FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Gázvezeték létesítéséről köt szerződést hazánk és Szlovákia
Szlovákiát és Magyarországot összekötő gázvezeték felépítéséről szóló szerződést ír alá pénteken Pozsonyban Iveta Radicová szlovák, és Orbán Viktor magyar miniszterelnök. Orbán Viktor pénteken egynapos hivatalos munkalátogatást tesz Szlovákiában - közölte a szlovák kormányszóvivő kedden Pozsonyban.
Létrehozva: 2011. január 25., 16:40 | Utoljára frissítve: 2011. január 25., 18:16

A visegrádi négyek - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - gazdasági miniszterei keddi pozsonyi találkozójukon megállapodtak egy munkacsoport létrehozásában, amely az Európai Bizottságnál lobbizna az észak-déli gázvezeték létrehozásáért. A miniszterek közös nyilatkozatot írtak alá, amely felhívást tartalmaz az energetikai projektek támogatására. Magyar részről Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter vett részt a találkozón.

"A nyilatkozat erős jelzés arra, hogy régiónk képes saját érdekeit nyilvánosan is megfogalmazni" - mondta újságíróknak Martin Kocourek, cseh ipari és kereskedelmi miniszter.

"Rendkívül fontos, hogy a projektet az Európai Bizottság pénzzel is támogassa" - tette hozzá Waldemar Pawlak lengyel gazdasági miniszter.

Az Európai Unió tavaly tavasszal már 30 millió eurós támogatást szavazott meg a projektnek.

A pénteken aláírandó magyar-szlovák szerződés szövegét a két fél illetékesei a múlt héten véglegesítették. A tervezett magyar-szlovák gázvezeték az európai észak-déli gázvezeték része lenne, s létrehozásával jelentősen csökkenne mindkét ország függősége az orosz gázszállításoktól.

A szerződés aláírásának tervét először Orbán Viktor decemberi látogatásakor jelentette be a két miniszterelnök Pozsonyban."Magyarország és Szlovákia megállapodása nagy áttörés" - szögezte le akkor Orbán. Hozzátette: "Amióta hivatalban vagyok ez a legfontosabb eredmény, amit ilyen téren sikerült elérnünk."

Mindkét fél úgy vélte, hogy az észak-déli gázvezeték létrehozása növeli a közép-európai országok energiabiztonságát. A kétoldalú egyezség alapján a szlovák fél felelősséget vállal a területén épülő gázvezeték befejezéséért, a magyar fél pedig a saját területén épülőért.

"Készen állunk arra, hogy a vezetékek összekapcsolását a lehető legrövidebb időn belül megvalósítsuk. A Szlovák Köztársaság ezután folytatni fogja a kapcsolat kiépítését Lengyelország felé" - jelentette ki Radicová az észak-déli, a Baltikumtól az Adriai-tengerig tervezett vezetékről.

A már korábban nyilvánosságra került elképzelések szerint a szlovák oldalon mintegy 20 kilométernyi, a magyar oldalon pedig mintegy 95 kilométernyi gázvezetékről lenne szó, s ennek megfelelően a várható költségek 20 millió, illetve 100 millió euró körül mozognak. A projekt megvalósításáról szóló emlékeztetőt 2009-ben írták alá, a konkrét elképzelésekről már tárgyal a szlovák Eurstream, illetve a magyar FGSZ Földgázszállító Zrt.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője kedden közleményben erősítette meg a szlovák kormányszóvivő keddi közlését.

A szóvivő elmondta, Orbán Viktor pénteken Pozsonyban találkozik a szlovák köztársasági elnökkel és a házelnökkel is.