de Soto histoire(s) című videó-koreográfiája és dokumentumfilmje nyitja szerda este a Merlin Színházban. Barda Beáta elmondása szerint a spanyol koreográfus olyan szemtanúkat keresett, akik nézőként jelen voltak 1946. június 26-án a párizsi Théatre des Champs-Elysées-ben, Jean Cocteau és Roland Petit Le Jeune Homme et la Mort (A Fiatalember és a Halál) című legendás tánckoreográfiájának bemutatóján. "Vajon milyen maradandó nyomot hagy a nézők fejében egy olyan előadás, amelyet jó néhány évtizeddel korábban lát(hat)tak?" - teszi fel a kérdést az histoire(s) ajánlója.
A francia nyelven, magyar felirattal bemutatandó filmet a közönség nem hagyományos módon, egyetlen vászonra vetítve láthatja - árulta el a Trafó munkatársa. Az előadás előtt Fuchs Lívia tánctörténész tart bevezetőt, majd az histoire(s) vetítése után Lőrinc Katalin táncművész, tánckritikus beszélget az alkotókkal.
Péntek és szombat este Salamon Eszter And then/És akkor című film-koreográfiájával találkozhatnak a Trafó nézői. Mint Barda Beáta elmondta, az identitáskeresésről szóló előadás során különböző - magyar és külföldi, idősebb és fiatalabb - Salamon Eszterek mondják el történeteiket filmen, miközben a színpadon is magukat Salamon Eszternek mondó táncosok tűnnek fel, egyfajta kirakós játékra invitálva a közönséget. A Berlinben élő magyar alkotóval a szombati előadás után Rényi András esztéta beszélget.
A brüsszeli Dame de Pic/Compagnie Karine Ponties január 31-én látható produkciója a rajzfilmet és a táncot ötvözi némi cirkuszi hangulattal a Trafó színpadán. A Humus vertebra című darabnak négy főszereplője van: a látomásszerű figurákat alakító három férfi táncos és a neves olasz grafikusművész, Stefano Ricci. Az előadás után Gál Eszter táncpedagógus, táncművész, koreográfus beszélget az alkotókkal.