A testület 212 milliárd forint elosztásáról döntött; ennek mintegy 47 százaléka a fővárost, 53 százaléka a 23 kerületi önkormányzatot illeti egy bonyolult számítás alapján. A kerületek így összességében 113 milliárd forintot kapnak a forrásmegosztásból, míg a főváros 99 milliárd forintot. Az előterjesztő, Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes emlékeztetett arra, hogy az önkormányzatokat a különböző adókból osztottan megillető bevételeket a törvény alapján osztják szét.
Közölte, a jogszabálynak megfelelően a rendelettervezetet a főváros valamennyi kerületnek megküldte véleményezésre. Jelezte: két kerület nem nyilatkozott a határidőig, egy harmadik nem értett egyet azzal, míg a többi önkormányzat támogatta a tervezetet.
Elindulhat a BKSZ jogutód nélküli megszüntetése
Elindulhat a Budapesti Közlekedésszervező Nonprofit Kft. (BKSZ) jogutód nélküli megszüntetése, miután a Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésén 20 igen szavazattal, 11 tartózkodás mellett elfogadta az erről szóló előterjesztést. György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes előterjesztése szerint a BKSZ megszüntetése azok után vált szükségessé, hogy a cég finanszírozásában a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) január elsejétől már nem vesz részt. Megszűnt továbbá a BKSZ Budapest-bérletekkel kapcsolatos tevékenysége is, mivel ezen bérletfajták rendszerében a helyközi szolgáltatóknál jelentkező "áttarifálási" veszteséget az NFM önállóan finanszírozza.
Mivel a BKSZ nem fizetésképtelen, a jogszabályok szerint végelszámolást kell kezdeményezni. Ennek során a cég jogutód nélkül megszűnik, a tartozások kiegyenlítése, valamint a tagok saját tőkéjének kiadása után a fennmaradó pénzt jótékony célra fordítják. A végelszámolásról a három tulajdonosnak a cég taggyűlésén kell határozatot hoznia, erre várhatóan február első felében kerül sor.
Vasárnaptól tilos dohányozni a BKV-megállókban
Tilos lesz dohányozni február 6-ától a BKV megállóiban; korábban a játszótereken, azok környezetében és az aluljárókban tiltották meg a fővárosi képviselők a "füstölgést". A dohányzási tilalom megszegőit 50 ezer forintra büntethetik a közterület-felügyelők. A Fővárosi Közgyűlés december 15-ei ülésén egyhangúlag fogadta el Tarlós István főpolgármester javaslatát; a vonatkozó köztisztasági rendelet a kihirdetést követő 45. napon lép hatályba.
Vitézy Dávid, a Budapesti Közlekedési Központ vezérigazgatója a Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésének szünetében az MTI-nek elmondta, hogy február 6-án lép életbe a rendelet, amelynek értelmében nem lehet majd rágyújtani az autóbuszok, a villamosok, a trolibuszok, a fogaskerekű, a sikló, a libegő és a HÉV megállóiban. Azokon a helyeken, ahol nem egyértelmű, meddig tart a megálló területe, a járdaszegélytől számítva két méter széles lesz a védett terület, a hosszúsága pedig az adott járműtípus méretétől függ. A leghosszabb tiltott zóna a HÉV megállókban lesz, ahol 120-szor kétméteres területen lesz tiltott a dohányzás.
A tilalom a megállóhelyek és a végállomások utasváróira is kiterjed. A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) sajtóanyagában arra mutattak rá, hogy ezekben a fedett utasvárókban különösen fontosnak tartják a dohányzási tilalmat, mert egy cigarettázó utas akár nyolc-tíz ember ott tartózkodását is kellemetlenné teheti. A BKK várhatóan a napokban helyezteti ki a figyelmeztető felhívásokat a BKV megállóiba.
Átkerült a BKK-hoz több fővárosi nagyberuházás menedzselése
A Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésén egyhangúlag úgy döntött, átadja 18 fővárosi közlekedési beruházás menedzselését a Budapesti Közlekedési Központnak; a projekteket korábban a Főpolgármesteri Hivatalon belül menedzselték. György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes javasolta a közgyűlésnek, hogy adják át a közlekedésfejlesztési projekteket a BKK-nak, mert - mint az előterjesztésben írta - a BKK akkor tudja ellátni feladatait (így a közlekedésfejlesztési projektek kidolgozását, lebonyolítását), ha irányítása alatt tartja a Fővárosi Önkormányzatnál folyamatban lévő uniós támogatású közlekedésfejlesztési projektek megvalósítását is.
