fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az elnökség előrehaladást szeretne a fogyasztóvédelemben
2011. január 26., 18:21
A magyar elnökség első olvasatban megállapodást szeretne elérni a fogyasztóvédelmi irányelv-tervezetről az Európai Tanács és a parlament között - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára szerdán Brüsszelben az EP illetékes szakbizottsága előtt.

Az Európai Bizottság 2008 októberében tette közzé új, a négy irányelvet összefogó javaslatát, amely a minimum harmonizáció helyett a teljes harmonizáció bevezetését kezdeményezi. Ez azt jelentené, hogy a fogyasztóvédelmi jogszabályozás az Európai Unióban minden tagállamban egységes lenne, vagyis a tagállamok nem tarthatnának fenn, vagy vezethetnének be nemzeti jogaikba az új jogszabály rendelkezéseitől eltérő rendelkezéseket.

Cséfalvay Zoltán hangsúlyozta: két és fél évnyi tárgyalás után eljött a pillanat, hogy első olvasatban megállapodás szülessen ebben a kérdésben, a magyar elnökség erre fog törekedni.

Az államtitkárt szerdán délelőtt a parlament belső piaci és fogyasztóvédelmi bizottsága is meghallgatta. Az államtitkár már akkor is kiemelte: az egységes piac előnyeit csak akkor lehet kihasználni, ha annak szétaprózottsága megszűnik. Jelezte azt is, hogy a magyar elnökség a versenyképességi tanácsban kiemelten foglalkozni kíván a vállalatok adminisztratív terheinek csökkentésével.

Az egységes szabadalom olcsóbbá teszi az innovációt és kibővíti a gondolatok piacát, az európai zártkörű társaság pedig lehetővé teszi majd, hogy az európai piacot egyszerűbben, adminisztratív akadályok nélkül szolgáljuk ki - mondta az államtitkár a délutáni meghallgatáson.

Az államtitkár képviselői kérdésekre válaszolva elmondta: meg kell vizsgálni, hogy hogyan valósítható meg egyszerre a versenyképesség növelése és a fogyasztói jogok védelme.

Kiemelte: a fiskális egyensúlytalanságokat is csak akkor lehet megoldani, ha további lépéseket teszünk a versenyképesség növelésére. Az államtitkár hozzátette: számos tagállamban megszorító intézkedéseket vezettek be a költségvetési helyzet miatt, gazdaságélénkítésre nem maradt pénzügyi forrásuk.

Azt az uniós célkitűzést, hogy a vállalkozások adminisztratív terheit 25 százalékkal csökkentsék, Cséfalvay Zoltán ambíciózus tervnek nevezte, és hangsúlyozta: folyamatosan nyomon kell követni ennek előrehaladását. Kitért arra, hogy Magyarországon például a 10 kis adó eltörlése is a bürokratikus akadályok lebontását szolgálja.

A tanács és a parlament eddigi együttműködésére vonatkozó kritikákra reagálva az államtitkár azt mondta: jó együttműködésre törekednek a két testület között, mivel ugyanazok a célkitűzések.

(MTI-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Vállalás: 75 százalékos foglalkoztatottság 2020-ra
Cikk: Cséfalvay: 1100 milliárd forintnyi forrás mozdul meg
Cikk: EU-2020: fókuszban a gazdaságélénkítés