FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség Nyomtatás
Ablak bezárása
A magyar EU-elnökség kiemelt témája a határmenti területi együttműködés
Magyarország az EU soros elnökeként is a határokon átnyúló Európai Területi Társulások "motorja" akar lenni - hangsúlyozta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára pénteken Brüsszelben egy nemzetközi konferencián.
Létrehozva: 2011. január 28., 15:00

Az államtitkár az EU egyik konzultatív szervének, a Régiók Bizottságának a plenáris ülésén, valamint a Régiók Bizottsága által szervezett európai területi társulási konferencián szólalt fel. Emellett az Európa Tanács és az Európai Bizottság által közösen szervezett adatvédelmi konferencián is beszédet mondott.

Az Európai Területi Társulás (ETT, angolul EGTC) olyan európai területi együttműködési csoportosulást jelent, amely új lehetőséget nyit az önkormányzatoknak, a régióknak és államoknak, hogy határon átnyúló, transznacionális vagy régiók közötti együttműködést hozzanak létre más tagállam szereplőivel, közös célok megvalósítása érdekében. Az ETT az Európai Unió első olyan jogi eszköze, amely jogi személyiséget és keretet nyújt az európai önkormányzatok és régiók együttműködésére, az uniós támogatások hatékony felhasználására. Az ETT önálló jogalanyként léphet fel. Létrehozását a Régiók Bizottsága kezdeményezte 2006-ban. Eddig - tájékoztatta az MTI-t Rétvári Bence - négy magyarországi központú és két szlovákiai központú ETT alakult meg.

A magyar EU-elnökségnek egyik kiemelt témája a határmenti területi együttműködés.

A KIM államtitkára elmondta az MTI-nek, hogy Brüsszelben ismertette a magyar EU-elnökség prioritásait, és e kiemelt célokat támogatásukról biztosították a Régiók Bizottságában a legkülönbözőbb pártállású közéleti személyek, ki-ki a maga felfogása szerinti eltérő hangsúlyokkal. A szocialisták főképpen azt értékelték, hogy a magyar elnökség kiemelten kívánja kezelni a munkahelyteremtés ügyét, a liberálisoknak leginkább a kis- és közepes vállalkozások támogatása nyerte el a tetszését, a néppártaiak pedig egyebek közt a regionalizmus szempontjának érvényesítési szándékát méltányolták.

A Régiók Bizottságában folytatott eszmecserén Rétvári bővebben szólt a Duna-makrorégió fejlesztését célzó stratégiáról, valamint a roma felzárkóztatás érdekében készülő uniós keretstratégiáról.

A hallgatóság részéről felmerültek bíráló észrevételek is Magyarországgal kapcsolatban - közölte az államtitkár. Liberális részről szóvá tették, hogy a magyar médiatörvény akadályozza a "vibráló sajtó" létét. Rétvári megerősítette, hogy Magyarország az Európai Bizottság véleményének fényében, az egyenlő elbírálás elve alapján kész a törvény felülvizsgálatára. Egy német hozzászóló a magánnyugdíjpénztárak ügyét vetette fel. A magyar államtitkár ezzel kapcsolatban annak a fontosságára hívta fel a figyelmet, hogy vegyék tekintetbe, milyen költségekkel működik az önkéntes, illetve a kötelező magánnyugdíjpillér.