Soltész Miklós kiemelte: ha sikerül elérni, hogy a fiatalok aktívan részt vegyenek hazájuk közéletében, akkor az esetleges társadalmi feszültségek is könnyebben elsimíthatóak lesznek. A fiatalok politikai részvételéről a magyar elnökség a május 19-20-i oktatás, ifjúság, kultúra és sport tanácsülésen kíván elfogadni egy állásfoglalást.
Az államtitkár megjegyezte: ebben a témában fontos teret adni az alulról jövő kezdeményezéseknek és meghallgatni a fiatalok elvárásait.
A másik fontos dolog a magyar államtitkár szerint, hogy a fiatalokat be kell vonni az önkéntes munkába, hogy részt vegyenek fogyatékos személyek gondozását végző intézmények munkájában és így később sokkal elfogadóbbak és befogadóbbak lesznek, amiből egész Európa hasznot húzhat.
Soltész Miklós bejelentette: a magyar elnökség március 2-4. között európai ifjúsági konferenciát szervez, amelyen egyrészt politikai állásfoglalást fogadnának el, másrészt elkészítenék a prioritásokat a következő elnökségi trió számára az ifjúságpolitikával kapcsolatban.
Soltész a kulturális bizottságban lezajlott meghallgatások után úgy nyilatkozott, azok azt mutatták, hogy minden államtitkártársa felkészült volt, a magyar elnökséget jól előkészítették.
Saját benyomásként említette, hogy "az otthoni politikai erők, jelesül azok, akik az elmúlt években tönkretették az országot, most pedig nem tudják elviselni, hogy az ország kétharmada messze nem őket választotta, ők a saját sérelmeiket próbálták behozni néhány EP-képviselőn keresztül". Egyes képviselők vehemensebben szóltak bele magyarországi belpolitikai kérdésekbe, anélkül, hogy ismerték volna a tényeket, és anélkül, hogy ugyanezt más országok esetében is megvizsgálnák - fűzte hozzá. Úgy vélte, "ez fájó volt", és "nem volt sportszerű", mert Magyarország olyan témákkal állt az EU elé, amelyek az unió erősödését szolgálják.
Összességében a magyar programot elfogadták - szögezte le Soltész Miklós. Nemmel válaszolt az MTI-nek arra a kérdésére, hogy meglátása szerint lehetnek-e problémák a félév során az EP-vel folytatott együttműködésben.
Az európai összpolitika üzenete mindenképpen az kell hogy legyen, hogy Európának összefogásra van szüksége, ha gazdaságilag, szociálisan erős akar maradni - fejtette ki.
Fontos kérdésnek nevezte, hogy az illetékessége alá tartozó területen milyen pénzek, milyen támogatási rendszerek állnak majd rendelkezésre. A fiatalokkal foglalkozó mindenféle területen biztosítani kell a megfelelő támogatást, mert ezek határozzák meg, hogy milyen lesz Európa jövője - hangoztatta Soltész Miklós.