FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Az EU katonai képességeinek fejlesztéséről tárgyaltak a védelempolitikai igazgatók
|
|
Az Európai Unió katonai képességeinek fejlesztéséről, a tagállamok hatékonyabb védelmi együttműködéséről is tárgyaltak a tagállamok védelempolitikai igazgatói pénteken Budapesten - közölte a Honvédelmi Minisztérium. |
|
Létrehozva: 2011. január 28., 14:03 |
A Stefánia Palotában tartott megbeszélésen a szakértők megvitatták azokat a javaslatokat, amelyeket az úgynevezett weimari hármak (Franciaország, Németország és Lengyelország diplomáciai és védelmi együttműködésének erősítését célzó, 1991-ben létrehozott laza szövetség) külügy- és védelmi miniszterei fogalmaztak meg. Ezekről a tárca nem közölt részleteket, mondván, hogy a trió még nem lépett a nyilvánosság elé kezdeményezéseivel. Az igazgatók egyeztettek a közös biztonsági és védelmi politikát összehangoló Európai Védelmi Ügynökség (EDA) 2011. első félévi fő feladatairól, a védelmi képességek csoportosításáról és megosztásáról.
Egy nevének elhallgatását kérő védelempolitikai szakértő a tanácskozással összefüggésben az MTI-nek azt mondta: az Európai Unió egyik nagy problémája, hogy védelmi képességei szét van aprózódva nemzetállamokra. Az egyik fontos cél annak megvizsgálása, miben erősíthető az összefogás; ilyen például a közös haderőfejlesztés, továbbá a katonai egészségügy, a kiképzés vagy az improvizált robbanóeszközök elleni védelem.
A pénteki munkaülésen ugyancsak napirenden szerepeltek az EU és stratégiai partnereinek kapcsolatai; a tagállamok áttekintették az EU-ENSZ és az EU-NATO kapcsolatok aktuális, védelmi szférához kapcsolódó kérdéseit.
A közös biztonság- és védelempolitika aktuális témái közül az igazgatók előző napi munkavacsorájukon megvitatták a folyamatban lévő uniós katonai műveletek kérdéseit. A tárca megfogalmazása szerint ezek a műveletek a közös biztonság- és védelempolitika "leglátványosabb megnyilvánulásai"; a részvevők eszmecserét folytattak a Nyugat-Balkánon és az Afrika szarvában folyó uniós katonai szerepvállalás helyzetéről.
A bosznia-hercegovinai EUFOR ALTHEA művelet kapcsán annak fenntarthatóságáról és jövőjéről egyeztettek a tagállamok védelempolitikai igazgatói. Az Afrika szarvában folyó műveletekkel kapcsolatban szóba került a régióbeli uniós katonai szerepvállalás esetleges kiterjesztése, valamint a szorosabb együttműködés igénye más nemzetközi szereplőkkel, például az ENSZ-szel és az Afrikai Unióval. A tagállamok egyetértettek: mind az ALTHEA, mind az afrikai katonai műveletek sikeresek, nemzetközi elismerésnek örvendenek.
A tanácskozás - amelyen Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára, védelempolitikai igazgató elnökölt - a féléves soros EU-elnökségi periódus első nagyobb védelempolitikai eseménye, ezen készítették elő a védelmi miniszterek február 24-25-i informális találkozóját is.