A közgyűlés döntése alapján a BKK-hoz került többek között a rákoskeresztúri buszfolyosó kialakítása, a csepeli gerincút, a Margit híd felújítása, a Szentmihályi úti és a régi Budaörsi úti buszsáv, valamint több kerékpárút kialakítása.
Még az idén megújul a Budapest portál
A Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésén úgy döntött, még az idén "kívül-belül" megújul a fővárosi önkormányzat portálja, a www.budapest.hu. György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes előterjesztésében azt javasolta, az informatikai céltartalékból 30 millió forintos keretösszeget biztosítsanak a költségvetésben az új Budapest-portál kialakítására. A képviselők 21 igen szavazattal, az LMP-s és szocialista képviselők tartózkodása mellett elfogadták a javaslatot, így a főváros pályázatot ír ki.
Schmidt Gábor, a portál főszerkesztője korábban az MTI-nek elmondta: a portál nem csak új "dizájnt" kap, és nem is csak tartalmában és formájában újul meg, hanem a mögötte lévő informatikai rendszert, a kiszolgáló programokat is lecserélik, továbbá megújul a belső, hivatali oldal is. A főszerkesztő várakozásai szerint 2011 második félévében már egy megjelenésében és informatikai hátterében is új Budapest-oldalra érkeznek a világháló látogatói. Jelezte, az új portálon keresztül a korábban feltett tartalmak továbbra is elérhetők lesznek. Schmidt Gábor elmondta azt is, hogy 2011. január 1-je előtt az üzemeltetést egy külső cég végezte évente mintegy 30 millió forintért; ezt a feladatot azóta a Városháza munkatársai végzik.
Megállapodás a főváros és a BKIK között
Együttműködési megállapodást köt a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) a Fővárosi Közgyűlés hétfői döntése értelmében.
A képviselők 31 igen szavazattal, egyhangúlag fogadták el az együttműködési megállapodás megkötéséről szóló, Tarlós István főpolgármester által jegyzett előterjesztést. E szerint a főváros és a kamara együtt kíván működni a gazdasági vonatkozású helyi jogalkotásban, a gazdaság általános érdekeinek érvényesítését szolgáló köztestületi feladatok gyakorlásában, a főváros gazdasági fejlődésének erősítésében, az ipari, kereskedelmi, fejlesztési, turisztikai, közlekedésfejlesztési politika kialakításában.
A felek együttműködnek a közép-magyarországi régió fejlesztésében, támogatják a vállalkozások működési feltételeinek javítását, a lakossági szolgáltatások színvonalának állandó emelését és fellépnek a feketegazdaság, különösen az illegális kereskedelmi és ipari tevékenység ellen.
A főváros ennek érdekében többek között véleményezési és tanácsadási joggal állandó részvételt biztosít ezekben a kérdésekben a BKIK delegáltjának a főpolgármesteri kabinet ülésein, és megküldi a megállapodás területeit érintő írásos anyagokat a BKIK-nak is, véleményezési jogot biztosítva számára.
Letette képviselői esküjét Velkey György
Letette képviselői esküjét a Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésén Velkey György (Fidesz-KDNP), aki a fővárosi kormányhivatal élére kinevezett Pesti Imre képviselői helyét vette át a testületben.
Pesti Imre az október 3-ai önkormányzati választáson a Fidesz-KDNP fővárosi területi listájának harmadik helyéről szerzett mandátumot a közgyűlésben, a politikust azonban január 1-jei hatállyal kormánymegbízottá nevezték ki a fővárosi kormányhivatal élére. Pesti Imre az összeférhetetlenségi szabályokra tekintettel január 1-jei hatállyal lemondott közgyűlési tagságáról és főpolgármester-helyettesi tisztségéről.
A jelölőszervezet azt kérte, hogy a mandátumot a lista 98. helyén szereplő Velkey Györgynek adja ki a Fővárosi Választási Bizottság, amely azt január 21-én megtette, s a jogorvoslatok lezárulta után az új képviselő letette esküjét.
Velkey György a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója. Az új képviselő várhatóan megkapja a főváros egészségpolitikai és szociális bizottságának elnöki posztját is, amelyet korábban Szentes Tamás (Fidesz-KDNP) töltött be, akit Pesti Imre utódjaként az ágazatért felelős főpolgármester-helyettessé választottak.
