A kormány szeretné, ha nem nyomná rá a magyar uniós elnökségre a bélyegét a médiatörvénnyel kapcsolatos európai vita - éppen ezért szeretnék jóval az Európai Bizottság szabta határidő előtt, még e hét hétfőn vagy kedden eljuttatni a választ a brüsszeli testületnek - mondta a Duna Televízióban Navracsics Tibor. A válaszlevél végső változata már készen van, tartalmáról konkrétumokat még nem árult el, azt viszont elmondta: hétfőn tartják róla az utolsó egyeztetéseket.
Arra a felvetésre, hogy ellenzéki korszakában a Fidesz is fordult nemzetközi szervezetekhez és felemelte a hangját hazai történésekkel kapcsolatban, a miniszterelnök-helyettes azt mondta: azért emelték fel hangjukat fideszes politikusok Európában, mert példátlan módon a békés, megemlékező tömegre gumilövedékkel és könnygázzal támadtak rá, 2006 október 23-án.
A médiatörvény kapcsán még nem történ jogsértés
"Akkor megtörtént jogsértés után mentek a Fidesz politikusai Brüsszelbe, és bemutatták a bizonyítékokat. Most nem történt jogsértés. A médiatörvénnyel kapcsolatban eddig még semmilyen, sajtószabadságot sértő cselekedet nem történt. A törvény január elsejétől van hatályban; nem hurcoltak meg újságírót, nem tiltottak be tartalmat, nem állt le televízió. Magyarországon azt láthatjuk, hogy különösebben az újságírók nem is nagyon tiltakoznak, leszámítva egy-két baloldali lapot. Ám ők inkább osztályharcból, és nem annyira a médiatörvény iránti szakmai ellenérzésükből tiltakoznak" - hangzott az érvelés.
A médiatörvény kapcsán egyébként addig fogják kérdezni európai fórumokon a magyar kormány tagjait, amíg lesznek olyan politikai erők, amelyeknek érdeke ezt a helyzetet fenntartani - tette hozzá kérdésre válaszolva a miniszterelnök-helyettes.
Tartalmi és politikai vita is zajlik a médiatörvényről
Navracsics Tibor úgy látja: ketté lehet választani a törvénnyel kapcsolatos vitát. A törvényszöveggel kapcsolatban kezdetben egyáltalán nem volt vita, hiszen sokan úgy vitatták a törvényt, hogy nem olvasták annak szövegét. Mostanra ez, a szöveggel kapcsolatos vita egyre mélyebbé válik, nem intenzitását, hanem tematikáját tekintve.
A vita másik ága politikai jellegű - ez inkább a médiatörvénnyel kapcsolatos érzésekről szól: félelmekről, gyanakvásokról, vagy éppenséggel az azzal kapcsolatos bizalomról. "A médiatörvény bonyolult dolog, önöket nyilván egzisztenciálisan is érinti, a véleményszabadság számos alapvető szabadságjogot is érinthet, éppen ezért felfokozott az érdeklődés ezzel kapcsolatban" - hangzott az interjúban.
3:0 a kormány javára
A médiatörvény elleni civil tüntetéseket a tiltakozás példájaként felhozó felvetésre úgy reagált a fideszes politikus: ez is mutatja, hogy szólásszabadság van Magyarországon, a médiatörvény és az alkotmányos rend semmilyen csorbát nem szenvedett.
Ha lesznek még tüntetések, azokra reagálnak-e bármi módon, vagy mint az eddigieket, azokat is tudomásul veszik majd? - kérdezte a Heti Hírmondó. "Én ahogy tudom a felhívásokból, a tüntetések a szólásszabadság mellett állnak ki. Ezzel mit csináljunk? Mi is a szólásszabadság mellett állunk ki" - reagált Navracsics, hozzátéve: a tüntetőkkel szemben a kormányzat úgy látja, nem veszélyezteti a szólásszabadságot a médiatörvény. "Eddig még nem láttam, hogy bárkinek a szólásszabadságát veszélyeztette volna, vagyis akkor azt mondhatom, hogy három-null ide, a kormányzat javára".
Az uniós elnökségben jól teljesít Magyarország
Összességében nézve az elmúlt hét eseményeit - beleértve a miniszterek uniós meghallgatását és a médiatörvény körüli vitákat is - hogyan értékeli a magyar teljesítményt? - hangzott a Heti Hírmondó kérdése.
"Azt látom, hogy amint az európai uniós elnökségünk elindult és már konkrét programok is vannak - több miniszteri tanácsülés volt már -, ahogy a szakpolitikák mentén megy előre az elnökség, jól teljesít Magyarország. Felkészültek vagyunk" - szögezte le a miniszterelnök-helyettes. Hozzáfűzte: nem szabad elfelejteni, hogy ez a kormány és a miniszterek fél éve vették át hivatalukat, vagyis fél évvel ezelőtt kezdték tanulni azokat az ügyeket, amelyekben január elsejétől már legfőbb koordinátorként kell fellépniük. "Azt látom, hogy eddig mindenki elégedett, mármint a többi huszonhat tagállam részéről" - hangzott az értékelés.
A magyarok is építik a polgár közeli uniót
A polgár közeli unió egy hosszú folyamat, amiben a magyar elnökség biztosan nem ér el végeredményt, de apróbb eredményeket remélhetőleg igen - fogalmazott a miniszterelnök-helyettes. Az egyik magyar cél az emberi alapjogok, köztük éppen a szólásszabadság fokozott érvényesítése az EU-ban. Másrészt lépéseket tervezünk olyan területeken is, ahol a hétköznapi emberek is megérezhetik az európai integráció létének hasznosságát. Példaként Navracsics Tibor a nemzetközi házasságokat vagy élettársi közösségeket hozta fel, amelyekben a férj és a feleség eltérő állampolgárságú.
Esetükben jelenleg nehézkes a vagyonjogi rendezés - mondta. "Szeretnénk azt elérni - de hozhatnám az öröklési jogot is arra az esetre, ha egy örökhagyónak különböző országokban vannak vagyontárgyai - , hogy az egy országban lefolytatott akár vagyonjogi, akár öröklési ügyet a többi tagállam is ismerje el magára nézve kötelezőnek, így a családnak sokkal könnyebbé válik az ügyintézés" - hangzott a miniszterelnök-helyettessel készült interjúban a Duna Televízió Heti Hírmondó című műsorában.