FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Budafok: elkészültek a Borváros látványtervei
|
|
Idén augusztustól tíz híres - a badacsonyi, balatonboglári, egri, Etyek-budai, mecsekaljai, somlói, soproni, szekszárdi, Tokaj-hegyaljai és villányi - borvidék jellemző pincehomlokzataival ismerkedhetnek a meg a látogatók, miközben a borászat kultúrájába és a borkészítés szakmai csínjai-bínjai közé is betekintést nyerhetnek. |
|
Létrehozva: 2011. január 27., 15:54 | Utoljára frissítve: 2011. január 27., 15:55 |
Komoly mérföldkövéhez érkezett a Borváros projekt. Bár még nem látogatható a turisztikai fejlesztés, és nem kézzelfoghatóak az egyes attrakciói, már elkészültek azok a látványtervek, amelyek immár valóságos tartalommal töltik meg a korábbiakban csak elképzelésekben létező borskanzent. Borutca, pincehomlokzatok, autentikus szőlőhegyi filagória, pestiskápolna, Budafok korabeli utcaképe, muzeális, faragott hordósor, borászmesterségek, gyermekjátszóház - csak hogy néhányat említsünk a készülő látványosságok közül.
A komoly építészettörténeti és néprajzi szakirodalmi feltáró munkát igénylő tervezés során az adott borvidék legjellemzőbb pincehomlokzatait és karakteres elemeit összegyűjtötték, majd tíz olyan portát választottak ki, melyek egymástól is eltérő módon viselik magukon a tipikus helyi azonosító-jegyeket.
Középpontban a bor
Budafok életének, sőt a település megalakulásának középpontjában a bor áll. Kezdetben a bortermelés határozta meg a település mindennapjait, aminek köszönhetően az 1800-as évek végére már több mint 300 borospince működött Budafokon. A XIX. században a borkereskedelemé lett a főszerep. A borkereskedők az egykori Promontor pince labirintusaiban tárolták boraikat, így Budafok a főváros az ország és Közép-Európa borkereskedelmének központja lett. Manapság a borászati hagyományok és tradíciók által biztosított lehetőségeknek köszönhetően a városrész a borturizmusra koncentrál. A fővárosban Budafokon van egyedül lehetőség arra, hogy harmonikus, természetközeli környezetben borozzunk - a bécsi, grinzingi mintára.
Megvalósuló álmok - első lépcső a tervezés
A részben európai uniós forrásokból támogatott Borváros projekt megvalósításáért a Képző- és Iparművészeti Közalapítvány a XXII. Kerület Kultúrájáért civil szervezet felelős. Döbrente Katalin, a projekt szóvivője szerint a tervek nagyon impozánsak, hiteles másolatát adják az egyes borvidékek építészeti stílusának. "A Borváros területén belül továbbá a helyi művészek alkotásainak bemutatására a nagyközönség számára külön lehetőséget biztosítunk. A kiállítások olyan hagyományokat jelenítenek meg, amelyek a mai fiatalok számára egyre inkább kuriózumnak számítanak" - mondta el a szóvivő.
Szabolcs Attila, a XXII. kerület polgármestere örömét fejezte ki, hogy egy közel évtizedes álom és tervezgetés végre hamarosan valóságos testet ölt. A polgármester szerint immár látható, hogy nem voltak hiábavalóak az erőfeszítések a helyi vállalkozók, civil szervezetek és az önkormányzat részéről. "Mertek álmodni, és íme, a cél már látható és kézzelfogható közelségbe került" - tette hozzá a polgármester.
Indul a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzés
A Borváros-projekt építészeti és látványtervei elkészültek, és január elején kiírták a megvalósításhoz kapcsolódó építési közbeszerzési pályázatot. A kivitelezés várhatóan február végén kezdődik meg, amivel párhuzamosan zajlanak tovább a Borvárosi Jeles Napok programsorozat rendezvényei. A soron következő esemény a Pincekarnevál, amelyet 2011. február 26-án 15 órától rendeznek meg a Záborszky pincészetben.
A projekthez kapcsolódó rendezvények
A turizmus fejlesztése mellett az uniós projekt másik fontos célkitűzése, hogy erősítse a helyi identitást, és szélesebb körben bemutassa és népszerűsítse a kerület hagyományait, kultúráját. Mindezért a Borváros projekt megvalósításával párhuzamosan 2010 decemberétől 2011 júniusáig a pince területén több kisebb rendezvényt szerveznek, amelyek nem csak a kerület bor- és pezsgőkultúrájához kapcsolódnak, hanem aktív szerepet és bemutatkozási lehetőséget biztosítanak a helyi civil szerveződéseknek, valamint a kerület képző- és iparművészei, zenészei számára. A szervezők szándékai szerint a Borvárosi Jeles Napok rendezvényeinek köszönhetően a kerületi fiatalok, iskolás gyermekek is jobban megismerik a Budafok-tétényi hagyományokat, szokásokat, kulturális tradíciókat, aminek nyomán erősebb, összetartóbb közösséggé kovácsolódhat a helyi lakosság.
Bővebb információ a borvaros.com oldalon.