FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Fazekas: Erős unió nem létezhet erős mezőgazdaság nélkül
|
|
A mezőgazdaság stratégiai ágazat, erős Európai Unió nem létezhet erős mezőgazdaság nélkül - hangoztatta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter kedden az Európai Parlament mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottságának ülésén, ahol a soros elnökség képviselőjeként szakterületéről hallgatták meg az EP-képviselők. |
|
Létrehozva: 2011. január 25., 19:00 | Utoljára frissítve: 2011. január 26., 12:51 |
Az agráriumért felelős magyar miniszter a mezőgazdaság alapvető funkciójaként jelölte meg, hogy ellássa a lakosságot egészséges és biztonságos élelmiszerrel. Feladata a környezet megóvása és a vidéki területek életképességének megőrzése, biztosítása is. Továbbá választ kell találnia olyan globális kihívásokra, mint a klímavédelem, a biológiai sokszínűség megőrzése, valamint részt kell vennie a munkahelyteremtésben.
Fazekas Sándor kiemelten fontosnak tartotta, hogy eredményes legyen a Közös Agrárpolitika (KAP), amely az unió legrégebbi szakpolitikája.
A magyar miniszter az Európai Parlament mezőgazdasági és vidékfejlesztési szakbizottságának EP-barát soros elnökséget és együttműködést ígért szakmai kérdésekben. Egyben elnézést kért a képviselőktől azért, hogy a múlt év végén Magyarországon járt EP-képviselői delegációt nem tudta személyesen tájékoztatni a magyarországi árvízhelyzet és vörösiszap-katasztrófa miatt.
Fazekas Sándor aláhúzta: az agrárgazdaság ambiciózus céljainak megvalósításához megfelelő pénzügyi háttér szükséges. A magyar soros uniós elnökség félévének ágazati programját ismertetve jelezte: kiemelt szerepet kap a Közös Agrárpolitika reformjának menedzselése. Úgy vélekedett, a reform elsődleges követelményeit megfogalmazó múlt év őszi bizottsági közlemény megfelelő kiindulópontul szolgál a további munkához.
A KAP-reform legfontosabb célkitűzései között szerepel a fenntartható élelmiszertermelés biztosítása, továbbá a természeti erőforrások fenntartható hasznosítása, valamint a kiegyensúlyozott területfejlesztés. Az elképzelések kimunkálásához a miniszter kérte az EP-képviselők közreműködését. Egyben jelezte: az úgynevezett tanácsi következtetések téziseit Magyarország már a márciusi tanácsülés elé kívánja terjeszteni. Fazekas Sándor reményét fejezte ki, hogy a megjelölt időpontig a KAP-reform legfontosabb kérdésköreiről lezajlanak majd a konstruktív viták.
A magyar tárcavezető beszélt a tejágazat gondjairól is, amelyet szerinte kezelni lehet a korábban kidolgozott ajánlások alapján. Ezek: a mezőgazdasági termelők és a feldolgozók kapcsolatának javítása; a termelők alkupozíciójának kedvezőbbé tétele; a szakmai szervezetek szerepének növelése, valamint a piac átláthatóságának biztosítása. Ez kiszámíthatóságot teremthet a termelők számára, amelynek jelei már tapasztalhatók a piacon - vélte.
Fazekas Sándor szerint a sertéságazat helyzete rendezésének kulcsa az extrém áringadozás kiküszöbölése, ami a termelőket kiszolgáltatottá teszi. Hozzátette: fontos a termelők pénzügyi biztonságának megteremtése, finanszírozásuk megoldása, ezért támogatható álláspontja szerint a G-20-ak soros elnökének nemrégiben tett javaslata a nemzetközi pénzügyi környezet javítására.
A miniszter kitért az élelmiszerek minőségbiztosításának fontosságára, mint a versenyképesség egyik alapelemére. Jelezte: a mezőgazdasági termékekre vonatkozó minőségpolitika meghatározásáról rendelettervezet készül az unióban, a forgalmazási előírások újraszabályozását is napirenden tartják. Fazekas Sándor úgy vélte, ebben lehetséges a gyors előrehaladás.
Az európai parlamenti képviselők Fazekas Sándort leginkább a KAP-reformról alkotott véleménye felől kérdezték. A miniszter fontosnak tartotta, hogy a jövőben is erős közös agrárpolitika szolgálja a mezőgazdasági termelők érdekeit az EU-ban, és hogy ennek a politikának meglegyen a megfelelő pénzügyi háttere. Jelezte ugyanakkor, hogy a KAP-reform részletkérdései még nem dőltek el, ezeket a 27 tagállamnak egyeztetnie kell.
Képviselői kérdésre válaszolva kiemelte az ágazatban tevékenykedő kisgazdaságok támogatásának fontosságát, és azt, hogy a foglalkoztatást mint fontos tényezőt kell figyelembe venni. Úgy vélte, az unióhoz később csatlakozott tagországok tapasztalatait célszerű hasznosítani - ez Morvai Krisztina magyar EP-képviselő felvetésével egyezett. A miniszter sürgetőnek nevezte a sertéságazat gondjainak megoldását, aminek hangsúlyt ad a legutóbbi, németországi dioxin-botrány.
A génmódosított szervezetekkel (GMO) kapcsolatban Fazekas Sándor rámutatott: az igen érzékeny területen különösen fontos a vélemények egyeztetése, valamint az, hogy a tagországok számára valódi választási lehetőség álljon rendelkezésre. A magyar miniszter szorgalmazta a fiatal gazdálkodók támogatását is.