FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Az egészségvédelem a versenyképesség fontos eleme
Az európai uniós célkitűzéseknek hozzá kell járulniuk az egészségesebb életmód segítéséhez, illetve ahhoz, hogy a tagországok korszerűbb, az igényekre jobban reagáló és átláthatóbb nemzeti egészségügyi ellátó rendszereket működtessenek - jelentette ki kedden Brüsszelben, az Európai Parlament környezetvédelmi és közegészségügyi bizottsága előtt Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter, a magyar uniós elnökség egészségügyi programját bemutatva.
Létrehozva: 2011. január 25., 17:19 | Utoljára frissítve: 2011. január 25., 17:25

Ez utóbbi témában az elnökség az uniós tagországok közös álláspontját tükröző közös tanácsi következtetéseket kíván elfogadni - tette hozzá.

Mint a miniszter elmondta, a magyar program átfogó témája "a betegutak és a szakemberek életpályája Európában". Elsősorban olyan, a nemzeti hatáskört meghaladó kérdések kezeléséről van szó, mint a határokon átnyúló egészségügyi ellátás, a betegek és az egészségügyi szakemberek migrációja, a növekvő szakemberhiány, a hatékony egészségügyi ellátás iránti sürgető igény, az egészségügyi ellátásban mutatkozó egyenlőtlenségek, a betegjogok.

Réthelyi Miklós jelezte, hogy az elnökség külön hangsúlyt kíván helyezni a gyermekkori védőoltások kérdéskörére, a lelki (mentális) egészségre, az uniós anyagi források szélesebb körű kihasználására, valamint az ágazatban az internet adta új lehetőségekre.

Ez utóbbival kapcsolatban az elnökség miniszteri szintű e-konferenciát is rendez Budapesten májusban - jelentette be.

A miniszter úgy vélte, hogy jelenleg az unióban az öregedés, a növekvő egészségi ellátási igények, az általános egészségi állapot, illetve a tagállamok és a régiók közötti egészségügyi különbségek, továbbá a szakemberek hiánya jelenti a legfőbb problémákat az ágazatban.

Kiemelte, hogy a magyar elnökség javaslatai közé tartozik a "befektetés a jövő egészségügyi rendszereibe": az egészségügyre fordított összegekre nem lehet egyszerű kiadási tételekként tekinteni - hangoztatta. Úgy vélte, fontos az unió strukturális alapjainak szélesebb körű kihasználása az egészségügyi befektetésekre.

Hangoztatta a miniszter, hogy az elmúlt hat év során kiteljesedett az EU egészségügyi tevékenysége. Jóllehet az ágazat kérdései többnyire nemzeti hatáskörbe tartoznak, sok ügy uniós megközelítést igényel - fogalmazott.

Rámutatott, hogy az egészség védelme a gazdaság versenyképességének is fontos tényezője. A szektor emellett a technológia egyik húzóereje, és fontos innovációs kapacitást is mozgósít. Az unióban a foglalkoztatottak mintegy 10 százaléka ebben a szektorban dolgozik - emelte ki Réthelyi Miklós.

Úgy vélte, hogy Magyarország nehéz időszakban vette át az unió elnökségét, mivel a gazdasági válság felerősítette a tagállamok előtt álló közös kihívásokat. El kell gondolkodni arról, hogy a válság idejében hogyan lehetséges biztosítani a minőséget, a fenntarthatóságot és az egyenlőséget.

A magyar miniszter bizodalmát fejezte ki, hogy az Európai Parlamenttel jó lesz az együttműködés, és megtalálják a megoldásokat a következő hat hónap során közös döntést igénylő kérdésekre.

A napirenden lévő jogalkotási javaslatokkal kapcsolatban Réthelyi Miklós kiemelte: a Magyarországgal egy elnöki trióban lévő Spanyolország és Belgium irányítása alatt jelentős előrehaladás történt a határon átnyúló egészségügyi ellátásra vonatkozó betegjogok meghatározásában és a gyógyszerekre vonatkozó szabályozási csomag kidolgozásában. Az előzővel kapcsolatban kiemelte, hogy azt az uniós egészségügyi jogalkotás mérföldkövének tartják. A magyar elnökség mindent megtesz annak érdekében, hogy az irányelv mielőbb formális elfogadásra, kihirdetésre kerüljön - hangsúlyozta.

Fontosnak mondta azt is, hogy megszületett a kompromisszum a gyógyszerhamisításra vonatkozó tervezet szövegére vonatkozóan is.

A magyar elnökség kész arra is, hogy foglalkozzon az átdolgozott betegtájékoztatási javaslatokkal is, szem előtt tartva az EP módosítás javaslatait - mondta. Hozzáétette: ennek olyan cselekvés programba kell illeszkedni, amely általában az egészségmegőrzéssel kapcsolatban is növeli a lakosság tájékozottságát.