A testület dönthet a Sziget-szerződésről
Fővárosi Közgyűlés következő, februári ülésének napirendjére veszik az óbudai Sziget fesztivállal kapcsolatos szerződést - jelentette be Tarlós István főpolgármester.
A főpolgármester elmondta: azért kell a fővárosnak új szerződést kötnie a Sziget Kft.-vel, mert a cég és a korábbi városvezetés által kötött megállapodás lejárt.
Mint fogalmazott, a szóbeli megállapodás tehát akkor válik valósággá, ha az új szerződést és annak keretein belül a "megcélzott számokat", a "konkrét tételeket" a Fővárosi Közgyűlés is elfogadja. Közlése szerint ezzel a Sziget szervezői is tisztában vannak.
Elfogadták az ülnökök kiválasztásának szempontjait
A Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésén egyhangúlag úgy döntött, hogy a bírósági ülnökök kiválasztásakor előnyt élveznek majd azok, akiket bíró jelölt. Sárádi Kálmánné főjegyző előterjesztésében emlékeztetett arra: a jogszabály szerint a Fővárosi Bíróság és a Fővárosi Munkaügyi Bíróság ülnökeit a Fővárosi Közgyűlésnek kell megválasztania. A közgyűlés a legutóbb 2007. március 29-én választott ülnököket, akiknek a megbízatása 2011-ben lejár, így új ülnökválasztást tartanak, várhatóan márciusban vagy áprilisban. Az ülnökválasztás konkrét időpontját a köztársasági elnök tűzi ki.
Ülnöknek a jogszabály szerint az a büntetlen előéletű, választójoggal rendelkező magyar állampolgár választható meg, aki a 30. évét betöltötte, ugyanakkor az ülnök megbízatása megszűnik a 70. év betöltésével. Az ülnököket a jogszabályban megjelölt szervezetek és személyek jelölik.
A főjegyző javaslatot tett arra, milyen szempontok szerint válassza ki a közgyűlés az ülnököket. Mint írta, indokolt, hogy előnyt élvezzenek azok, akiket bírók jelölnek, mert ezek a személyek megfelelő gyakorlattal és jogismerettel rendelkeznek, valamint a folyamatban lévő ügyeket tovább folytathatják, a per megismétlése nélkül.
Arra is javaslatot tett, hogy elsősorban olyanokat válasszanak meg, akik a teljes, négyéves ciklust ki tudják tölteni, vagyis nem töltik be a 70. életévüket a mandátumuk lejárta előtt. Harmadsorban azt javasolta a főjegyző, hogy felsőfokú iskolai végzettségű jelöltek megválasztását terjesszék elő, "miután az eljárásban a hivatásos bírákat és az ülnököket ugyanazok a jogok illetik meg és ugyanazok a kötelességek terhelik, amelyek gyakorlása a magasabb iskolai végzettségű jelöltek esetében inkább biztosítottnak látszik".
A főjegyző szerint célszerű figyelembe venni azt is, hogy a jelölt a határidőn belül mikor nyújtotta be a jelentkezését, ám ezt a szempontot végül Szatmáryné Jahn Angéla (Fidesz) javaslatára kihagyták a határozatból.
Ősztől termálvízzel fűtik az állatkert több épületét
Ősztől várhatóan a budapesti Széchenyi fürdőt is tápláló termálvizes kutak hőjével fűtik a Fővárosi Állat- és Növénykert több épületét. A tervezettnél fél évvel később elkészülő beruházáshoz a Fővárosi Közgyűlés hétfői döntése értelmében a főváros az idén több mint 118 millió forintos visszatérítendő támogatást nyújt. A döntés előzménye, hogy az állatkert sikerrel vett részt egy európai uniós energetikai pályázaton. A megújuló energiahordozók felhasználásának növelését célzó, 395 millió forintos összköltségű projekthez az intézmény saját forrásból 39,5 millió forintot biztosított. Az energetikai projektre szánt beruházás a számítások szerint 16 év alatt térül meg.
Cikk: | Tarlós: 2014-re tiszta állapotokat teremtünk Budapesten |
Cikk: | Érdekességek a korábbi városvezetés külső megbízási szerződései körül |
Cikk: | Megmenekülhet a fővárosi egészségügy |